Хто найчастіше страждає від порушників авторських прав? Якими діями можна домогтися відновлення справедливості?
Напевно, найбільшим ризиком для авторів є процедура передачі частини своїх прав третім особам: звукозаписним компаніям, видавництвам і т.д. Серед останніх чимало таких, які заради грошей йдуть на всілякі хитрощі.
Адвокати та патентні повірені, грунтуючись на досвіді роботи з реалізацією прав, рекомендують авторам уважно читати контракти та договори, які вони підписують з різними організаціями, щоб уникнути прописаних в них кабальних умов.
В основному жертвами стають молоді, недосвідчені або ще не «розкручені» автори, передаючи права іншим особам не тільки на сьогоднішні, а й створені в майбутньому твору. Тому ніколи не поспішайте: подумайте кілька днів, перш ніж прийняти рішення за договором. Варто проконсультуватися з юристами, бажано мають досвід відповідної роботи. Це буде коштувати значно дешевше, ніж потім відстоювати свої інтереси в суді.
Нерідко автори терплять позбавлення і від телеканалів, наприклад, сценаристи. Не варто думати, що внесені правки в текст позбавляють виконавця його прав і автоматично передають сценарій у власність каналу або продакшну. Твір в його цілісності також охороняється законом. Якщо, наприклад, друга сторона відмовляється від договору відповідно до акта прийому-передачі Вашого твору, то, швидше за все, вона вже планувала вступити з Вами нечесно. Ну, а якщо підписати договір з компанією все ж не вийшло, то хоча б не розкривайте всі карти: показуйте частина сценарію, подавайте матеріал структурно і т.п.
У разі будь-яких порушень Ваших авторських прав запам'ятайте кілька основний дій, які необхідно буде здійснити. По-перше, потрібно зібрати всі докази, що саме Ви є автором спірного твору. Друге - підтвердити факт порушення. Наприклад, на телеканалі це можна зафіксувати за допомогою третіх осіб (організацій, які здійснюють моніторинг ЗМІ).
Коли докази зібрані, то прямуйте до суду. У цьому випадку ідеально, якщо у Вас на руках буде свідоцтво про присвоєння авторських прав. Також можете подати відповідну заяву до органів внутрішніх справ про захист прав інтелектуальної власності.
Можна захистити свої права і без суду, пред'явивши претензію в досудовому порядку. Найчастіше порушник йде на переговори або припиняє порушення взагалі. В цьому випадку знадобляться ті ж самі докази: Вашого авторства і наявного порушення. Для солідності намірів краще заручитися підтримкою юриста, який підкаже, яким чином необхідно підготуватися до пред'явлення претензій, щоб уникнути подальших маніпуляцій з боку порушника.
Якщо права зачіпає роботодавець, то пам'ятайте: Ваш творчу працю є не тільки його власністю. За загальним правилом, відповідно до Цивільного кодексу України, в разі, якщо твір створено в порядку виконання трудових обов'язків, то 50% майнових прав належать автору, а 50% - організації. Тому роботодавець без дозволу працівника не може використовувати цей об'єкт, передавати її третім особам, продавати і отримувати за це відповідну винагороду.
Також читайте: «Юридичні аспекти: передача авторських прав» .
Джерело: Судово-юридична газета