flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Великоолександрівський районний суд Херсонської області

Відновленню довіри до судової влади сприятиме максимальна відкритість судів, - Голова Верховного Суду України Ярослав Романюк

07 жовтня 2015, 11:15

 Під час зустрічі Голови Верховного Суду України Ярослава Романюката суддів Верховного Суду УкраїниПавла Колесника, Наталії Лященко, Віктора Маринченката Віктора Школярова з учасниками делегації Комітету з правових питань та внутрішнього ринку (JURI) та Міжнародної асоціації товарних знаків (INTA) Європейського парламенту обговорювались питання запровадження в Україні міжнародних стандартів судоустрою та судочинства, що відповідали б рекомендаціям Європейської комісії «До демократії через право» (Венеціанської комісії).

– Верховний Суд України є палким і послідовним прихильником реформування законодавства, яке регулює діяльність судової системи, шляхом приведення його у відповідність до європейських та міжнародних стандартів, – наголосивЯрослав Романюк. – Кожен свій висновок щодо проектів Законів Верховний Суд України обгрунтовує у відповідності до европейських стандартів та рекомендацій органів Ради Європи, зокрема Венеціанської комісії.

Голова Верховного Суду України також поінформував членів делегації Європарламенту про новації у змінах до Конституції, які планується передати Президентові України вже найближчим часом, наголосивши, що текст запропонованих змін коригується у відповідності до рекомендацій Венеціанської комісії. Основними змінами, за словами Ярослава Романюка, є унеможливлення здійснення політичного тиску на суди, відсторонення політичних органів влади від впливу на суддівську кар’єру від призначення до притягнення до відповідальності чи звільнення суддів, створення Вищої ради правосуддя, у складі якої більшість становитимуть судді, обрані у демократичний спосіб самими суддями, зведення ролі Президента України у призначенні суддів до суто церемоніальної.

Процедура добору претендентів на посаду судді також зазнає змін. При доборі претендентів увагу акцентуватимуть не тільки на професійному рівні, а й на морально-ділових якостях кандидатів. Процес відбору відбуватиметься відкрито на конкурсних засадах. Атестацію суддів, що нині працюють, планується проводити кожні 5 років, і, крім перевірки ефективності здійснення правосуддя кожним конкретним суддею, перевірятимуть і морально-ділові якості, причому, зауважив Ярослав Романюк, не тільки у судовому засіданні, а й поза межами суду, та здійснюватимуть антикорупційну перевірку не тільки судді та його родичів, а й пов’язаних з ними осіб на відповідність витрат законним прибуткам. Через проведення атестації суддів держава ставить собі за мету покращити якість правосуддя.

Відповідаючи на запитання члена Комітету з правових питань та внутрішнього ринку Жоель Бержерон (Європа за свободу та пряму Демократію) щодо можливостей подолання корупції у судах, Голова Верховного Суду України також зазначив, що одним із найбільш дієвих засобів подолання такого ганебного явища є максимальна відкритість судової системи, коли будь-який громадянин може бути присутнім при розгляді будь-якої справи, а представники ЗМІ можуть вести фотозйомку, аудіо- чи відеозапис судового засідання без згоди суду.

- Ми усвідомлюємо, що така повна відкритість не притаманна більшості судів у країнах-членах ЄС, проте це є необхідним для відновлення довіри громадян до судової влади, - наголосив Голова Верховного Суду України.

Для того, щоб українські суди були доступними, зрозумілими і зручними для громадян, на переконання Ярослава Романюка, необхідно запровадити в Україні триланкову судову систему. Також є потреба розвантажити суди від великої кількості однотипних справ, за прикладом таких європейських країн, як Франція, Італія, Німеччина, Нідерланди, Іспанія, Швеція, Литва, Данія та Португалія застосовувати механізм масового позову для захисту прав різних верств населення та уникнення величезної кількості однакових справ.

- Процедури медіації не існує, немає і інших механізмів, які б дозволили розвантажити судову систему, оскільки зараз щороку суди розглядають по 4 мільйони справ, а навантаження на одного суддю становить в середньому 70 справ на місяць, - наголосивЯрослав Романюк. - Зараз Верховний Суд України фактично виправляє помилки, вже допущені іншими судами . Натомість не менш важливим було б таких помилок не допускати, - вважає Голова ВСУ, для цього варто запровадити превентивні механізми за прикладом Протоколу № 16 до Європейської Конвенції з прав людини, які ефективно діють у Франції, Молдові, суді ЄС (Люксембурзькому суді).

На прохання голови Комітету з правових питань та внутрішнього ринку (JURI) Павла Свободи Голова Верховного Суду України прокоментував заклики щодо звільнення всіх суддів.

- Пропозиції, які лунають від політиків щодо звільнення всіх суддів України є політичною демагогією. Це - шлях в нікуди. Якщо зламати одну з трьох гілок влади, це може призвести до руйнації державної влади загалом, - вважаєЯрослав Романюк.

У зустрічі також взяли участь члени Комітету з правових питань та внутрішнього ринку (JURI) Європейського парламенту Хейді Хаутала (Зелені-Європейський вільний альянс), Віктор Успасскіх (Альянс лібералів та демократів Європи), Секретаріату Європейського парламенту ,адміністратори JURI Магнус Норданског та Каріне Пягует, представники політичних груп К’яра Мігліолі, Ізабелле Борді, Міріам Шьопс, представництва ЄС в Україні Фабіо делла П’яцца – керівник політичного відділу, радник з політичних питань Піт Блонде, асистент політичного відділуІльзе Барановська.

http://www.scourt.gov.ua/