flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Великоолександрівський районний суд Херсонської області

Як буде організовано кваліфікаційне оцінювання суддів!»? - ВККСУ

13 жовтня 2015, 13:12

 Іспит під час первинного кваліфікаційного оцінювання складається з анонімного письмового тестування та виконання практичного завдання. На відміну від іспиту, який судді складатимуть під час переведення до іншого суду, або застосування відповідного виду дисциплінарного стягнення, під час первинного оцінювання форма завдань буде інша. Відповідне роз'яснення розміщено на сайті ВККСУ, з текстом якого пропонуємо ознайомитись нижче. 



Первинне кваліфікаційне оцінювання проводиться Вищою кваліфікаційною комісією суддів України відповідно до вимог розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про забезпечення права на справедливий суд» та на підставі Закону України «Про судоустрій і статус суддів» з метою прийняття рішення щодо можливості здійснення суддями правосуддя у відповідних судах.

 

Відповідно до пункту 7 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про забезпечення права на справедливий суд» первинне кваліфікаційне оцінювання суддів здійснюватиметься колегіями, які формуватимуться із трьох членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України за принципом змішаного представництва кожної з палат.

Організація первинного кваліфікаційного оцінювання.

Для проведення первинного кваліфікаційного оцінювання суддів відповідного суду (судів) ВККСУ прийматиме рішення, в якому зазначатимуться, зокрема, строки проведення, графік, місце, час проведення кваліфікаційного оцінювання. Таке рішення буде оприлюднено на офіційному веб-сайті Комісії. Про таке рішення не пізніше ніж за двадцять днів до проведення оцінювання буде додатково повідомлено кожен суд, судді якого проходитимуть оцінювання.

Усі судді не пізніше ніж за 10 днів до проведення співбесіди мають право ознайомитись із матеріалами свого суддівського досьє та у разі необхідності надати пояснення, обґрунтування, долучити документи.

Суддя матиме право обґрунтувати дані суддівського досьє безпосередньо на співбесіді.

Тестування під час первинного кваліфікаційного оцінювання.

Іспит під час первинного кваліфікаційного оцінювання складається з анонімного письмового тестування та виконання практичного завдання. На відміну від іспиту, який судді складатимуть під час переведення до іншого суду, або застосування відповідного виду дисциплінарного стягнення, під час первинного оцінювання форма завдань буде інша.

Формою анонімного письмового тестування при первинному кваліфікаційному оцінюванні є письмове викладення суддею за пропозицією колегії положень усталеної правової позиції, яка сформована Верховним Судом України та правового висновку, що міститься у рішенні Європейського суду з прав людини. Перелік правових позицій та рішень Європейського суду з прав людини, які будуть використовуватись під час іспиту, розміщуватиметься на веб-сайті Комісії відразу після прийняття рішення про проведення первинного оцінювання.

Для проведення письмового анонімного тестування

відповідної категорії суддів, з урахуванням принципів спеціалізації та інстанційності, Колегією за принципом випадковості вибиратиметься 2 завдання: одне з яких має на меті перевірку знань положень усталених правових позицій Верховного Суду України, інше – практики Європейського суду з прав людини.

Якщо у суді за рішенням зборів суддів запроваджено спеціалізацію суддів з розгляду конкретних категорій справ, суддя, який буде проходити кваліфікаційне оцінювання, повинен надати до Комісії не пізніше ніж за 10 календарних днів до його початку підтверджуючі документи (копію рішення зборів суддів), що він працює суддею за певною спеціалізацією.

Тривалість підготовки письмових відповідей суддями складає 120 хвилин.

Оцінювання колегією виконаних суддями робіт здійснюватиметься шляхом прийняття рішення щодо якості виконаного завдання (повноти відображення правової позиції, сформованої Верховним Судом України, або висновку, який викладений Європейським судом з прав людини) та визначення результативного показника складення суддею письмового тестування (кваліфікований, потребує підвищення кваліфікації, не

кваліфікований).

Приклад завдання під час складення іспиту при проходженні первинного кваліфікаційного оцінювання.

Господарська спеціалізація:

Правова позиція, викладена у постанові Верховного Суду України від 20 листопада 2012 року №3-53гс12 (справа №28/5005/640/2012):

Право сторони договору на звернення до суду з вимогою про зміну такого договору без дотримання порядку досудового врегулювання спору в розумінні статті 188 ГК України та статті 11 ГПК України.

Ключові положення правової позиції:

1. Обрання певного засобу правового захисту, у тому числі і досудового врегулювання спору, є правом, а не обов’язком особи, яка добровільно, виходячи з власних інтересів, його використовує.

2. Недотримання позивачем вимог частини 2 статті 188 ГК України щодо обов’язку надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору оренди земельної ділянки не позбавляє його права звернутися до суду з позовом до відповідача про зміну умов договору за наявності спору, тобто відсутності згоди на зміну умов договору.

Таким чином, оцінюючи результат виконання суддею такого завдання, відповідна колегія повинна буде встановити чи відображено у наявній письмовій роботі судді наведені вище положення. У разі, якщо суддею вказані положення викладені повністю і правильно, результатом оцінки цього письмового тестового завдання буде «Кваліфікований». Якщо суддя не повністю виклав суть правової позиції (відсутній один з компонентів, компоненти викладені не повністю, один із компонентів неправильно розтлумачений тощо) результатом оцінювання тестового завдання буде - «Потребує підвищення кваліфікації». Нарешті, якщо суддя не висвітлив жодного положення правової позиції або виклав їх невірно, то результат оцінювання – «Не кваліфікований».

Аналогічний підхід Комісія буде застосовувати під час оцінювання завдання щодо знання практики Європейського суду з прав людини.

Джерело: http://zib.com.ua/