9 лютого, вступили в силу зміни в Порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України , затвердженінаказом Мін'юсту від 27 січня 2016 року № 235/5 . Так, нотаріус повинен відмовити у вчиненні нотаріальної дії звернувся до нього фіз- або юросіб, якщо на них РНБО накладені санкції .Факт накладення санкцій нотаріус перевіряє по рішенню РНБО від 2 вересня 2015 року «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)» .
Решта змін до Порядку внесені в зв'язку з наданням нотаріусам прямого доступу до реєстру юросіб та ФОП і змінами в функції реєстрації нерухомості.
У разі, якщо держреєстрація права власності на нерухоме майно проведена без видачі документа , що посвідчує таке право, нотаріальна дія щодо такого майна здійснюється на підставі інформації з Державного реєстру прав на нерухоме майно, отриманої шляхом безпосереднього доступу до нього. Така інформація долучається до примірника угоди, свідоцтва тощо, які залишаються в справах нотаріуса. Також уточнюється, копії яких документів залишаються в справах нотаріуса.
При посвідченні самостійних (без посвідчення договору про відчуження) договорів про порядок володіння та користування майном, право на яке підлягає державній реєстрації, вимагається документ, що засвідчує право власності (крім окремих випадків). Документ, що засвідчує право власності, після його огляду повертається власнику, а в тексті угоди зазначаються найменування цього документа, номер і дата його видачі та найменування юридичної особи, що його видала. У разі якщо права самостійних (без посвідчення договору про відчуження) договорів про порядок володіння та користування нерухомим майном здійснюється на підставі відомостей реєстру прав на нерухоме майно, в тексті угоди зазначаються посилання на цей реєстр, номер і дата отримання інформації з нього.
У разі зміни в процесі будівництва технічних характеристик об'єкта будівництва, що є предметом іпотеки (зміна площі нерухомості, зміна планування приміщень тощо), нотаріус на підставі документа, що посвідчує право власності на об'єкт незавершеного будівництва або майнові права на нього, або в разі, коли реєстрацію права власності проведено без видачі документа, що посвідчує таке право, - на підставі інформації з реєстру прав на нерухоме майно, зобов'язаний зробити відмітку на примірнику іпотечного договору , що належить іпотекодержателю. При цьому нотаріус не має права вимагати додаткових документів та згоди іпотекодавця.
При посвідченні інших договорів щодо майна, дані про який внесені до реєстру, також не вимагаються документи, що підтверджують госреєстрацію .
Джерело: Сайт "ЮРЛІГА"