Судова палата у цивільних справах
Банк не має права вимагати комісію за послуги з супроводу кредиту
Розглянувши справу № 6-1746цс16 за позовом позичальника до банку про визнання кредитного договору частково недійсним, Суд роз'яснив, що встановлення в договорі банківського кредиту комісії за послуги, супутні кредиту, а саме за компенсацію сукупних послуг банку за рахунок позичальника, є незаконним.
Якщо депозит є нікчемним, банк повинен повернути кошти вкладнику
Розглянувши справу № 6-1693цс16 за позовом вкладника до «Приватбанку» про відшкодування збитків і втрат, заподіяних працівником при виконанні своїх трудових обов'язків (заява про перегляд подав заступник Генпрокурора), Суд роз'яснив , що, визнаючи договір депозитного вкладу нікчемним на тій підставі, що співробітник банку, який діяв від імені банку, не мав повноважень на укладення такого договору, а також тому, що при його укладенні не було дотримано письмова форма, суд повинен застосувати наслідки нікчемності правочину, передбачені статтею 216 Цивільного кодексу. Цією статтею передбачено правові наслідки недійсності як нікчемних, так і оспорюваних правочинів, а саме, за недійсним правочином кожна зі сторін зобов'язана повернути другій стороні все, що вона одержала на виконання такої угоди.
Банк може оскаржити мирову угоду про розподіл майна подружжя
При розгляді справи № 6-2513цс16 про поділ майна подружжя за заявою «Банк Кредит Дніпро» було роз'яснено , що якщо суд затвердив мирову угоду, за якою дружині відходить іпотечне майно, банк має право його оскаржити.
Банк не зможе стягнути кредит, якщо пройшло 3 роки з дати дострокового повернення
Розглянувши справу № 6-900цс16 про стягнення заборгованості за кредитним договором, Суд роз'яснив , що якщо в зв'язку з неналежним виконанням умов договору змінився термін виконання основного зобов'язання, банк має право звернутися до суду з позовом протягом 3 років від цієї дати.
Передача стягувачу нереалізованого на прилюдних торгах майна не може визнаватися недійсною угодою
Розглянувши справу № 6-1655цс16, Суд роз'яснив , що процедура передачі стягувачеві непроданого майна разом з відповідними постановою і актом держвиконавця не можуть бути ототожнені з процедурою відчуження майна з публічних торгів тільки тому, що за результатами проведення прилюдних торгів держвиконавець також складає акт.
МТСБУ може стягнути відшкодований збиток з незастрахованого винуватця ДТП
При розгляді справи № 6-2188цс16 за позовом Моторного (транспортного) страхового бюро до винуватця ДТП (не мав чинного договору обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів) про відшкодування витрат в порядку регресу, Суд роз'яснив , що МТСБУ після сплати страхового відшкодування має право подати регресний позов до власника ТЗ, яке спричинило ДТП, який не застрахував свою цивільно-правову відповідальність.
За землю на кладовищі слід судитися за місцезнаходженням відповідача - управління ритуальних послуг
При розгляді справи № 6-1447цс16 Суд прийшов до висновку, що предметом договору про право на поховання на ділянці є не сама земля, а надання послуг, пов'язаних з його використанням. Оскільки позивачка не купувала права власності на земельну ділянку, договірних відносин щодо набуття права власності між сторонами не виникло, посилання судів на поширення правил виключної підсудності на правовідносини, які склалися між сторонами, є помилковою.
Земля, отримана до встановлення меж села, залишиться у власника
При розгляді справи № 6-805цс16 Суд роз'яснив , що виключно з дати затвердження проекту землеустрою щодо встановлення (зміни) меж села земельна ділянка може перебувати в комунальній власності, тобто належати відповідній територіальній громаді.
Не можна успадкувати землю фермерського господарства, якій померлий користувався тільки на підставі державного акта на право користування
Розглянувши справу № 6-3113цс15 , Суд дійшов висновку , що право користування земельною ділянкою, що виникло тільки на підставі державного акта на право користування без укладення договору про право користування з власником землі, припиняється зі смертю особи, якій належало таке право, і не входить до складу спадщини.
Подружжя не можуть поділити в мировій угоді незареєстрований недобуд
При розгляді справи № 6-1133цс16 про поділ спільного майна подружжя за заявою третьої особи, було роз'яснено , що суд не затверджує мирову угоду, укладену сторонами, якщо ці дії суперечать закону або порушують чиї-небудь права та охоронювані законом інтереси.
Нотаріуси, що працюють в переобладнаній під офіс квартирі, не можуть платити за тарифами для населення
Розглянувши справу № 6-1926цс16 , Суд дійшов висновку , що нотаріус, який працює в переобладнаної під офіс квартирі, повинен заплатити за опалення по тарифу на послуги з централізованого опалення для другої групи споживачів (не для населення).
Відчуження майна юрособи за дорученням і правом господарського відання не тотожні
Розглянувши справу № 6-2363цс16 , Суд роз'яснив , що мають різну правову природу і не можуть бути ототожнені довіреність, яку видає юридична особа своєму представнику на вчинення правочину щодо відчуження майна від імені юридичної особи, і згода власника майна на його відчуження, яку власник надає відповідно до статті 136 ЦК.
Визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню можна оскаржити в касації
Розглянувши справу № 6-1954цс16 , Суд роз'яснив , що ухвалу апеляційної інстанції про задоволення заяви про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню перешкоджає подальшому провадженню у справі і підлягає оскарженню в касаційному порядку відповідно до вимог частини першої статті 293 , пункту 2 частини першої статті 324 ЦПК .
Судові палати у цивільних та господарських справах
Обмеження повноважень представника юрособи дійсно для третіх осіб, якщо вони про це знали або не могли не знати
Розглянувши справу № 6-2063ц16 , Суд роз'яснив , що обмеження повноважень щодо представництва юридичної особи набуває юридичну силу для третіх осіб в тому випадку, якщо це третя особа при укладанні угоди знала чи за всіма обставинами не могла не знати про такі обмеження. Крім того, при розгляді цієї справи була висловлена правова позиція , згідно з якою нотаріус зобов'язаний перевірити існування боргових зобов'язань іпотекодавця перед іпотекодержателем.
Боржник і іпотекодавець не можуть відповідати солідарно
Розглянувши справу № 6-1474цс16 , Суд дійшов висновку про недійсність угоди, укладеної в період тимчасової адміністрації, і неможливості солідарного стягнення з боржника і іпотекодавця.
Судова палата в адміністративних справах
Парламент має право перейменовувати міста
Розглянувши справу № 21-3056а16 , Суд дійшов висновку , що виключно Верховна Рада наділена повноваженнями щодо найменування та перейменування населених пунктів. Такі рішення парламент приймає у формі постанови на пленарному засіданні.
Джерело: ЮрЛіга