flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Великоолександрівський районний суд Херсонської області

Законопроект про Конституційний Суд прийнятий за основу

16 лютого 2017, 08:24

  

З другої спроби народні депутати віддали 239 голосів за проект № 5336-1 «Про Конституційний Суд України» . Таким чином, за основу прийнято альтерантивний законопроект,підготовлений Радою щодо судової реформи і схвалений Венеціанською комісією . Законопроект № 5336 відхилили, як і було рекомендовано Комітетом.

Обговорення було бурхливим, багатьох депутатів не влаштували розміри зарплат суддів, які встановлювалися виходячи з МЗП. Як пояснив Руслан Князевич, така норма передбачалася при інших розмірах МЗП, тому буде змінена - оклади суддів порахують виходячи з прожиткового мінімуму.

Відзначимо, що законопроект був прийнятий з поправками, озвученими Князевичем та Алексєєвим. В цілому, проект спрямований на реалізацію конституційних змін в частині правосуддя, що вступили в дію 30 вересня 2016 року.

Він встановлює порядок організації і діяльності Конституційного Суду України, статус суддів, підстави і порядок звернення до Суду, процедуру розгляду ним справ та виконання рішень. Також встановлено порядок функціонування інституту конституційної скарги.

Передбачена нова структура КСУ:

1. Велика палата діє у складі всіх суддів КСУ і вирішує питання у справах за конституційними поданнями та конституційними зверненнями.

2. Два сенату суду, кожен з яких діє в складі 9 суддів і розглядає питання про конституційність законів України (їх окремих положень) по конституційній скарзі особи. Сенат діє як КСУ, його ухвали про відмову у відкритті конституційного провадження у справах за конституційними скаргами є остаточними.

3. Шість колегій суддів, кожна з яких діє в складі трьох суддів. До повноважень колегії належить вирішення процесуальних питань. Ухвала про відмову у відкритті конституційного провадження у справі за конституційною скаргою, винесена трьома суддями колегії, є остаточною. Це повинно дозволити знизити навантаження на Суд і забезпечити надходження на його розгляд обґрунтованих конституційних скарг, які відповідають критеріям прийнятності.

При розгляді конституційної скарги Конституційний Суд України може видати забезпечувальний наказ, який є новим інститутом вжиття заходів захисту прав людини у виняткових випадках. Підставою для забезпечення конституційної скарги є необхідність запобігти незворотні наслідки, які можуть настати у зв'язку із виконанням остаточного судового рішення.

Передбачена можливість відстрочки припинення дії актом (його окремих положень), який визнано неконституційним.

Законопроект спрямований на забезпечення безперервності діяльності Суду. Передбачено встановлення 3-місячного терміну для призначення новообраного судді замість того, у якого закінчився термін повноважень (або сягнуло граничного віку перебування на посаді судді КСУ), і продовження виконання таким суддею своїх повноважень до призначення нового судді. Суддя Конституційного Суду дає присягу на спеціальному пленарному засіданні.

Джерело:  ЮрЛіга