flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Великоолександрівський районний суд Херсонської області

Обов'язковість судмедекспертизи для визначення віку неповнолітніх можуть виключити

16 лютого 2017, 08:29

  

Народні обранці пропонують встановити чіткий мінімальний вік статевого повноліття для проведення судмедекспертизи у інцидентах і правопорушеннях проти дітей, які не досягли повноліття.

Так, 9 лютого 2017 року у Верховній Раді був зареєстрований основний законопроект №6070 «Про внесення змін до ст. 242 Кримінального процесуального кодексу України ».

Ініціаторами законопроекту виступили народні депутати  Володимир Соляр і Ірина Луценко.

 Кримінальний кодекс України про статевої зрілості потерпілої особи

Як говориться в пояснювальній записці, 3 лютого 2015 року до Верховної Ради було подано проект Закону «Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо захисту дітей від сексуальних зловживань та сексуальної експлуатації» (№2016).

Зокрема, законопроектом пропонується встановити чіткий мінімальний вік статевого повноліття.

Проект Закону прийнято за основу 21 листопада 2016 року і готується до другого читання.

«Разом з цим п. 5 ч. 2 ст. 242 Кримінального процесуального кодексу України передбачає: «Встановлення статевої зрілості потерпілої особи в кримінальних провадженнях щодо злочинів, передбачених ст. 155 Кримінального кодексу України, зміни до Кримінального процесуального кодексу, проектом закону реєстр. №2016 не передбачені », - зазначають народні депутати.

Раніше повідомлялося про те, що введуть нову практику по допиту потерпілих від насильства неповнолітніх.

У зв'язку з цим виникла необхідність законодавчого врегулювання шляхом виключення з ст. 242 п. 5, яким передбачено встановлення статевої зрілості потерпілої особи в кримінальних виробництвах щодо злочинів, передбачених ст. 155 Кримінального кодексу України.

Пропонується виключити встановлення віку для судмедекспертизи

Законопроектом пропонується виключити зі ст. 242 Кримінального процесуального кодексу України п. 5: «Встановлення статевої зрілості потерпілої особи в кримінальних провадженнях щодо злочинів, передбачених ст. 155 Кримінального кодексу України», в якому йдеться про наступне:

1. Вчинення розпусних дій щодо особи, яка не досягла шістнадцятирічного віку, - караються обмеженням волі на строк до п'яти років або позбавленням волі на той самий строк.

2. Ті самі дії, вчинені щодо малолітньої особи або батьком, матір'ю, вітчимом, мачухою, опікуном чи піклувальником, особою, на яку покладено обов'язки щодо виховання потерпілого або піклування про нього, - караються позбавленням волі на строк від п'яти до восьми років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без такого.

Загальною метою є встановлення мінімального віку статевого повноліття, що відповідає рекомендаціям Комітету ООН з прав дитини, а також виключає необхідність в обов'язковому проведенні судово-медичної експертизи для встановлення статевої зрілості потерпілої особи, що істотно полегшує процес кваліфікації та доведення цього злочину.

Раніше опублікувалися  рекомендації з розгляду справ щодо неповнолітніх.

Джерело: Судово-юридична газета