Єдиним законним платіжним засобом на території України вважається гривня. У той же час, ст. 533 ГК встановлює можливість визначити еквівалент грошового зобов'язання в іноземній валюті. В такому випадку сума, що підлягає до сплати за зобов'язанням, визначається в гривнях за офіційним курсом НБУ, встановленим на день платежу, якщо інший порядок не встановлено договором.
Якщо заборгованість за грошовим зобов'язанням стягується в судовому порядку, сума боргу визначається за курсом на день прийняття судового рішення. При цьому суд повинен виходити з умови договору, в якому зазначено, за яким саме курсом валют - офіційним або комерційним - розраховується сума, яка підлягає виплаті в гривнях.
Крім того, незважаючи на положення ст. 625 ЦК, заборгованість в іноземній валюті не підлягає індексації. Офіційний індекс інфляції, що розраховується Держкомстатом, визначає рівень знецінення національної грошової одиниці України, тобто купівельної спроможності гривні, а не іноземної валюти. Втрати від знецінення національної валюти через інфляцію відновлюються за рахунок еквівалента іноземної валюти.
Така правова позиція була викладена Верховним Судом України під час розгляду справи № 6-284цс17 про стягнення заборгованості за договором позики в іноземній валюті.
Джерело: ЮрЛіга