Парламентарії пропонують передбачити можливість стягнення неоспорюванної заборгованості в порядку наказного провадження і скоротити термін розгляду нескладних судових справ до 60 днів з дня відкриття провадження.
На сайті Верховної Ради України оприлюднено законопроект № 6232 «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів».
Проекти кодексів розроблені Радою з питань судової реформи при Адміністрації Президента України. Серед іншого, автори документів пропонують спростити і прискорити розгляд нескладних судових справ. З цією метою в господарському та цивільному судочинстві передбачається можливість стягнення неоспорюванної заборгованості в порядку наказного провадження.
У господарському процесі здійснювати таку процедуру передбачається на підставі судового наказу, виданого за заявою особи, якій належить право вимоги про стягнення неоспорюванної грошової заборгованості за письмовими договорами. При цьому заборгованість не повинна перевищувати 100 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Передбачається, що така заява буде розглядатися судом без проведення судового засідання, виклику самого заявника та боржника. Протягом 20 днів з дня видачі судового наказу боржник матиме право подати заяву про скасування судового наказу. Якщо він цим правом скористається, то суд скасує судовий наказ, якщо немає - наказ набуде чинності.
За подання заяви про видачу судового наказу в електронній формі автори проекту пропонують встановити низьку ставку судового збору. Завдяки цьому, сподіваються вони, наказне провадження буде здійснюватися переважно в електронній формі.
Використання такої процедури не буде обов'язковою і право вимагати вирішити справу в порядку позовного провадження залишається за заявником.
Процедура наказного провадження включена і в проект Цивільного процесуального кодексу. Однак, там правила наказного провадження мають свої відмінності.
Зокрема, в цивільному процесі передбачається не допускати стягнення в наказному провадженні заборгованості, яка випливає з договорів з фізичною особою, яка не є підприємцем, крім стягнення заборгованості по заробітній платі, оплаті житлово-комунальних, телекомунікаційних послуг.
Автори проекту вважають, що наказне провадження в цивільному судочинстві може бути застосовано для розгляду вимог про стягнення аліментів, про повернення вартості товару неналежної якості, про стягнення фізичною особою неоспорюванної заборгованості з юридичної особи або фізичної особи-підприємця.
Для менш складних справ, які не можуть бути розглянуті в процедурі наказного провадження, передбачено розгляд в порядку спрощеного позовного провадження. Підготовка справи до розгляду в порядку спрощеного виробництва здійснюється письмово, терміни розгляду справи скорочені в порівнянні з термінами розгляду справи в загальному позовному провадженні.
З текстом законопроекту можна ознайомитися за посиланням.
Джерело: Судово-юридична газета