flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Великоолександрівський районний суд Херсонської області

ТАКИЙ БЛИЗЬКИЙ «БЕЗВІЗ» - ЩО ВІН НАМ ГОТУЄ?

19 квітня 2017, 16:32

   

Інформація про те, що Європейський парламент 6 квітня проголосув за надання безвізового режиму для громадян України «розірвала» інформаційний простір, не на жарт здивувавши скептиків у цьому питанні.

На хвилі загального тріумфу розберемося коли, куди, як і на яких умовах українці зможуть їздити в ЄС.

Перше питання - коли ж настане «безвіз»?

Необхідно сказати, що за Амстердамським договором, щодо питань, пов'язаних з безвізовим в'їздом до країн ЄС застосовується процедура подвійного рішення ( Рада + Парламент ЄС). Тобто після прийняття рішення Парламентом дане питання має бути винесено на Рішення Ради ЄС, яка приймає рішення кваліфікованою більшістю.

За оголошеною в ЗМІ інформації Рада ЄС повинна розглянути питання про схвалення укладення угоди про безвізовий режим між Україною і Європейським союзом 26 квітня цього року. Тому якщо дані терміни будуть дотримані, то підписання угоди між Україною та ЄС може відбутися вже до кінця травня. Як і будь-який міжнародний договір, він буде підлягати ратифікації, проте зважаючи на суспільний резонанс цього питання мабуть, депутати не стануть з цим затягувати.

Таким чином, за самих райдужних прогнозів остаточний вступ в силу безвізового режиму з ЄС можливий  не раніше червня цього року.

Куди можна буде поїхати без візи?

Після введення безвізового режиму громадяни України зможуть в'їжджати без віз у всі держави-члени ЄС (за винятком Великобританії та Ірландії). Тому для того, щоб «покататися» на знаменитому «LondonEye» українцям, як і раніше необхідно буде отримувати візу Сполученого королівства.

До Європейського союзу входять 28 держав, з яких без візи ви зможете відвідати: Австрію, Бельгію, Болгарію, Угорщину, Німеччину, Грецію, Данію, Іспанію, Італію, Кіпр, Латвію, Литву, Люксембург, Мальту, Нідерланди, Польщу, Португаліїю, Румунію, Словаччину, Словенію, Фінляндію, Францію, Хорватію, Чехію, Швецію і Естонію.

Крім цього без візи можна буде відвідати ще держави, які приєдналися до Шенгенського законодавству, або які не мають прикордонного контролю з країнами ЄС: Ісландію, Ліхтенштейн, Норвегію,  Швейцарію, Андорру, Сан-Марино і Монако.

На яких умовах можна скористатися правом безвізового в'їзду?

Для того що скористатися своїм правом безвізового в'їзду українцям необхідно дотримати ряд формальностей.

1. Основна умова безвізового в'їзду - наявність біометричного паспорта для виїзду за кордон. Якщо у Вас паспорт старого зразка (не біометричний) - то ласкаво просимо в консульство (візовий центр) для отримання візи.

На щастя, зараз особливої  проблеми з паспортами немає, але є ризик, що з огляду на небувалий ажіотаж, працівники міграційної служби можуть згадати досвід минулих років коли «штучно» не вистачало бланків.

2. При в'їзді в країну Євросоюзу у громадянина України можуть вимагати обґрунтувати мету і умови запланованого перебування, а також він повинен мати у своєму розпорядженні достатньо коштів для існування як на період запланованого перебування, так і для повернення в країну походження або для транзиту до третьої країни, в яку йому гарантований доступ, або бути в змозі законним шляхом придбати такі засоби. Як видно формулювання, наявна в Шенгенському прикордонному кодексі, не містить чіткого переліку документів. Більш детально перелік документів викладено в додатку №1 до вищевказаного кодексу, однак він не є вичерпним, що прямо зазначено в п.3 ст.6 даного нормативного документа.

Наводимо перелік цих документів з незначними скороченнями.

а) для ділових поїздок: запрошення з боку підприємства або органу в конференціях чи інших заходах різного характеру; інші документи, які свідчать про наявність комерційних або професійних відносин; запрошення на ярмарки і конгреси в разі участі в таких подіях;

b) для поїздок, що здійснюються з метою отримання освіти або інших видів навчання: документ про зарахування до навчального закладу або на курс освітнього інституту для участі в професійних або теоретичних навчальних курсах в рамках основної освіти або підвищення кваліфікації;

с) для поїздок, що мають туристичний або приватний характер:

- підтверджуючі документи щодо розміщення: запрошення з боку приймаючої особи в разі розміщення у неї, бронювання або будь-який інший доречний документ, який вказує планований характер розміщення;

- підтверджуючі документи щодо маршруту поїздки: підтвердження бронювання місця в якості учасника групової туристичної поїздки або будь-який інший доречний документ, який вказує програму планованої поїздки;

- зворотний квиток або квиток на кругову поїздку;

d) для поїздок з метою участі в заходах політичного, наукового, культурного, спортивного або релігійного характеру, або з будь-яких інших причин: запрошення, записи про реєстрацію в якості учасника або програми, по можливості, що вказують найменування приймаючої організації та термін перебування, або будь-який інший доречний документ, який вказує мету відвідування.

Що стосується наявності фінансового забезпечення, то Шенгенський кодекс також не містить чіткого переліку документів необхідних для доказу фінансової спроможності, але передбачає, що воно може підтверджуватися наявними грошима, туристичними чеками і кредитними картами, документами про прийняття на себе витрат (гарантійні листи з боку приймаючої особи) .

Що стосується  розміру необхідних коштів проводиться в залежності від терміну та цілі перебування, в якості орієнтира використовується похідна кількості днів перебування на середній рівень цін у сфері забезпечення житлом і харчуванням, які діють у відповідній державі. Мінімальна сума необхідних коштів для кожної країни своя, однак, як правило, в країнах Євросоюзу вона визначається з розрахунку 50-70 євро на день.

Терміни перебування на території ЄС

Безвізовий режим дозволить українцям короткостроково перебувати на території вищевказаних країн до 90 днів протягом півроку (180 днів). ЄС ревно стежить за термінами і якщо ви порушите правило - то ваші дані будуть внесені в інформаційну систему і в майбутньому вам, ймовірно, відмовлять у в'їзді.

При цьому термін буде вважатися з першого дня в'їзду на територію будь-якої держави-члена ЄС, а датою виїзду вважається останній день перебування (день виїзду) з території будь-якої з держави-члена ЄС. Дозволені періоди перебування на підставі виду на проживання або візи для довгострокового перебування не враховуються при обчисленні строку перебування на території держав-членів ЄС.

Якщо ви їдете в ЄС на лікування, у відрядження або за інших підстав, які передбачають більш тривалий термін перебування, то вам необхідно буде оформити візу.

Безвізовий режим не дає права на проживання, працевлаштування, навчання (понад період 90 днів) в країнах ЄС і для цього вам також буде потрібно віза.

Підсумовуючи все вищезазначене можна сказати, що при дотриманні нескладних правил, наші туристи отримають можливість безперешкодно і економно подорожувати. І мова тут йде не тільки про економію на вартості візи та сервісні послуги, а й можливості скористатися пропозиціями різних транспортних компаній, вибираючи маршрут на свій розсуд.

Також слід застерегти громадян від спроби порушити вимогу Європейського законодавства, оскільки досвід запровадження безвізового режиму, як з Молдовою, так і з Грузією, показав, що через неналежне дотримання умов безвізового режиму громадянами цих країн - поширені випадки відмови у в'їзді на кордоні. 

Джерело: ЛігаБлог