Народний депутат пропонує врегулювати процедуру розгляду Конституційним Судом України конституційних скарг.
Нагадаємо, інститут конституційної скарги передбачений конституційною реформою, механізм його застосування повинні були врегулювати новим Законом про Конституційний Суд, який депутати не змогли прийняти.
У підсумку, на розгляді КСУ перебувають 89 конституційних скарг, які він не може розглянути.
Тому запропоновано внести зміни в діючий Закон "Про Конституційний Суд України", згідно з якими конституційною скаргою є подане в КСУ письмове клопотання щодо перевірки на відповідність Конституції закону (його окремих положень), який застосований в остаточному судовому рішенні.
Скаргу не можуть подати юридичні особи публічного права.
Конституційна скарга може подаватися в виняткових випадках:
1) впевненість, що застосований в кінцевому судовому рішенні закон суперечить Конституції;
2) вичерпані всі внутрішні засоби правового захисту (при наявності винесеного в порядку апеляційного перегляду судового рішення, яке набрало законної сили, а в разі передбаченого законом можливості касаційного оскарження - судового рішення, винесеного в порядку касаційного перегляду);
3) з дня набрання законної сили остаточного судового рішення, в якому застосований закон (його окремі положення), пройшло не більше 6 місяців.
Розгляд конституційних скарг пропонується здійснювати в загальному порядку. Так, в складі КСУ створюються колегії суддів для розгляду питання про відкриття провадження у справах за конституційними скаргами. Колегія суддів у справах за конституційними скаргами приймає процесуальне рішення про відкриття провадження у справі в КСУ або про відмову в такому провадженні.
Підставою для відмови у відкритті конституційного провадження у конституційній скарзі є:
1) відсутність встановленого Конституцією, Законом про КСУ права на конституційну скаргу;
2) невідповідність конституційної скарги вимогам, передбаченим Конституцією, Законом;
3) наявність рішення КСУ щодо конституційності аналогічного за змістом та юридичною силою акта, ухвали про відмову у відкритті провадження або ухвали про закриття провадження за таким актом;
4) непідвідомчість КСУ питань, порушених у конституційну скаргу;
5) з дня набрання законної сили остаточного судового рішення, в якому застосований закон (його окремі положення), яке є предметом оскарження по конституційній скарзі, пройшло більше 6 місяців.
Справи за конституційними скаргами розглядаються на пленарному засіданні КСУ, яке є повноважним, якщо на ньому присутні не менше 12 суддів. Рішення приймаються, якщо за них проголосувало не менше 10 суддів.
Граничний термін провадження у справах за конституційними скаргами не повинен перевищувати трьох місяців.
Законопроект № 6406 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо приведення у відповідність до вимог Конституції України діяльності Конституційного Суду України" був зареєстрований у ВР 21 квітня
Джерело: ЮрЛіга