Права Інтернет-користувачів на доступ до інформації в мережі часто порушують. Так які ж права людини поширюються на інтернет?
Верховний Суд України опублікував посібник «Порушення прав людини онлайн», підготовлене міжнародною некомерційною асоціацією «Європейські цифрові права» (EDRi) і опубліковане в рамках спільної програми Ради Європи та Європейського Союзу «Зміцнення інформаційного суспільства в Україні».
Дане дослідження присвячене аналізу репрезентативних, на думку авторів, труднощів, пов'язаних з реалізацією європейськими Інтернет-користувачами своїх прав і основних свобод, а також доступних механізмів їх відновлення. У посібнику є посилання на практику європейських і національних судів, а також посилання на відповідні доповіді та звіти по даній темі.
Дане дослідження складається з семи розділів.
Розділи 1-6 присвячені онлайн порушенням прав людини і пов'язані з доступом і принципу недискримінації (1), свободою вираження поглядів та інформації, свободою зібрань, об'єднань і участі (3), захистом приватного життя і персональних даних (4), освітою і грамотністю (5 ), а також правами дітей і молоді (6).
Кожен розділ, в свою чергу, містить три підрозділи, а саме: введення, в якому надається загальне бачення ситуації; дослідження судових справ на предмет наявності правових викликів і засобів відновлення порушених прав і свобод; і висновок.
Розділ 7 включає дослідження і надає короткий загальний аналіз засобів правового захисту, спрямованих на боротьбу з порушеннями прав людини в онлайн середовищі. У дослідженні показано, що в деяких випадках дійсно існують доступні засоби правового захисту.
Інші випадки, навпаки, свідчать про необхідність внесення відповідних змін на законодавчому і практичному рівнях. Зрештою, деякі приклади свідчать про необхідність формування нового способу мислення з метою оцінки впровадження міжнародного законодавства з прав людини, яке традиційно орієнтуються на рівень держави, в приватному громадської просторі, яким є Інтернет.
Ознайомитися з повним текстом посібника можна за посиланням.