МВС затвердило нову Інструкцію про порядок використання поліграфів в Нацполіції. Документ визначає основні принципи, завдання, загальні умови та організацію проведення опитування осіб з використанням поліграфа.
Встановлено, що результати опитування не мають будь-якої доказової сили, носять вірогідний і орієнтовний характер та є одним із джерел інформації, що підлягає оцінці разом з іншою сукупністю зібраних даних.
Також результати опитування не можуть бути підставою для застосування заходів, що обмежують законні права і свободи опитуваної особи.
У діяльності Нацполіції опитування проводяться в таких випадках:
- при вступі кандидатів на службу в поліцію;
- при проведенні атестації поліцейських;
- перевірка за власною ініціативою особи, яка виявила бажання бути опитаною з використанням поліграфа, у тому числі при проведенні службових розслідувань;
- здійснення оперативно-розшукової діяльності.
Для забезпечення об'єктивності результатів опитування мають бути дотримані умови щодо стану приміщення та належного фізичного і психологічного стану опитуваної особи.
Опитування з використанням поліграфа не проводиться, якщо у опитуваної особи виявлено та документально підтверджено:
- гострий період соматичних і психічних захворювань;
- гострий больовий синдром;
- інтоксикацію організму;
- захворювання, що супроводжуються вираженою серцево-судинною, дихальною недостатністю;
- травми, анатомічні дефекти і обмороження пальців рук, ампутацію верхніх кінцівок;
- вроджене або набуте недоумство середнього та важкого ступенів;
- вживання сильнодіючих препаратів або психотропних речовин, що впливають на функціонування центральної нервової, серцево-судинної або дихальної систем;
- вагітність.
Крім того, опитування не проводиться, якщо: спеціаліст безпосередньо підпорядкований опитуваній особі; опитуваний є близькою особою спеціаліста; існує конфлікт інтересів між спеціалістом та опитуваним.
Після закінчення роботи спеціаліст готує довідку про результати опитування. У довідці зазначається, що висновки вірогідні і орієнтовні, не можуть бути використані як доказ, потребують додаткової перевірки та пошуку доказів в установленому законодавством порядку.
Опитуваний має право ознайомитися із результатами опитування.
Інструкцію про порядок використання поліграфів в Національній поліції України затверджено наказом МВС від 13 листопада 2017 року № 920, який набрав чинності сьогодні, 9 січня.
Відповідно, втратила чинність Інструкція щодо застосування комп'ютерних поліграфів в роботі з персоналом органів внутрішніх справ України, яка затверджена наказом МВС 28 липня 2004 року № 842.