flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Великоолександрівський районний суд Херсонської області

Опубліковано коментар до Бангалорських принципів поведінки суддів

02 лютого 2018, 14:38

На офіційному сайті Ради суддів України розміщено Коментар (у неофіційному перекладі) до Бангалорських принципів поведінки суддів.

У передмові до Коментаря від імені К. Г. Вирамантри, голови Суддівської групи з питання про зміцнення чесності і непідкупності судових органів, говориться наступне:

"Безперечно, чесна і непідкупна судова система є основою демократії і верховенства права. Навіть якщо усі інші механізми захисту не діють, судова система слугує для суспільства тим бастіоном, який покликано захищати його від будь-яких посягань на гарантовані законом права і свободи. Ці міркування справедливі як на внутрішньому рівні, в контексті кожної держави, так і в глобальному масштабі, оскільки глобальна судова система видається єдиним у своєму роді оплотом верховенства права у всьому світі.

Отже, забезпечення чесності і непідкупності глобальної судової системи є завданням, якому слід присвятити багато сил, знань і досвіду. Саме таку мету переслідує з 2000 року Суддівська група з питання про зміцнення чесності і непідкупності судових органів (Група із зміцнення чесності судових органів). Вона започаткована як неофіційна нарада головних суддів і суддів вищих судів з самих різних країн світу, у яких досвід і знання поєднуються з відданим служінням цій благородній меті. Відтоді робота Групи та її результати досягли того рівня, коли вони стали значно впливати на глобальне судове середовище. Спочатку принципи застосовувалися лише в порядку експерименту, але в останні декілька років вони отримували усе більше визнання з боку різних секторів глобальної судової системи і міжнародних установ, зацікавлених в чесності судового процесу.

В результаті Бангалорські принципи поведінки суддів все більше розглядаються як документ, який може бути беззастережно прийнятий усіма судовими органами та правовими системами. Іншими словами, ці принципи відбивають найвищі традиції функціонування судової системи, яких дотримуються усі культури і правові системи. Процес досягнення згоди щодо цих основних принципів був нелегким, але непохитна прихильність Групи із зміцнення чесності судових органів досягненню результату, який забезпечив би загальне визнання, дозволила їй здолати бар'єри на її шляху.

Бангалорські принципи прийняті лише деякими державами, але в інших державах вони стали зразком для розробки їх власних принципів поведінки суддів. Міжнародні організації також високо оцінюють і визнають ці принципи. Економічна і Соціальна Рада Організації Об'єднаних Націй у своїй резолюції 2006/23 від 27 липня 2006 року запропонувала державам - членам Організації Об'єднаних Націй, відповідно до їх внутрішніх правових систем, рекомендувати своїм судовим органам враховувати Бангалорські принципи поведінки суддів в процесі огляду або розробки норм професійного кодексу і етики поведінки суддів і працівників судових органів.

Управління Організації Об'єднаних Націй з наркотиків і злочинності (УНЗ ООН) активно підтримує Бангалорські принципи, які також були визнані такими організаціями, як Американська асоціація адвокатів і Міжнародна комісія юристів.

Бангалорські принципи отримали також високу оцінку з боку суддів держав - членів Ради Європи. По кожному з Бангалорських принципів було підготовлено проект детального коментаря, і разом з Принципами ці коментарі були детально обговорені на нараді Міжурядової групи експертів відкритого складу із зміцнення основних принципів поведінки суддів, яка відбулася у Відні 1-2 березня 2007 року. У нараді взяли участь представники 35 країн. Проект коментаря і запропоновані зміни були також детально розглянуті на п'ятій нараді Групи іх зміцнення чесності судових органів. На цих нарадах були прийняті Бангалорські принципи і змінений коментар, що надало їм ще більшу цінність і авторитет. Коментар поглиблює і зміцнює сенс Принципів і значно сприяє забезпеченню їх повсюдного визнання в якості загальної декларації етичних норм поведінки суддів. Слід зазначити, що найвищі стандарти моральності і чесності суддів проголошуються як обов'язкові норми абсолютно в усіх традиційних правових системах, а також в усіх великих світових релігіях. На підтвердження цього Коментар містить додаток, в якому приводиться короткий огляд того, як релігійні вчення підходять до питання про чесність суддів. Бангалорські принципи є документом, що має величезну потенційну цінність не лише для судових органів усіх країн, але і для широкої громадськості, а також усіх, хто прагне до забезпечення надійної основи для бездоганної чесності судових органів у всьому світі".