3 жовтня 2017 року Верховна Рада України прийняла Закон України № 2147-VIII «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів», яким, зокрема, внесено зміни до Кримінального процесуального кодексу України.
Частина положень вказаного Закону набула чинності 15 грудня 2017 року, а частина, яка стосується змін у Кримінальний процесуальний кодекс України (далі - КПК) – 16 березня 2018 року.
Змінами вводиться обмеження термінів розслідування злочинів: підозрюваного у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину зобов’язують встановити протягом 18 місяців, середньої тяжкості - 12 місяців, а кримінального проступку - 6 місяців. У разі нерозкриття злочину у встановлені терміни кримінальне провадження має бути закрите. Разом з тим, у виняткових випадках, наприклад у зв’язку із складністю провадження, терміни розслідування можуть бути продовжені.
Крім того, зміни в КПК вводять право підозрюваного оскаржити саме вручення йому повідомлення про підозру. Таке право він отримує через 2 місяці після вручення підозри.
Статтею 242 КПК передбачено проведення експертизи виключно за дорученням слідчого судді чи суду. Тобто, слідчі і прокурори позбавляються права самостійно призначати експертизи, в тому числі для встановлення причин смерті і розміру матеріальних збитків.
Крім того, районні управління правоохоронних органів не зможуть подавати свої клопотання про проведення обшуку чи обрання запобіжного заходу у відповідні районні суди. Вони зобов'язані будуть подавати клопотання виключно в той суд, в межах територіальної юрисдикції якого зареєстрований орган слідства як юридична особа. Тобто, Скадовський районний суду Херсонської області вже не розглядатиме такі клопотання.
Також змінюються правила проведення обшуків. Зокрема, правоохоронці в клопотаннях про проведення обшуків повинні вказувати, які саме предмети вони хочуть відшукати. Під час обшуку обов'язкова присутність адвоката, а самі слідчі дії повинні в обов’язковому порядку фіксується за допомогою аудіо- та відеозапису.