flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Великоолександрівський районний суд Херсонської області

Огляд правових новин минулого тижня (з 29.05. по 01.06.)

06 червня 2018, 10:56

Шановні відвідувачі веб-сайту Скадовського районного суду Херсонської області! Пропонуємо ознайомитися з оглядом правових новин минулого тижня. Кожна новина містить посилання на джерело інформації.

 

  1. Як оподатковується анульований кредит, пояснив ВС

Нарахування пені та штрафів є лише засобом забезпечення виконання основного зобов’язання й не є доходом платника в разі їх анулювання за рішенням банківської установи. Такий висновок зробив ВС в постанові №826/2226/15, текст якої читайте за посиланням: http://zib.com.ua/ua/133090-yak_opodatkovuetsya_anulovaniy_kredit_poyasniv_vs.html

 

  1. Спілкування між адвокатом і клієнтом має привілейований статус — ЄСПЛ

Поліцейський, який попросив затриманого показати йому текст повідомлення, переданого напередодні захисником, порушив таємницю кореспонденції. Хоча представники уряду не погоджувались із фактом зазіхання на повагу до листування.

Складений аркуш паперу, в якому адвокат К.Лоран щось написав для свого підзахисного, викликав інтерес чергового правоохоронця. Хоча той лише переглянув текст і повернув записку власнику, таку надмірну увагу розцінили як перешкоджання вільній переписці, що становить професійну таємницю.

Юстиція не побачила порушень статей кримінального кодексу щодо конфіденційності спілкування між адвокатом і клієнтом, а санкція, між іншим, становить €45000. Колегія адвокатів Франції підтримала К.Лорана. Правники наголосили, що гарантія секретності кореспонденції є частиною довіри громадськості до адвоката. Тож заявник звернувся до Європейського суду з прав людини.

На думку Суду, аркуш паперу, через який виник такий тривалий спір у справі «Laurent v. France», підпадає під захист ст.8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Факт утручання суперечив устоям демократичної держави. І хоч мотиви перегляду записки були абсолютно безвинні, конфіденційність усе ж постраждала. Суд уважає, що представники влади можуть відкрити лист захисника клієнту тільки тоді, коли є підстави думати, що в ньому міститься незаконний елемент. А такі підстави

мають залежати від сукупності обставин і передбачати факти чи інформацію, які могли б переконати об’єктивного спостерігача.

Таким чином, заявник підтвердив власну позицію, проте цим його виграш в Євросуді обмежився. Бажану компенсацію за моральну шкоду в розмірі €20000 йому не виплатили. Суд вирішив, що виявлення порушення в цьому випадку є достатньою сатисфакцією.

Джерело: http://zib.com.ua/ua/133114-spilkuvannya_mizh_advokatom_i_klientom_mae_privileyovaniy_st.html

 

  1. ВС вказав на помилки при винесенні виправдувального вироку

Виправдувальний вирок повинен містити формулювання обвинувачення, яке пред’явлене підсудному й визнане судом недоведеним. Такий висновок зробив ВС в постанові №725/1900/13-к, текст якої читайте за посиланням: http://zib.com.ua/ua/133091-vs_vkazav_na_pomilki_pri_vinesenni_vipravduvalnogo_viroku.html

 

  1. В Україні неповнолітніх злочинців поменшало у понад 3 рази

Сьогодні у виховних колоніях України та секторах для тримання неповнолітніх знаходиться лише 146 засуджених неповнолітніх. Кількість злочинів серед неповнолітніх зменшується завдяки удосконаленню підходів до правосуддя для дітей.

Досвідом у впровадженні правосуддя для дітей поділилось Міністерство юстиції України під час Світового конгресу з правосуддя для дітей, що проходив у Парижі 28-30 травня.

Стратегія реформування правосуддя для дітей, запуск системи пробації, яка передбачає альтернативні види покарання до неповнолітніх, дозволили значно зменшити кількість неповнолітніх у місцях позбавлення волі.

Кількість злочинців серед неповнолітніх в Україні зменшилась у більш ніж 3 рази протягом 2011-2016 років: з 16 626 до 5 230.

На світовому конгресі було обговорено глобальну проблему  залучення дітей до насильницького екстремізму. Також піднімалася тема впровадження більш ефективних способів зниження рівня правопорушень серед неповнолітніх та вдосконалення механізму захисту дітей, які знаходяться у групі ризику, включаючи ранню профілактику.

Окрім цього, на світовому форумі приділили увагу темі рецидивів злочинів серед неповнолітніх. Як відзначили в Мінюсті, серед дітей, які потрапляють у місця позбавлення волі, 68% вчиняють злочини знову.

Джерело: http://zib.com.ua/ua/133139-v_ukraini_nepovnolitnih_zlochinciv_pomenshalo_u_ponad_3_razi.html

 

  1. В Україні запустили новий вид поліції

В Одесі запустили туристичну поліцію, яка працюватиме з 1 червня до закінчення туристичного сезону – 30 вересня. Новий підрозділ правоохоронців консультуватиме і допомагатиме відпочиваючим.

Як повідомили в прес-службі МВС, на території курортного комплексу «Аркадія» в Одесі відкрилася перша станція туристичної поліції, яка буде охороняти порядок в курортних зонах Одеси та Одеської області.

Поліцейські надаватимуть консультації та допомогу відпочиваючим, реєструватимуть скарги громадян щодо пошкодження та зникнення майна, аналізуватимуть оперативну ситуацію в місцях скупчення туристів.

У МВС зазначили, що надалі планується масштабування підрозділу на територію всіх курортних зон України.

Джерело: http://zib.com.ua/ua/133140-v_ukraini_zapustili_noviy_vid_policii.html

 

  1. Законність поводження із затриманим – клопіт прокурора

У разі необхідності прокурор не позбавлений процесуальної можливості провести перевірку з питань законності поводження із затриманою особою. Це підкреслив Верховний Суд у постанові від 22.05.2018.

Хильнувши зайвого, чолов’яга наніс своїй дружині, яка за станом здоров’я не могла пересуватись самостійно, кілька ударів по обличчю, а згодом почав її гамселити дерев’яною палицею. Від отриманих травм жінка померла. Суд першої інстанції засудив чоловіка за ч. 2. ст. 121 Кримінального кодексу до 8 років позбавлення волі.

Засуджений подав апеляційну скаргу, в якій стверджував, що причиною смерті жінки стала хвороба печінки, а тілесні пошкодження були нанесені при необережному транспортуванні тіла померлої. До того ж скаржник вказував на те, що на початковій стадії досудового розслідування до нього з боку правоохоронців були застосовані незаконні методи.

Апеляційним судом скарга була відхилена.

До касаційної інстанції звернувся прокурор, переконаний, що апеляційний суд не дослідив належним чином доводи засудженого.

У постанові № 225/4456/15-к ВС в складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного кримінального суду зазначається, що у касаційній скарзі не міститься переконливого обґрунтування незаконності прийнятого по суті рішення. Викладені прокурором доводи щодо окремих недоліків ухвали не стосуються суті самого судового рішення і не є достатніми для його скасування.

Джерело: http://zib.com.ua/ua/133118-zakonnist_povodzhennya_iz_zatrimanim__klopit_prokurora.html

 

  1. ВС назвав підстави для проведення індексації пенсії

Випадки, коли пенсія була нарахована в належному обсязі на підставі рішення суду, не вважаються підвищенням пенсії. Такий висновок зробив ВС в постанові №727/5413/17, текст якої можна ознайомитися за посиланням: http://zib.com.ua/ua/133092-vs_nazvav_pidstavi_dlya_provedennya_indeksacii_pensii.html

 

8.УДОСКОНАЛЕНО ПОРЯДОК ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЛЮДЕЙ З ІНВАЛІДНІСТЮ АВТОМОБІЛЯМИ

Порядок забезпечення людей з інвалідністю автомобілями узгоджено із нормами чинного законодавства.

Відповідні зміни внесені постановою Кабміну від 30 травня 2018 року.

Так, термінологію і положення порядку приведено у відповідність з законами:

«Про внесення змін до Закону про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щодо посилення соціального захисту учасників антитерористичної операції, учасників Революції Гідності та членів сімей загиблих таких осіб» від 14 листопада 2017 року № 2203-VIII;

«Про внесення змін до деяких законодавчих актів» від 19 грудня 2017 року № 2249-VIII.

Джерело: https://ligazakon.net/lawnews/doc/NZ182934-udoskonaleno-poryadok-zabezpechennya-lyudey-z-invalidnistyu-avtomobilyamy?role=URIST&type=ep#!liga

 

  1. ВБИВСТВО НАПАДАЮЧОГО ПРИ ВТОРГНЕННІ В ЖИТЛО НЕ ВИХОДИТЬ ЗА МЕЖІ НЕОБХІДНОЇ ОБОРОНИ

ВС підтвердив право особи на захист свого життя і житла від протиправних посягань

Колегія суддів Другої судової палати Касаційного кримінального суду Верховного Суду підтвердила право на позбавлення життя при захисті від нападу групи осіб, які протиправно вторглися в житло.

Постановою у справі № 342/538/14-к (провадження № 51-646км18) був скасований вирок чоловікові, якого визнали винним в умисному вбивстві при перевищенні меж необхідної оборони. Суди встановили, що чловік, захищаючись від незаконного проникнення в житло і нападу з боку двох осіб, наніс нападаючій кухонним ножем один удар в груди внаслідок чого вона того вечора ж померла в лікарні.

ВС роз'яснив, що перевищенням меж необхідної оборони визнається умисне заподіяння тому, хто посягає, тяжкої шкоди, яка явно не відповідає небезпечності посягання або обстановці захисту. Отже, для вирішення питання про кваліфікацію складу злочину, пов'язаного з умисним позбавленням життя особи, зокрема щодо відсутності чи наявності стану необхідної оборони, перевищення її меж, суд у кожному випадку, враховуючи конкретні обставини справи, повинен здійснити порівняльний аналіз та оцінити наявність чи відсутність акту суспільно небезпечного посягання й акту захисту, встановити їх співвідношення, відповідність чи невідповідність захисту небезпечності посягання. До критеріїв визначення правомірності необхідної оборони належать: наявність суспільно небезпечного посягання, його дійсність та об'єктивна реальність, межі захисних дій, які б не перевищували меж необхідності, а шкода особі, яка здійснює посягання, не перевищувала б ту, яка для цього необхідна.

Разом із тим, згідно з ч. 5 ст. 36 КК незалежно від тяжкості шкоди, яку заподіяно тому, хто посягає, не є перевищенням меж необхідної оборони і не має наслідком кримінальну відповідальність застосування зброї або будь-яких інших засобів   чи предметів для захисту від нападу озброєної особи або нападу групи осіб,  а також для відвернення протиправного насильницького вторгнення у житло чи інше приміщення.

Тобто, закон передбачає винятки із загального правила про те, що при необхідній обороні особа, що захищається, повинна додержуватися визначеної межі, завдаючи шкоду посягаючому:

- напад озброєної особи,

- напад групи осіб,

- протиправне насильницьке вторгнення у житло чи інше приміщення.

У таких випадках шкода, заподіяна особі, яка посягає, не обмежена ніякими межами, аж до позбавлення посягаючого життя.  

Джерело: https://ligazakon.net/lawnews/doc/NZ182945-vbyvstvo-napadayuchoho-pry-vtorhnenni-v-zhytlo-ne-vykhodyt-za-mezhi-neobkhidnoyi-oborony?role=URIST&type=ep#!liga

 

  1. ОНОВЛЕНО ПЕРЕЛІК НАРКОТИЧНИХ ЗАСОБІВ

Кабмін відновив Перелік наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів.

Відповідні зміни передбачені постановою Кабміну від 16 травня 2018 року № 390.

Зокрема, із списку особливо небезпечних наркотичних засобів, обіг яких заборонений, виключені AB - PINACA - CHM, ADBICA, В-22. При цьому список доповнено такими наркотичними засобами: AH - 7921, Ацетилфентаніл, МТ-45(IС - 6), U - 47700, 4 - FIBF(4 - Fluoroisobutyrylfentanyl).

Із списку особливо небезпечних психотропних речовин виключено 5 - MeO - DІPT і доповнено: ADBICA, ВВ-22, РХ 1(5 - fluoro АРР-РІСА; SRF - 30), РХ 2(5 - fluoro АРР-PINACA; FU - PX), AB - СНМINACA (AB - PINACA - CHM, MBA(N) - CHM і т.д., а деякі психотропні речовини замінені новими найменуваннями.

Також встановлено, що до списку психотропних речовини, обіг яких обмежений і щодо яких допускаються виключення деяких заходів контролю, не включається гамма-бутиролактон, який в кількості, що не перевищує 15 %, входить до складу засобів захисту рослин, на які Мінприроди видано посвідчення про державну реєстрацію.

Список прекурсорів, оборот яких обмежений, доповнив Альфа-фенілацетоацетонітрил (APAAN), а список прекурсорів, щодо яких встановлюються заходи контролю, доповнений позиціями: АNPP і NPP.

Джерело: https://ligazakon.net/lawnews/doc/NZ182813-onovleno-perelik-narkotychnykh-zasobiv?role=URIST&type=ep#!liga

 

  1. ОТРИМАТИ АДМІНПОСЛУГИ МОЖНА НА ЄДИНОМУ ПОРТАЛІ

Через Єдиний державний портал адміністративних послуг можна безпосередньо отримати адмінпослуги в електронній формі. Раніше портал функціонував виключно для надання інформації.

Внесено зміни до Порядку ведення Єдиного державного порталу адміністративних послуг.

Відповідні зміни передбачені постановою Кабміну від 23 травня 2018 року № 395, яка набула чинності 26 травня 2018 року.

Послуги надаються як через портал, так і через інтегровані з ним інформаційні системи держорганів та органів місцевого самоврядування.

Також портал може використовуватися для надання інших публічних послуг в електронній формі та для доступу до інформації про них.

Встановлено, що його адміністратором є юридична особа, визначена в установленому законодавством порядку.

Портал забезпечить можливість морфологічного пошуку, за частиною слова, без врахування регістру введення. Раніше був доступний пошук за ключовими словами в полях опису адмінпослуги.

Суб'єкти надання адміністративних послуг представлені на порталі окремими уніфікованими сторінками.

Зареєструватись на ньому можна за допомогою ЕЦП або іншими способами, які дають змогу належним чином ідентифікувати користувача.

Портал інтегрується із системою електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів та системою електронної взаємодії органів виконавчої влади.

Нагадаємо, що впроваджується електронна взаємодія державних реєстрів.

Джерело: https://ligazakon.net/lawnews/doc/NZ182905-otrymaty-adminposluhy-mozhna-na-yedynomu-portali?role=URIST&type=ep#!liga

 

  1. БАТЬКАМ КОМПЕНСУЮТЬ ПОСЛУГИ НЯНІ

Кабінет Міністрів затвердив Державну соціальну програму "Національний план дій з реалізації Конвенції ООН про права дитини" на період до 2021 року.

Відповідне розпорядження було прийняте 30 травня у зв'язку із закінченням терміну дії програми, розрахованої до 2016 року.

У рамках програми передбачено впровадження механізму "Муніципальна няня". З 1 січня 2019 року буде введено фінансування послуги догляду за дитиною до трьох років. Передбачається, що батьки наймають няню офіційно, самостійно jбираючи фахівця і визначаючи умови контролю її роботи, а у кінці року їм буде відшкодована за кожен місяць роботи няні сума у розмірі прожиткового мінімуму на дітей у віці до шести років.

Також у рамках виконання програми передбачено забезпечення кожної новонародженої дитини "Пакетом малюка", який містить усі першочергові необхідні речі для новонародженого в перші місяці його життя. Цей комплект видадуть додатково з існуючими виплатами при народженні дитини.

Програма реалізовуватиметься за рахунок коштів державного і місцевих бюджетів, передбачених на фінансування відповідних сфер і галузей, а також інших джерел, не заборонених законодавством України.

Джерело: https://ligazakon.net/lawnews/doc/NZ182922-batkam-kompensuyut-posluhy-nyani?role=URIST&type=ep#!liga

 

  1. ПОЛОВИНУ ВИРУЧЕНОЇ СУМИ ВІД ПРОДАЖУ СІМЕЙНОГО АВТО СЛІД ВІДДАТИ КОЛИШНІЙ ДРУЖИНІ

Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду при розгляді справи № 726/2165/15-ц (провадження № 61-5530св18) дійшов висновку, що спільне сумісне майно може бути відчужене лише зі згоди другого з подружжя.

У постанові ВС від 21 березня підтверджена позиція першої інстанції про те, що кошти за відчуження майна, придбаного в шлюбі, мають бути розділені в рівних частках між колишнім подружжям.

Районний суд, стягнувши компенсацію за частку в спільному сумісному майні подружжя, виходив з того, що вибуття в жовтні 2013 року зі спльної власності транспортного засобу у власність батька відповідача відбулося поза волею позивачки, а кошти були використані не в інтересах сім'ї. У грудні 2013 року преюдиційним судовим рішенням про розірвання браку було встановлено, що сторони на час розлучення тривалий час не підтримували шлюбних стосунків, не вели спільного господарства і не мали загального сімейного бюджету. До того ж в позовній заяві про розлучення чоловік (який в подальшому продав авто своєму батьку) вказував, що шлюбні відносини і ведення загального господарства з дружиною припинені з січня 2013 року і вона проживає у сестри. Таким чином, було підтверджено, що покупець автомобіля гроші за його купівлю не передав обом з подружжя.

Джерело: https://ligazakon.net/lawnews/doc/NZ182915-polovynu-vyruchenoyi-sumy-vid-prodazhu-simeynoho-avto-slid-viddaty-kolyshniy-druzhyni?role=URIST&type=ep#!liga

 

  1. ЗА ВІДКРИТТЯ ВИКОНАВЧОГО ПРОВАДЖЕННЯ ДОВЕДЕТЬСЯ ЗАПЛАТИТИ БІЛЬШЕ

Розмір плати за користування автоматизованою системою виконавчого провадження становитиме 69 грн за кожне відкрите провадження. Заплатити доведеться як приватним виконавцям, так і органам державної виконавчої служби. Раніше вартість такої послуги становила 51 грн.

Такий розмір плати встановлений наказом Мін'юсту від 8 травня 2018 року № 1468/5, який набуде чинності з дня опублікування.

Сплата за користування системою органами ДВС здійснюється за рахунок авансового внеску стягувача.

Якщо розмір плати перевищує суму авансового внеску стягувача, сплата за користування системою виконується, у тому числі, за рахунок стягнутих із боржника за цим провадженням коштів на витрати виконавчого провадження.

Якщо стягувач звільнений від сплати авансового внеску, плата за користування системою повністю стягується з боржника.

Також не встановлено кінцевого строку дії відповідного тарифу.

Нагадаємо, що попередня вартість такої послуги була встановлена до 1 січня 2019 року.

Джерело: https://ligazakon.net/lawnews/doc/NZ182907-za-vidkryttya-vykonavchoho-provadzhennya-dovedetsya-zaplatyty-bilshe?role=URIST&type=ep#!liga

 

  1. ВПРОВАДЖУЄТЬСЯ ЕЛЕКТРОННА ВЗАЄМОДІЯ ДЕРЖАВНИХ РЕЄСТРІВ

Визначено механізм організації взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів.

Відповідний Порядок затверджено постановою Кабміну від 10 травня 2018 року № 357, яка набула чинності 29 травня 2018 року.

Так, для організації такої взаємодії суб'єкти владних повноважень реєструються в Національному реєстрі електронних інформаційних ресурсів. Державне агентство з питань електронного урядування створює у реєстрі особисті кабінети таких суб'єктів із розміщеними в них формами заявок постачальника і отримувача.

Обмін інформацією відбувається після заповнення та узгодження відповідних заявок, накладення електронних цифрових підписів на договір про інформаційну взаємодію керівників або уповноважених осіб агентства, постачальника і отримувача.

Також Перелік пріоритетних державних електронних інформаційних ресурсів для запровадження електронної взаємодії поповнено:

- Державним реєстром виборців;

- Державним реєстром обтяжень рухомого майна;

- Державним реєстр фізичних осіб-платників податків;

- Єдиною державною електронною базою з питань освіти;

- Єдиним державним автоматизованим реєстром осіб, які мають право на пільги;

- Єдиною інформаційною системою МВС;

- Єдиним реєстром документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів;

- Єдиним реєстром об'єктів державної власності.

Зокрема, до 20 вересня 2018 року Мінюст забезпечить реєстрацію у такій електронній системі Державного реєстру обтяжень рухомого майна. Фонд держмайна здійснить таку реєстрацію Єдиного реєстру об'єктів державної власності до 21 грудня 2018 року.

Джерело: https://ligazakon.net/lawnews/doc/NZ182901-vprovadzhuyetsya-elektronna-vzayemodiya-derzhavnykh-reyestriv?role=URIST&type=ep#!liga

 

  1. ПРАЦЕДАВЕЦЬ МАЄ ПРАВО ЗВІЛЬНИТИ ВАГІТНУ ЖІНКУ, ЯКА ПРАЦЮЄ ЗА ТЕРМІНОВИМ КОНТРАКТОМ

Велика Палата Верховного Суду розглянула справу № 759/19440/15-ц (провадження № 14-105цс18) про скасування наказу про звільнення і відновлення на роботі за позовом жінки, яка завагітніла під час роботи за терміновим трудовим контрактом.

У рішенні від 16 травня підтверджені правові позиції, викладені в постанові ВСУ по справі № 6-127цс12 від 23 січня 2013 року і в постанові Касаційного цивільного суду ВС у справі № 175/167/16-ц від 16 січня 2018 року.

Так, згідно з частиною третьою статті 21 КЗпП контракт є особливою формою трудового договору, в якому термін його дії, права, обов'язки і відповідальність сторін, умови матеріального забезпечення і організації праці працівника, умови розірвання договору, у тому числі дострокового, можуть встановлюватися угодою сторін.

Звільнення вагітних жінок у зв'язку із закінченням терміну трудового договору можливе на підставі пункту 2 статті 36 КЗпП з обов'язковим працевлаштуванням. Тобто власник або уповноважений ним орган зобов'язаний працевлаштувати жінку на цьому ж або іншому підприємстві відповідно до її професії. Розрив у часі між звільненням і працевлаштуванням в цьому випадку не допускається.

Згідно із статтею 235 КЗпП підставою для поновлення працівника на роботі є його звільнення без законних підстав. Тому поновити на роботі можна тільки працівника, який звільнений незаконно, з порушенням процедури або за межами підстав, передбачених законом або договором, або за відсутності підстав для звільнення.

Якщо працівник звільнений обгрунтовано, з дотриманням процедури, немає підстав для відновлення його на роботі.

Невиконання підприємством, яке звільнило вагітну жінку, обов'язку з працевлаштування є підставою для покладання на нього відповідно до частини другої статті 232 КЗпП обов'язку надати на цьому або іншому підприємстві роботу, яку може виконувати робітниця, виплати їй середньої заробітної плати на період працевлаштування, але не більше трьох місяців з дня закінчення термінового трудового договору, а не відновлення на колишній роботі. За заявою цієї особи може вирішуватися спір не про відновлення на роботі, а про виконання підприємством (установою, організацією) зобов'язання з працевлаштування.

Суд підтвердив, що позивачка була звільнена відповідно до пункту 2 статті 36 КЗпП, що не суперечить вимогам частини третьої статті 184 КЗоТ, яка допускає звільнення вагітних жінок після закінчення термінового трудового договору, при цьому головною умовою можливості такого звільнення є імперативна вимога відносно обов'язкового працевлаштування зі збереженням середньої зарплати впродовж трьох місяців з дня закінчення контракту.

Джерело: https://ligazakon.net/lawnews/doc/NZ182900-pratsedavets-maye-pravo-zvilnyty-vahitnu-zhinku-yaka-pratsyuye-za-terminovym-kontraktom?role=URIST&type=ep#!liga

 

  1. СУД ВИЗНАВ НЕЧИННОЮ ПОСТАНОВУ КАБМІНУ ПРО СПОЖИВЧИЙ КОШИК

Суд задовольнив позов про визнання протиправними дій Кабміну, Мінсоцполітики, МОЗ і Мінекономрозвитку і визнав протиправною та нечинною постанову Кабміну «Про затвердження наборів продуктів харчування, наборів непродовольчих товарів та наборів послуг для основних соціальних і демографічних груп населення».

Київський окружний суд міста Києва прийняв відповідне рішення № 826/3639/17 25 квітня 2018 року (повний текст рішення було виготовлено 7 травня 2018 року).

Позивач скаржився на те, що при прийнятті оскаржуваної постанови були порушені норми законодавства, що призвело до встановлення несправедливого стандарту життя та стало умовою для встановлення невідповідного розміру прожиткового мінімуму.

Так, в результаті судового розгляду було встановлено, що науково-громадська експертиза наборів продуктів харчування, непродовольчих товарів та послуг здійснювалась неналежним складом експертної комісії(неналежне оформлення повноважень деяких членів комісії для представлення інтересів МОЗ).

Також суд встановив, що на засіданні були присутні два представники від Мінсоцполітики (відповідно до Порядку повинен бути один представник відомства). Це свідчить про те, що у засіданні брали участь не 12 осіб, а 13 осіб, що вплинуло на голосування.

Суд визнав неправоможними засідання такої комісії, в результаті чого прийняті рішення не несуть юридичної сили.

Крім того, встановлено, що якщо експертна комісія не схвалила пропозицій центральних органів виконавчої влади щодо набору продуктів харчування, набору непродовольчих товарів і набору послуг для встановлення прожиткового мінімуму, вони повертаються на перегляд цими органами у визначений експертною комісією термін.

Експертна комісія у даному випадку самостійно доопрацювала певні питання без повернення їх на доопрацювання відповідними органами.

Суд дійшов до висновку, що відповідачі при здійсненні покладених на них обов'язків допустили ряд порушень законодавства, що призвело до прийняття оскаржуваної постанови без належного проведення науково-громадської експертизи відповідних наборів для встановлення прожиткового мінімуму та, відповідно, встановлення необґрунтованого переліку наборів і, як наслідок, прожиткового мінімуму.

Кабмін повинен невідкладно опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання протиправною та нечинною цієї постанови у виданні, в якому її було офіційно оприлюднено, після набрання рішенням законної сили.

Рішення суду набирає законної сили після тридцяти днів з дня проголошення у разі неподання апеляційної скарги.

Джерело: https://ligazakon.net/lawnews/doc/NZ182969-sud-vyznav-nechynnoyu-postanovu-kabminu-pro-spozhyvchyy-koshyk?role=URIST&type=ep#!liga