flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Великоолександрівський районний суд Херсонської області

Огляд правових новин минулого тижня (з 04.06.2018 по 08.06.2018)

13 червня 2018, 16:11

Огляд правових новин минулого тижня (з 04.06. по 08.06.)

 

Шановні відвідувачі веб-сайту Скадовського районного суду Херсонської області! Пропонуємо ознайомитися з оглядом правових новин минулого тижня. Кожна новина містить посилання на джерело інформації.

 

  1. Рада прийняла закон про вищий антикорупційний суд

Верховна Рада прийняла Закон "Про Вищий антикорупційний суд", проект якого був внесений до парламенту Президентом України ще у грудні 2017 року.

При підготовці законопроекту до другого читання до нього надійшло майже 2 тис. поправок, однак найбільш дискусійними виявилися правки щодо права вето на призначення суддів ради міжнародних експертів.

Закон визначає засади організації та діяльності Вищого антикорупційного суду, спеціальні вимоги до суддів цього суду та гарантії їх діяльності, а також особливості проведення конкурсу на посаду судді Вищого антикорупційного суду.

Підсудність Вищого антикорупційного суду.

Вищий антикорупційний суд здійснюватиме правосуддя як суд першої та апеляційної інстанцій у кримінальних провадженнях щодо злочинів, віднесених до його підсудності процесуальним законом, а також шляхом здійснення у випадках та порядку, визначених процесуальним законом, судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у таких кримінальних провадженнях.

Територіальна юрисдикція (підсудність) Вищого антикорупційного суду поширюватиметься на всю територію України.

Вищому антикорупційному суду будуть підсудні кримінальні провадження стосовно корупційних злочинів, передбачених в примітці статті 45 Кримінального кодексу України, статтями 2062, 209, 211, 3661 Кримінального кодексу України, якщо наявна хоча б одна з умов, передбачених пунктами 1-3 частини п’ятої статті 216 Кримінального процесуального кодексу України.

Кримінальне провадження у Вищому антикорупційному суді здійснюватиметься:

1) в суді першої інстанції – колегіально судом у складі трьох суддів, хоча б один з яких має стаж роботи на посаді судді не менше п’яти років;

2) в апеляційному порядку – колегіально судом у складі трьох суддів, хоча б один з яких має стаж роботи на посаді судді не менше п'яти років.

Кримінальне провадження у Вищому антикорупційному суді під час досудового розслідування здійснюється слідчим суддею одноособово, а в разі оскарження його ухвал в апеляційному порядку – колегіально судом у складі не менше трьох суддів.

Джерело: http://ukrainepravo.com/news/ukraine/zakon-pro-vyshchyy-antykoruptsiynyy-sud-pryynyato/

 

  1. Електронний суд запрацював у тестовому режимі в 18 судах країни.

У 18 пілотних судах країни розпочато тестування підсистеми Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи «Електронний суд». Про це повідомляє прес-центр судової влади України.

Відповідно до наказу ДСАУ, з 4 червня 2018 року систему "Електронний суд" запустили у Київському апеляційному адміністративному суді, Апеляційному суді Одеської області, Київському районному суді міста Одеси, Одеському апеляційному господарському суді, господарському суді Одеської області, Вінницькому апеляційному адміністративному суді, Вінницькому окружному адміністративному суді, Донецькому апеляційному адміністративному суді, Голосіївському, Дарницькому, Деснянському, Дніпровському, Оболонському, Печерському, Подільському, Святошинському, Солом’янському, Шевченківському районних судах міста Києва.

Джерело: http://www.ukrainepravo.com/news/ukraine/elektronnyy-sud-zapratsyuvav-u-testovomu-rezhymi-v-18-sudakh-krayiny/

 

3. Суд не має права повернути позов, якщо в документі про сплату судового збору не вказана конкретна заява

Відсутність відомостей про те, яка саме позовна заява оплачується судовим збором, не є підставою для повернення заяви, оскільки суд самостійно перевіряє сплату збору позивачем.

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду при розгляді справи № 909/1013/17 висловив позицію щодо підтвердження сплати судового збору.

Постановою ВС від 23 травня 2018 року скасовані рішення нижчих судів про повернення позову без розгляду зважаючи на відсутність у наданій довідці ДСА, що підтверджує сплату судового збору в іноземній валюті, реквізитів валютного рахунку; інформації про перерахування судового збору в територіальний орган Держказначейства; інформації про сплату збору за звернення до суду з конкретною позовною заявою.

Джерело: https://ligazakon.net/lawnews/doc/NZ182994-sud-ne-maye-prava-povernuty-pozov-yakshcho-v-dokumenti-pro-splatu-sudovoho-zboru-ne-vkazana-konkretna-zayava?role=ALL&type=ep#!liga

 

4. Верховний Суд щодо відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою.

Приймаючи рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або приймаючи мотивоване рішення про відмову, суб’єкт владних повноважень має керуватися чітким визначенням однієї з підстав, передбачених ст. 118 Земельного кодексу України.

На це звернув увагу Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду під час розгляду адміністративної справи за позовом громадянина до Головного управління Держгеокадастру. Таким чином, Суд захистив право власності на землю, гарантоване ст. 14 Конституції України, яке набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Джерело: http://www.yurfact.com.ua/fakty/verkhovnyi-sud-shchodo-vidmovy-u-nadanni-dozvolu-na-rozroblennia-proektu-zemleustroiu

 

  1. Зміни, внесені Законом України від 14 листопада 2017 року N 2205-VIII, що вводяться в дію з 10 червня 2018 року.

Законом України від 14 листопада 2017 року N2205-VIII, ОВУ, 2017 р., N100, ст.3053 Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо надання психіатричної допомоги (зміни, внесені Законом України від 14 листопада 2017 року N 2205-VIII, вводяться в дію з 10 червня 2018 року)

Верховна Рада України постановляє:

  1. Внести зміни до таких законодавчих актів України:

  2. У Кримінальному кодексі України (Відомості Верховної Ради України, 2001 р., N 25 - 26, ст. 131):

1) у статті 95:

частину першу викласти в такій редакції:

"1. Продовження, зміна або припинення застосування примусових заходів медичного характеру здійснюється судом за заявою представника закладу з надання психіатричної допомоги (лікаря-психіатра), який надає особі психіатричну допомогу. До заяви додається висновок комісії лікарів-психіатрів, що обґрунтовує необхідність продовження, зміни або припинення застосування таких примусових заходів.

Зміна або припинення застосування примусових заходів медичного характеру може здійснюватися судом також за заявою особи, до якої застосовуються примусові заходи медичного характеру, її захисника або законного представника у разі, якщо така особа за станом свого здоров'я не може усвідомлювати свої дії (бездіяльність) чи керувати ними, в тому числі не може усвідомлено подати до суду відповідну заяву. До заяви додається висновок комісії лікарів-психіатрів закладу, в якому особі надається психіатрична допомога, або, у разі наявності, висновок обраного нею незалежного лікаря-психіатра";

частину другу доповнити абзацами другим та третім такого змісту:

"Особи, до яких застосовуються примусові заходи медичного характеру, мають право звертатися до суду із заявою про зміну або припинення застосування примусових заходів медичного характеру не частіше одного разу на 6 місяців та незалежно від того, чи розглядалося судом це питання в зазначений період.

Особа, до якої застосовуються примусові заходи медичного характеру, має право звернутися до обраного нею незалежного лікаря-психіатра з метою отримання висновку про стан свого психічного здоров'я. У висновку незалежного лікаря-психіатра мають бути зазначені підстави для зміни або припинення застосування примусових заходів медичного характеру. У разі відсутності таких підстав у висновку обґрунтовується необхідність продовження застосування примусових заходів медичного характеру";

2) у тексті Кодексу слова "психіатричний заклад" в усіх відмінках і числах замінити словами "заклад з надання психіатричної допомоги" у відповідному відмінку і числі.

  1. Абзац другий частини п'ятої статті 281 Цивільного кодексу України (Відомості Верховної Ради України, 2003 р., NN 40 - 44, ст. 356) виключити.

  2. У тексті Цивільного процесуального кодексу України (Відомості Верховної Ради України, 2004 р., NN 40 - 42, ст. 492) слова "психіатричний заклад" та "наркологічний або психіатричний заклад" в усіх відмінках і числах замінити словами "заклад з надання психіатричної допомоги" у відповідному відмінку і числі.

  3. У Кримінальному процесуальному кодексі України (Відомості Верховної Ради України, 2013 р., NN 9 - 13, ст. 88):

1) у частині першій статті 116 слова "у медичному чи психіатричному стаціонарі" замінити словами "у лікувально-профілактичному закладі охорони здоров'я чи закладі з надання психіатричної допомоги";

2) частину другу статті 506 виключити;

3) у пункті 2 частини першої статті 508 слова "психіатричного закладу" замінити словами "закладу з надання психіатричної допомоги";

4) частину першу статті 512 викласти в такій редакції:

"1. Судовий розгляд здійснюється одноособово суддею в судовому засіданні за участю прокурора, обов'язковою участю фізичної особи, стосовно якої вирішується питання про застосування примусових заходів медичного характеру, її законного представника та захисника згідно із загальними правилами цього Кодексу";

5) частину третю статті 514 викласти в такій редакції:

"3. Розгляд питання про продовження, зміну чи припинення застосування судом примусових заходів медичного характеру здійснюється за письмовою заявою представника закладу з надання психіатричної допомоги (лікаря-психіатра), де тримається дана особа. До заяви додається висновок комісії лікарів-психіатрів, що обґрунтовує необхідність продовження, зміни або припинення застосування таких примусових заходів. Розгляд питання про зміну чи припинення застосування судом примусових заходів медичного характеру може також здійснюватися за письмовою заявою особи, до якої застосовуються примусові заходи медичного характеру, або її захисника чи законного представника у разі, якщо така особа за своїм станом здоров'я не може усвідомлювати свої дії (бездіяльність) чи керувати ними, в тому числі не може усвідомлено подати до суду відповідну заяву. До заяви додається висновок комісії лікарів-психіатрів закладу, в якому особі надається психіатрична допомога, або, у разі наявності, висновок обраного особою незалежного лікаря-психіатра".

Джерело: http://search.ligazakon.ua/l_doc2.nsf/link1/T172205.html