flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Великоолександрівський районний суд Херсонської області

Огляд правових новин минулого тижня (з 23.07. по 27.07.)

30 липня 2018, 09:54

Шановні відвідувачі веб-сайту Скадовського районного суду Херсонської області! Пропонуємо ознайомитися з оглядом правових новин минулого тижня. Кожна новина містить посилання на джерело інформації.

 

 

  1. НАБРАВ ЧИННОСТІ ЗАКОН ПРО АВТОРСЬКЕ ТА СУМІЖНІ ПРАВА

Визначено правові та організаційні засади колективного управління майновими правами суб'єктів авторського права та суміжних прав.

Відповідний Закон № 2415-VIII «Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав»опублікований у газеті «Голос України» 21 липня і набрав чинності 22 липня 2018 року.

Цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, і застосовується до правовідносин, які виникли після набрання ним чинності, а в частині функціонування електронної системи реєстрації та обліку у сфері авторських і суміжних прав з 1 липня 2019 року.

Встановлено, що свідоцтва про облік організацій колективного управління, про визначення організацій колективного управління уповноваженими, про уповноваження організацій колективного управління, видані до 22 липня 2018 року, втрачають чинність 22 квітня 2019 року, а у сферах, щодо яких Закон передбачає здійснення розширеного та обов'язкового колективного управління, - з оголошеної Держслужбою інтелектуальної власності дати закінчення прийому заяв на участь у конкурсі на акредитацію у відповідній сфері.

Держслужба інтелектуальної власності 22 жовтня 2018 року розпочинає прийом заяв від зацікавлених юросіб про реєстрацію організацій колективного управління.

Через п'ять або чотирнадцять місяців з дня набрання чинності цим Законом залежно від функціонального призначення зазначених організацій Держслужба інтелектуальної власності оголошує конкурси на визначення таких акредитованих організацій колективного управління у відповідних сферах. Прийом відповідних заяв від організацій колективного управління розпочинається в той самий строк, про що розміщується оголошення на офіційному веб-сайті.

Держслужба інтелектуальної власності протягом чотирнадцяти місяців з дня набрання чинності цим Законом зобов'язана вжити заходів для приведення колективного управління майновими авторськими правами, що здійснюється Державною організацією «Українське агентство з авторських та суміжних прав» (далі - ДО УААСП), у відповідність до вимог цього Закону.

Після акредитації організацій колективного управління Держслужба інтелектуальної власності здійснює ліквідацію ДО УААСП у встановленому законодавством порядку.

Документом надано відповідні повноваження організаціям колективного управління та визначено механізм надання послуг правовласникам зі збору роялті на договірних засадах.

Також визначено процедуру акредитації організацій колективного управління. Акредитована організація колективного управління визначатиметься на відкритому конкурсі. Строк акредитації складе три роки.

Крім того, встановлено державний нагляд за діяльністю організацій колективного управління та посередництва в переговорах і при вирішенні конфліктів.

Нагадаємо, народні депутати направили на доопрацювання законопроект № 7539, який покликаний адаптувати вітчизняне законодавство до норм законодавства Європейського Союзу з охорони та захисту авторського права і суміжних прав.

 Джерело: https://ligazakon.net/lawnews/doc/NZ183847-nabrav-chynnosti-zakon-pro-avtorske-ta-sumizhni-prava?role=URIST&type=ep#!liga

 

  1. ПОСТРАЖДАЛІ УЧАСНИКИ РЕВОЛЮЦІЇ ГІДНОСТІ ОТРИМАЮТЬ ДОДАТКОВІ ВІДПУСТКИ

Посилюється соціальний захист учасників АТО, Революції Гідності та членів сімей загиблих із числа таких осіб. Зокрема, зміни стосуються:

- визначення пільг та інших соціальних гарантій для таких категорій громадян;

- установлення статусу працівників підприємств, які брали безпосередню участь у забезпеченні проведення АТО, перебували безпосередньо в районах АТО в період її проведення;

а також приводять у відповідність до загальновстановленої термінології понятійний апарат у частині заміни поняття «інвалід» на «особа з інвалідністю» і похідних від нього; «Велика Вітчизняна війна» на «Друга світова війна».

Відповідний Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо соціального захисту постраждалих учасників Революції Гідності та деяких інших осіб» від 22 травня 2018 року № 2443-VIII набрав чинностісьогодні, 25 липня.

Законом установлено особливий порядок набуття чинності. Зокрема, з 1 січня 2019 року набувають чинності положення щодо:

- надання додаткових відпусток учасникам Революції Гідності зі збереженням зарплати 14 к. дн. на рік;

- соцзахисту учасників Революції Гідності;

- забезпечення дітей осіб, визнаних постраждалими учасниками Революції Гідності, до закінчення навчальних закладів, але не довше як до досягнення 23 років, держпідтримки для отримання профтех- та вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах.

Зазначений Закон було опубліковано в газеті «Голос України» 24 липня 2018 року.

Джерело: https://ligazakon.net/lawnews/doc/NZ183894-postrazhdali-uchasnyky-revolyutsiyi-hidnosti-otrymayut-dodatkovi-vidpustky?role=URIST&type=ep#!liga

 

  1. НАЦСЛУЖБА ЗДОРОВ'Я ОГОЛОСИЛА ДРУГУ ХВИЛЮ ПІДПИСАННЯ ДОГОВОРІВ З МЕДЗАКЛАДАМИ

Медзаклади мають подати всі необхідні документи в електронному вигляді до 3 серпня 2018 року. У Нацслужбі здоров'я закликають не відкладати цей важливий крок на останній день, аби мати час на виправлення можливих помилок.

15 серпня 2018 року стане відомо, яким закладам первинної меддопомоги з жовтня Нацслужба здоров'я почне оплачувати послуги за принципом «гроші йдуть за пацієнтом».

Перед підписанням договору з НСЗУ, якому передує подання медзакладом необхідних документів, останній має здійснити три важливі кроки. Отже, МОЗ рекомендує:

- перевірити, що ліцензія на медичну практику дійсна і строк її дії не спливає.

Комунальним закладам, що пройшли процедуру автономізації, дозволено працювати за «старою» ліцензією тільки три місяці з моменту реорганізації. Після закінчення цього строку вона підлягає анулюванню. Тому заклад має використовувати цей час, щоб подати документи до МОЗ на отримання нової ліцензії;

- отримати ЕЦП, яким скріплюватимуться документи.

Важливо, щоб ЕЦП був виданий на ім'я керівника закладу охорони здоров'я. При перевірці ЕЦП обов'язково повинні відображатися код ЄДРПОУ, правильна назва закладу та П. І. Б. керівника. Перевірити свій підпис керівник може на сайті Центрального засвідчувального органу.

Якщо при перевірці ЕЦП не відображається хоча б один з трьох вищезгаданих елементів, Нацслужба не зможе прийняти такий підпис.

МОЗ підкреслює, що керівник медзакладу має накладати ЕЦП саме як службова особа цього закладу, а не як приватна особа. Також не прийматимуться документи, скріплені електронною печаткою замість ЕЦП керівника;

- відкрити рахунок у банку.

НСЗУ може перераховувати медзакладу кошти за договором тільки на рахунок, відкритий у банку. Казначейський рахунок для цього не підходить. Рахунок можна відкрити у будь-якому приватному або державному банку.

До кінця року всім медичним закладам первинки необхідно змінити свій статус на неприбуткове підприємство, приєднатися до електронної системи, виконати базові вимоги та укласти договір з НСЗУ. З 2019 року заклади, що надають первинну меддопомогу, отримуватимуть плату за послуги тільки за договорами з Нацслужбою здоров'я.

Раніше було вирішено, як укладається договір із службою здоров'я про гарантоване обслуговування населення. А МОЗ роз'яснив, як автономізувати медзаклад у межах реформи.

Джерело: https://ligazakon.net/lawnews/doc/NZ183922-natssluzhba-zdorovya-oholosyla-druhu-khvylyu-pidpysannya-dohovoriv-z-medzakladamy?role=URIST&type=ep#!liga

 

  1. ПРЕЗИДЕНТ СХВАЛИВ ЗАКОН ПРО ПОСИЛЕННЯ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ ЗА НЕСПЛАТУ АЛІМЕНТІВ

25 липня Президент Петро Порошенко підписав Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України відносно створення економічних передумов для посилення захисту права дитини на належний зміст" (проект № 8296). Закон набуде чинності через місяць з дня його опублікування, крім окремих положень, які набудуть чинності з початком функціонування Єдиного державного реєстру виконавчих документів.

Документом встановлено механізм притягнення до юридичної відповідальності осіб за несплату аліментів і ухилення від відбування призначеного покарання за несплату аліментів.

Зокрема, несплата аліментів на утримання дитини за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документу тягне за собою залучення до суспільно корисних робіт на строк від 120 до 240 годин, а за повторне протягом рокувчинення цього правопорушення - на строк від 240 до 360 годин. Ухилення особи від суспільно корисних робіт тягне адміністративний арешт строком до 10 діб.

За ухилення від виконання обов'язків по забезпеченню необхідних умов життя, навчання і виховання неповнолітніх дітей передбачено попередження або штраф в розмірі від від 50 до 100 НМДГ (від 850 до 1700 грн.), а за ті ж дії, вчинені повторно впродовж року, - від 1700 до 5100 грн.

Крім того, у випадку злісного ухилення від суспільно корисних робітборжників притягнуть до кримінальної відповідальності у виді позбавлення волі на строк до двох років.

Також передбачені зміни щодо розміру аліментів. Так, мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути менше 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Мінімальний рекомендований розмір аліментів складає розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і може бути присуджений судом у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів.

Суд не обмежується розміром заробітку (доходу) платника аліментів у разі встановлення наявності у нього витрат, що перевищують його заробіток (дохід), і щодо яких таким платником аліментів не доведено джерело походження коштів.

Розмір аліментів, визначений у твердій грошовій сумі, щорічно підлягає індексації, якщо платник і одержувач аліментів не домовилися про інше. За заявою одержувача аліментів індексація може бути здійснена судом за інший період.

За наявності заборгованості по сплаті аліментів за один рік, виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу у розмірі 20 %, за два роки - 30 %, а за три роки - 50 % суми заборгованості по сплаті аліментів.

Законом також передбачено, що за наявності тримісячного боргу по аліментах держреєстратор зможе відмовити в реєстрації права власностіна майно, продане боржником, який внесений в Єдиний реєстр боржників.

Також боржнику відмовлять в перереєстрації, знятті з обліку транспортного засобу з метою його відчуження. Територіальні органи МВС зобов'язані відмовити в здійсненні реєстраційної дії, а також не пізніше наступного робочого дня повідомити орган державної старанної служби або приватного виконавця з вказівкою відомостей про таке транспортне засобі.

Змінами до Сімейного кодексу встановлено можливість того з батьків, з ким за рішенням суду проживає дитина з інвалідністю або важко хвора дитина, самостійно вирішувати питання про тимчасовий виїзд дитини за кордонз метою його лікування, навчання, а також відпочинку за наявності заборгованості другого батька по сплаті аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за три місяці. При цьому відповідна згода другого з батьків не знадобиться у разі виїзду дитини з тим із батьків, з ким він проживає за рішенням суду, на строк до одного місяця.

Нагадаємо, відповідний Закон було прийнято ВР 3 липня

Джерело: https://ligazakon.net/lawnews/doc/NZ183932-prezydent-skhvalyv-zakon-pro-posylennya-vidpovidalnosti-za-nesplatu-alimentiv?role=URIST&type=ep#!liga

 

  1. В УКРАЇНІ ЗАБОРОНИЛИ РОЗМІЩУВАТИ РЕКЛАМУ НА СТОВПАХ

Заборонено розміщення реклами на підтримуючих, опорних та інших елементах контактної мережі, на засобах та обладнанні (у тому числі опорах) зовнішнього освітлення забороняється.

Відповідний Закон "Про внесення змін до Закону України "Про рекламу" щодо використання окремих елементів благоустрою і контактної мережі при здійсненні рекламної діяльності" набув чинності 26 липня.

Зміни мають сприяти збереженню автентичності і просторової композиції об'єктів культурної спадщини і архітектурних ансамблів. Крім того, відсутність реклами на стовпах має поліпшити ситуацію у сфері безпеки дорожнього руху.

Нагадаємо, Закон було прийнято 3 липня

Джерело: https://ligazakon.net/lawnews/doc/NZ183934-v-ukrayini-zaboronyly-rozmishchuvaty-reklamu-na-stovpakh?role=URIST&type=ep#!liga