flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Великоолександрівський районний суд Херсонської області

Огляд правових новин минулого тижня (з 13.08. по 17.08.)

21 серпня 2018, 09:44

Шановні відвідувачі веб-сайту Скадовського районного суду Херсонської області! Пропонуємо ознайомитися з оглядом правових новин минулого тижня. Кожна новина містить посилання на джерело інформації.

 

  1. ЗАКОНОПРОЕКТ ПРО СУДОВИЙ ЗБІР ЗА ПОЗОВАМИ СПОЖИВАЧІВ ПОГОДЖЕНИЙ ВРП

Вища рада правосуддя надала консультативний висновок до законопроекту № 8607, яким скасовується норма щодо звільнення споживачів від сплати судового збору за позовами, пов'язаними з порушенням їхніх прав. Також законопроектом передбачено право недієздатного подати заяву про відновлення дієздатності. До новел відноситься і обов'язковість участі адвоката в допиті причетного до злочину свідка.

Згідно з пояснювальною запискою в цілому проект спрямований на приведення законодавства у відповідність з Законом про нові процесуальні кодекси і Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод. Законопроект узгоджує положення щодо: застосування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи; провадження у справі про банкрутство; органів, які здійснюють заходи забезпечення безпеки суддів, працівників апарату суду та їхніх близьких родичів; підвідомчості справ та оскарження рішень третейських судів; врегулювання питання умов матеріально-побутового забезпечення, медичного, санаторно-курортного та транспортного обслуговування членів та працівників секретаріату Вищої ради правосуддя. Варто зазначити, що згідно з пунктом 15 частин першої статті 3 Закону "Про Вищу раду правосуддя" рада надає обов'язкові до розгляду консультативні висновки до законопроектів з питань створення, реорганізації або ліквідації судів, судоустрою і статусу суддів.

До повноважень Вищої ради правосуддя не відноситься розгляд інших питань, зачеплених в законопроекті № 8607.

Таким чином, проаналізувавши пропозиції щодо матеріально-побутового та іншого забезпечення членів ВРП, про порядок внесення відомостей в Єдиний реєстр досудових розслідувань щодо втручання в діяльність суддів, про доступ до судових рішень, Вища рада правосуддя вирішила підтримати законопроект і пропонує прийняти його з врахуванням висловлених пропозицій.

Зокрема, ВРП пропонує зобов'язати Генпрокурора (його заступника) невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання суддею повідомлення про втручання в його діяльність, внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з реєстру.

Джерело: https://ligazakon.net/lawnews/doc/NZ184316-zakonoproekt-pro-sudovyy-zbir-za-pozovamy-spozhyvachiv-pohodzhenyy-vrp?role=URIST&type=ep#!liga

 

  1. ЗАБРАТИ ПІВБУДИНКУ ЗА НАБУВАЛЬНОЮ ДАВНІСТЮ НЕ МОЖНА, НАВІТЬ ЯКЩО СПАДЩИНУ НІХТО НЕ ПРИЙНЯВ

Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду дійшов висновку, що утримання і ремонт будинку після смерті другого власника, у якого немає спадкоємців, не дають підстав визнати право власності на частину будинку за набувальною давністю.

Так, в постанові у справі № 201/12550/16-ц від 1 серпня 2018 року роз'яснено, що набуття права власності на чужі речі можливе лише за наявності наступних умов: законний об'єкт володіння, добросовісність володіння, відкритість володіння, давність володіння та його безперервність (строк володіння). Тобто, набуття права власності за набувальною давністю можливе лише за наявності всіх вказаних умов у сукупності.

Безтитульне володіння - це фактичне володіння, яке не спирається на будь-яку правову підставу володіння чужим майном. Наявність у володільця певного юридичного титулу виключає застосування набувальної давності. Добросовісність передбачає, що володілець майна не знав і не міг знати про те, що він володіє чужим майном, тобто ті обставини, які обумовили його володіння, не давали і не могли давати володільцю сумніву щодо правомірності його володіння майном.

За набувальною давністю може бути набуто право власності на нерухоме майно, яке не має власника, або власник якого невідомий, або власник відмовився від права власності на належне йому нерухоме майно та майно, що придбане добросовісним набувачем і у витребуванні якого його власнику було відмовлено.

Окрім того, у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття, спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини, а нерухоме майно -  за його місцезнаходженням.

Оскільки власником половини будинку, на який претендує позивачка, був померлий, не можна вважати добросовісним її володіння нерухомістю, що залишилася після смерті сусіда. Його смерть і відсутність спадкоємців, які могли б прийняти спадщину, не давали позивачці підстав для того, щоб вважати користування чужим майном правомірним.

Джерело: https://ligazakon.net/lawnews/doc/NZ184244-zabraty-pivbudynku-za-nabuvalnoyu-davnistyu-ne-mozhna-navit-yakshcho-spadshchynu-nikhto-ne-pryynyav?role=URIST&type=ep#!liga

 

  1. СІМЕЙНІ ФЕРМЕРСЬКІ ГОСПОДАРСТВА ВКЛЮЧЕНІ ДО ЧЕТВЕРТОЇ ГРУПИ ЄДИНОГО ПОДАТКУ

Жителі села тепер можуть легалізувати свою діяльність у формі фізичних осіб - підприємців, які організували фермерське господарство (у тому числі сімейне), а також стати платниками єдиного податку четвертої групи.

Відповідний Закон № 2497 - VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України і деяких законів України відносно стимулювання створення і діяльності сімейних фермерських господарств" набув чинності сьогодні, 15 серпня.

Сімейне фермерське господарство організовується фізособою самостійно або спільно з членами його сім'ї на підставі договору (декларації) про створення сімейного фермерського господарства. Такий договір підлягає нотаріальному посвідченню за місцем розташування майна та земельних ділянок фермерського господарства.

Для того, щоб бути платником єдиного податку четвертої групифермери-підприємці мають здійснювати діяльність виключно в межах фермерського господарства, зареєстрованого відповідно до Закону "Про фермерське господарство", та відповідати сукупності таких критеріїв:

- здійснюють виключно вирощування, відгодовування сільськогосподарської продукції, збирання, вилов, переробку такої власновирощеної або відгодованої продукції та її продаж;

- провадять господарську діяльність (крім постачання) за місцем податкової адреси;

- не використовують працю найманих осіб;

- членами фермерського господарства такої фізичної особи є лише члени її сім'ї;

- площа сільськогосподарських угідь і земель водного фонду у власності і користуванні членів фермерського господарства складає не менше два і не більше 20 га.

Для зареєстрованих у встановленому законом порядку фермерів-підприємців, які впродовж 10 календарних днів подали заяву про обрання спрощеної системи оподаткування, перший податковий (звітний) періодпочинається з першого числа місяця, в якому выдбулася державна реєстрація.

Фермери, які в податковому (звітному) періоді не забезпечили сукупність встановлених критеріїв, зобов'язані сплатити в поточному році податок у розмірі, який розраховується виходячи з 25 % річної суми податку за кожен квартал, впродовж якого платник знаходився в четвертій групі. І з наступного податкового (звітного) кварталу перейти на єдиний податок третьої групи або відмовитися від спрощеної системи оподаткування.

Також фермери можуть з четвертої групи самостійно перейти на іншу групу чи відмовитися від спрощеної системи, з першого числа місяця, який йде за податковим (звітним) кварталом, але за умови сплати податку за поточний рік (25 % річної суми податку за кожен квартал, впродовж якого платник знаходився на четвертій групі). При цьому повернутися в четверту групу можна буде не раніше ніж через два календарні роки.

Реєстрація платником єдиного податку є безстроковою, але може бути анулювана, якщо платником єдиного податку четвертої групи не подано податкову декларацію.

Також Законом передбачено введення пільг зі сплати єдиного соціального внеску для усіх членів фермерського господарства, в т. ч. його голови (доплата ЄСВ за рахунок Держбюджету впродовж 10 років).

ПДФО по орендній платі за земельні ділянки (паї) стягуватиметься до місцевих бюджетів за місцезнаходженням таких земельних ділянок.

Крім того, податок за лісові землі тепер складається із земельного податку та рентної плати.

Нагадаємо, Закон щодо стимулювання створення і діяльності сімейних фермерських господарств було прийнято 10 липня

Джерело: https://ligazakon.net/lawnews/doc/NZ184275-simeyni-fermerski-hospodarstva-vklyucheni-do-chetvertoyi-hrupy-yedynoho-podatku?role=URIST&type=ep#!liga

 

  1. СУДИ ОТРИМАЛИ НОВУ ГЕРБОВУ ПЕЧАТКУ

З 14 серпня місцеві загальні, апеляційні, місцеві господарські, апеляційні господарські, місцеві адміністративні, апеляційні адміністративні суди отримали нову печатку.Відповідні зразки та опис печатки ДСА затвердила наказом від 14 серпня 2018 року № 401.

Гербова печатка суду містить кілька ступенів захисту, а саме: растрове поле, герб з ефектом тіні, захисне плетіння, тангірну сітку, мікротекст. Для підвищення захищеності вільна від зображення частина кола заповнюється складним графічним малюнком.

Захисне растрове зображення - на відстані 2 мм від зовнішнього контуру тангірної сітки відображається рельєфне зображення «колосок». Також у виконанні печатки передбачено й інші особливості.

Джерело: https://ligazakon.net/lawnews/doc/NZ184311-sudy-otrymaly-novu-herbovu-pechatku?role=URIST&type=ep#!liga

 

  1. ВААС пояснив особливості виплати військовому витрат на відрядження

Виплата добових та відшкодування витрат на винаймання житлового приміщення проводяться за наявності на посвідченні про відрядження засвідчених печаткою відміток про дати прибуття військовослужбовця в пункт відрядження та вибуття з нього. У разі відхилення від цього порядку добові не виплачуються.

Про це йдеться в ухвалі Вінницького апеляційного адміністративного суду № 822/5994/15. Обставини справи: Військовослужбовець, перебуваючи на військовій службі у ВЧ А4009, за наказом був відряджений на 30 діб, з 25.12.2014 по 23.01.2015, у розпорядження командира військової частини А4152 для виконання заходів бойової підготовки в навчальних підрозділах частини.

До постійного місця проходження військової служби з відрядження позивач прибув 26.09.2015, що підтверджується витягом з наказу. У подальшому термін відрядження було продовжено до 276 діб. При цьому факт перебування позивача з 25.12.2014 по 26.09.2015 у військовій частині А4152 підтверджується довідкою та копією посвідчення про відрядження.

Проте оплату добових (грошових коштів) за час перебування у відрядженні проведено не було, що стало підставою для звернення з позовом до суду.

Позиція адміністративних судів всіх інстанцій: Суди визнали протиправною бездіяльність військової частини щодо ненарахування та невиплати добових витрат на відрядження і зобов'язали військову частину А4009 нарахувати та виплатити військовому добові витрати на відрядження за 276 діб, за період з 25.12.2014 по 26.09.2015.

Суди вказали, що згідно з п.1.1 Інструкції про порядок відшкодування військовослужбовцям Збройних Сил України витрат на службові відрядження в межах України, затвердженої наказом Міністра оборони України від 29.08.2011 №530, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 22.09.2011 №1115/19853 (далі – Інструкція), визначено, що службовим відрядженням вважається поїздка військовослужбовця за розпорядженням командира або начальника на певний строк в іншу місцевість для виконання службового завдання поза пунктом постійного або тимчасового розквартирування військової частини (підрозділу), у якій військовослужбовець проходить службу. Для покриття особистих витрат під час відрядження військовослужбовцям здійснюються виплата добових та відшкодування витрат на наймання житлового приміщення, а також на проїзд до місця відрядження та назад.

Пунктом 1.11 Інструкції встановлено, що виплата добових та відшкодування витрат на винаймання житлового приміщення проводяться за наявності на посвідченні про відрядження засвідчених печаткою відміток про дати прибуття військовослужбовця в пункт (пункти) відрядження та вибуття з нього (з них). Відмітки завіряються у військових частинах підписом командира військової частини або начальника

штабу, а в установах, на підприємствах і в організаціях та інших органах виконавчої влади – підписом посадової особи, на яку покладено обов'язок відмічати посвідчення про відрядження.

Суди встановили, що посвідчення про відрядження позивача оформлено без відхилень, тому позовні вимоги про виплату витрат на відрядження необхідно задовольнити.

Джерело: http://zib.com.ua/ua/134127-vaas_poyasniv_osoblivosti_viplati_viyskovomu_vitrat_na_vidry.html