Шановні відвідувачі веб-сайту Скадовського районного суду Херсонської області! Пропонуємо ознайомитися з оглядом правових новин минулого тижня. Кожна новина містить посилання на джерело інформації.
Суд вказав, що час проходження строкової служби у віддаленій місцевості зараховується громадянам у вислугу років на пільгових умовах.
Таку позицію висловив Вінницький апеляційний адміністративний суд, розглянувши справу №153/210/16-а.
Так, громадянин з 24.12.1989 по 26.11.1991 проходив строкову військову службу у військовій частині №22912 у віддаленій місцевості Збройних Сил СРСР, а саме в селищі Велике Озеро Мурманської області.
У період з 15.06.1992 по 30.10.2015 він проходив службу на посаді прапорщика в органах внутрішніх справ та був звільнений згідно з пунктом "а" статті 63 Положення про проходження служби рядовим і начальницький складом органів внутрішніх справ у запас Збройних Сил.
08.12.2015 отримав пенсійне посвідчення, видане Пенсійним фондом України, та з листопада 2015 року отримує пенсію за вислугою років у розмірі 2000 гривень 05 копійок.
У грудні 2015 року позивач звернувся із письмовою заявою до Міністерства внутрішніх справ України щодо зарахування йому до вислуги років для призначення пенсій на пільгових умовах часу проходження дійсної військової служби у Збройних Силах СРСР у районах Крайньої Півночі у військовій частині №22912 у зв'язку з тим, що це впливає на розмір пенсії.
На вказану заяву листом Головного управління Національної поліції у Вінницькій області позивачу було відмовлено через те, що відповідно до постанови Ради Міністрів СРСР від 15 грудня 1990 року №1290 «Про вислугу років для призначення пенсій особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам та військовослужбовцям надстрокової служби, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ і грошової допомоги цим військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу та їх сім'ям» у вислугу років на пільгових умовах зараховується лише надстрокова військова служба у віддалених місцевостях СРСР. Оскільки у вказаних місцевостях позивач проходив строкову військову службу, то підстав для її зарахування на пільгових умовах немає. Позивач, вважаючи таке рішення Головного управління Національної поліції у Вінницькій області неправомірним, звернувся за захистом своїх прав до суду.
Позиція апеляційного та касаційного суду: Суди визнали протиправною відмову Головного управління Національної поліції у Вінницькій області у зарахуванні громадянину до вислуги років на пільгових умовах час проходження строкової служби у віддаленій місцевості Збройних Сил СРСР у військовій частині №22912 в селищі Велике Озеро Мурманської області в період з 24.12.1989 по 26.11.1991 та зобов’язали управління МВС здійснити йому перерахунок вислуги років для призначення пенсії, зарахувавши на пільгових умовах (один місяць служби за півтора) у зазначений період проходження строкової служби.
Задовольняючи частково позов, суди посилалися на положення пункту 4 додатку 2 до Положення
про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міноборони від 14.08.2014 року №530, передбачено, що строкова служба у Мурманській області з 25.06.1949 року зараховується до вислуги років на пільгових умовах - один місяць служби за півтора місяця.
Джерело: http://zib.com.ua/ua/134295-scho_vrahovuyut_pri_pererahunku_pensiy_viyskovim_poyasniv_va.html
Роботодавець правомірно утримав податок на доходи фізичних осіб та військовий збір із визначених судом сум стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу працівника та відшкодування йому моральної шкоди.
Такого висновку дійшов Верховний Суд, розглянувши справу № 359/10023/16-ц..
Так, державне підприємство на виконання рішення суду сплатило працівнику середній заробіток за час вимушеного прогулу та відшкодувало моральну шкоду. При цьому із вказаних сум боржник утримав податок на доходи фізичних осіб та військовий збір. Однак пізніше державний виконавець виніс постанову про арешт грошей на рахунку ДП в розмірі утриманих сум, і вони були списані з відповідного рахунку.
Підприємство звернулося до суду зі скаргою, у якій просило визнати дії державного виконавця незаконними та зобов’язати його повернути арештовані, а згодом списані з рахунку кошти. Однак суд першої інстанції, з яким погодився апеляційний суд, у задоволенні скарги відмовив.
Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду дійшов висновку, що касаційна скарга заявника підлягає частковому задоволенню, ухвали суду першої та апеляційної інстанцій підлягають скасуванню з ухваленням нового рішення з огляду на таке.
Суди попередніх інстанцій виходили з того, що державний виконавець діяв у межах повноважень, оскільки боржник виплатив стягувачу не всю суму, вказану в рішенні суду. Проте такі висновки судів не повною мірою відповідають положенням чинного законодавства.
Суд визначає суму середнього заробітку працівника за час вимушеного прогулу без утримання податків та інших обов’язкових платежів, про що вказує в резолютивній частині рішення. Проте у рішенні, яке перебувало на виконанні, суд не зазначив, що сума середнього заробітку стягнута без урахування (утримання) податків і зборів.
Системний аналіз законодавства дає підстави для висновку, що суми, які суд визначає до стягнення з роботодавця на користь працівника як середній заробіток за час вимушеного прогулу, обраховуються без віднімання сум податків та зборів. Останні підлягають нарахуванню роботодавцем при виконанні відповідного судового рішення, внаслідок чого виплачена працівнику сума зменшується на суму податків і зборів.
Крім того, відрахування податків і обов’язкових платежів із середнього заробітку за час вимушеного прогулу не погіршує становище працівника, якого поновлено на роботі, оскільки за цей період, у разі перебування на посаді, працівник отримував би заробітну плату, з якої також відраховувались би податки і збори.
Джерело: http://zib.com.ua/ua/134299-vs_vislovivsya_schodo_styagnennya_podatkiv_iz_zarplati_za_vi.html
Міністерство юстиції прийняло у новій редакції Правила внутрішнього розпорядку установ виконання покарань, які дозволяють засудженим мати приватні побачення без всіляких перегородок, у зв’язку з винятковими особистими обставинами здійснити телефонний дзвінок у будь-який час, а засудженим чоловікам носити коротку бороду та вуса.
Як повідомили в прес-службі Міністерства юстиції України згідно нової редакції Правил внутрішнього розпорядку засуджені не повинні підлягати жорстокому, нелюдському або такому, що принижує їх гідність, поводженню; розширено перелік послуг, якими можуть користуватися засуджені, зокрема: ремонт побутових текстильних виробів, електропобутової техніки та інших побутових приладів тощо); засуджені мають право брати участь у трудовій діяльності; закріплено право на безпосереднє звернення до адміністрації установи виконання покарань з проханням внести подання щодо умовно-дострокового звільнення від відбування покарання чи щодо заміни не відбутої частини покарання більш м’яким.
Окрім цього, із заборон виключено паління у дисциплінарних ізоляторах, карцерах, приміщеннях камерного типу та одиночних камерах; виключено заборону перебування засуджених на спальних місцях у непередбачений для сну час; змінено окремі аспекти порядку листування.
Відповідно до міжнародних вимог перегляд кореспонденції, яку відправляють засуджені, здійснюється з письмового дозволу начальника установи виконання покарань на підставі рапорту (клопотання) працівника оперативного підрозділу установи з обов’язковим встановленням строку перегляду кореспонденції. Також при отриманні кореспонденції від засудженого, яку він адресує Уповноваженому Верховної Ради України з прав людини та його представникам, Європейському суду з прав людини, суду, а також іншим відповідним органам міжнародних організацій, членом або учасником яких є Україна, уповноваженим особам таких міжнародних організацій, прокурору, захиснику у кримінальному провадженні, який здійснює свої повноваження відповідно до статті 45 Кримінального процесуального кодексу України, адміністрація установи виконання покарань видає йому талон-підтвердження».
З урахуванням поведінки засудженого під час відбування покарання, допущені порушення правил поведінки під час попередніх побачень, а також рекомендацій психолога короткострокові побачення можуть надаватися у відкритих умовах (без суцільного розмежувального скла та переговорного пристрою). Також розширено права засуджених щодо надання телефонних розмов.
Так, у зв’язку з винятковими особистими обставинами (смерть або тяжка хвороба близького родича, що загрожує життю хворого, стихійне лихо, що спричинило значну матеріальну шкоду засудженому або його сім'ї), за погодженням з адміністрацією установи виконання покарань, телефонна розмова може бути надана у будь-який час.
Відтепер засуджені до позбавлення волі, які мають заборгованість за виконавчими документами, зобов’язані працювати в місцях і на роботах, які визначаються адміністрацією колонії, до погашення такої заборгованості.
Серед інших нововведень: засудженим чоловікам дозволяється носити коротку бороду та вуса за умови, що вони відповідають вимогам гігієни; захищено право на приватність у зв’язку із використанням засобів відео нагляду; заборонено встановлювати відеокамери у камерах, в яких проводяться медичні обстеження засуджених, особистий обшук з роздяганням, жилих кімнатах тривалих побачень, а також у лазнях, роздягальнях, душових та туалетних кімнатах; введено поняття «кайданки» замість наручників та закріплено, що застосування кайданків більше ніж 2 години безперервного використання або без послаблення їх тиску заборонено; виключено із переліку спеціальних засобів пластиковий кийок типу «тонфа».
Джерело: http://zib.com.ua/ua/134319-onovleno_pravila_perebuvannya_v_ustanovah_vikonannya_pokaran.html
Останнім часом колекторські фірми все частіше залякують боржників, розсилаючи їм фальшиві повістки про виклик до суду. Такі фальшивки містять вказівку про те, що уникнути судового розгляду можна шляхом погашення боргу.
Березнівський районний суд Рівненської області роз’яснив, як вберегтися від шахраїв, що розсилають фальшиві судові повістки.
Як повідомили в прес-службі суду, у більшості випадків на фальшивих повістках та судових рішеннях дрібним шрифтом вказано «даний документ є зразком рішення, надіслано з метою інформування боржників про наслідки невиконання умов кредитного договору», «даний документ є зразком судової повістки, яку ви отримаєте у випадку непогашення заборгованості» тощо.
В разі отримання повістки слід звернути увагу, що судові повістки про виклик в судові засідання надсилаються безпосередньо судом (не колекторськими фірмами, громадськими організаціями, представниками аукціонів, тощо) і містять усі необхідні реквізити справи ( порядковий номер) та обов’язково підписуються секретарями судових засідань.
Джерело: http://zib.com.ua/ua/134337-yak_viyaviti_falshivu_sudovu_povistku_poyasniv_sud.html
Не тільки люди, а й усі тварини мають бути ідентифіковані та взяті на облік. Тварину без паспорта не можна буде ні перевезти, ні продати, ні утилізувати.
Чергова частина вимог угоди про асоціацію України з ЄС реалізована у проекті «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо ідентифікації та реєстрації тварин» (№9022).
Якщо сьогодні вимоги щодо ідентифікації поширювалися лише на сільськогосподарських тварин, то незабаром до цього переліку можуть бути включені коти, собаки та дикі тварини, якими «володіє, користується та розпоряджається» юридична або фізична особа.
Документи видаватимуть не безоплатно. Пільги отримають тільки окремі малозабезпечені категорії та власники сільськогосподарських тварин.
Водночас суттєво зростуть штрафи за порушення вимог щодо ідентифікації або навіть перевезення домашніх улюбленців без паспорта. Наприклад, за вигул «собаки-нелегала» передбачений штраф у розмірі від 25 до 30 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (425—510 грн.). Причому протоколи про адміністративні правопорушення доручається складати працівникам органів Національної поліції.
Більш істотні покарання передбачені для суб’єктів господарювання. Зокрема, за недопущення до перевірок, ненадання даних про переміщення чи забій тварин тощо.
Між рядків з’явився й пункт, що забороняє реалізовувати продукцію неідентифікованих тварин. Тож від продавців молока чи сиру на ринку також вимагатимуть документ про ідентифікацію корови чи кози.
Джерело: http://zib.com.ua/ua/134328-usih_sobak_i_kotiv_potribno_bude_zareestruvati.html
Президент України призначив безстроково 67 суддів до місцевих загальних судів.
Відповідний Указ від 07.09.2018 № 272 «Про призначення суддів» оприлюднено на сайті глави держави
Ознайомитися зі списком суддів можна за посиланням.
Джерело: http://zib.com.ua/ua/134402-u_miscevi_zagalni_sudi_priznacheno_67_suddiv_bezstrokovo_pri.html