Шановні відвідувачі веб-сайту Скадовського районного суду Херсонської області! Пропонуємо ознайомитися з оглядом правових новин минулого тижня. Кожна новина містить посилання на джерело інформації.
Конституційний Суд України рішенням № 8-р/2018 від 11 жовтня визнав неконституційними положення Закону "Про звернення громадян" згідно з якими не розглядаються звернення осіб, визнаних судом недієздатними, а звернутися із скаргою в інтересах таких осіб можуть тільки їх законні представники.
Зазначено, що органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи мали б право не розглядати відповідні звернення не через визнання судом недієздатною фізичної особи, а через недотримання такою особою передбачених Законом вимог до змісту та форми звернень, які стосуються усіх.
Встановлений порядок подання скарги в інтересах недієздатних осіб, який виключає можливість подання такими особами скарги самостійно, не забезпечує реалізації недієздатними особами права на звернення, передбаченого статтею 40 Конституції. Крім того, законодавче закріплення виключно представницького способу реалізації недієздатними особами права на звернення не усуває вказаного обмеження (фактично повної заборони) розгляду звернень таких осіб, оскільки реалізація та захист прав, свобод і законних інтересів людини, які забезпечуються шляхом звернення до органів влади, не можуть завжди і повністю залежати від волі іншої людини.
Суд звертає увагу на те, що стаття 40 Конституції України не передбачає можливості обмеження права кожної людини на звернення до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб.
Верховна Рада зобов'язана привести неконституційні положення Закону у відповідність до Конституції та цього рішення: на законодавчому рівні забезпечити право недієздатних осіб звернутися до органів влади та їх посадових осіб, але надати можливість таким органам та особам не розглядати очевидно беззмістовні звернення.
Нагадаємо, 11 жовтня також було визнано неконституійним право Мінфіну отримувати персональні дані українців.
Одноразова грошова допомога призначатиметься у випадку смерті колишнього військовослужбовця, протягом року після його звільнення з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, нещасного випадку, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби.
Закон № 2522-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення соціального захисту військовослужбовців» набрав чинності 13 жовтня.
Раніше така допомога призначалася лише в разі смерті військовослужбовця, яка настала в період проходження ним військової служби.
Відповідний Закон було прийнято на ранковому засіданні Верховної Ради 6 вересня.
Нагадаємо, сім'ям загиблих військових збільшили розмір одноразової допомоги
На соціальний квартирний облік візьмуть внутрішньо переміщених осіб, які не мають іншого житла для проживання на контрольованій території або житло яких зруйноване (знищене) або пошкоджене до стану, непридатного для проживання, унаслідок проведення АТО і здійснення заходів із забезпечення національної безпеки й оборони, відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій і Луганській областях.
Закон № 2546-VIII «Про внесення змін до Закону України «Про житловий фонд соціального призначення» щодо умов забезпечення соціальним житлом внутрішньо переміщених осіб» набрав чинності 13 жовтня.
У Законі «Про житловий фонд соціального призначення» встановлено, що квартирний облік здійснюється органами місцевого самоврядування за місцем проживання громадян (для внутрішньо переміщених осіб - за місцем перебування на обліку в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб), які мають право на отримання квартир, садибних (одноквартирних) житлових будинків із житлового фонду соціального призначення.
Правом узяття на соціальний квартирний облік користуються громадяни України:
а) для яких таке житло є єдиним місцем проживання або які мають право на поліпшення житлових умов відповідно до закону;
б) середньомісячний сукупний дохід яких за попередній рік з розрахунку на одну особу в сумі менший від величини опосередкованої вартості найму житла в цьому населеному пункті та прожиткового мінімуму;
в) внутрішньо переміщені особи, які не мають житла на підконтрольній українській владі території або житло яких зруйноване, стало непридатним для проживання внаслідок військових дій.
При визначенні середньомісячного сукупного доходу не враховуєтьсявартість майнових прав або прав власності внутрішньо переміщеної особита членів її сім'ї на нерухоме майно, розміщене на тимчасово окупованій території, у населених пунктах на лінії зіткнення або на непідконтрольній території, а також на зруйноване або непридатне для проживання майно.
Правом взяття на соціальний квартирний облік також користуються мешканці тимчасових притулків для дорослих, громадяни, які мають право на соціальний захист у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Зазначимо, раніше передбачалося, що в чергу на квартири можуть стати лише переселенці з інвалідністю.
Нагадаємо, відповідний Закон було прийнято на ранковому засіданні ВР 18 вересня.
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду при розгляді справи № 927/490/18 сформулював правову позицію щодо обчислення строку та порядку подання зустрічного позову.
Постанова від 8 жовтня доступна в системі аналізу судових рішень Verdictum. Головуючий суддя - Костянтин Пільков.
ВС роз'яснив: якщо в ухвалі суду про відкриття провадження встановлений строк для подання відзиву на позов і усіх доказів, що підтверджують викладені у відзиві обставини (у справі, що переглядається: до 25.07.2018), відповідач має право пред'явити зустрічний позов у тому числі і у вказаний крайній день (25.07.2018). З урахуванням приписів частини 8 статей 165 ГПК цей строк не може бути менше 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
Прийменник "до" з календарною датою в українській мові вживають на позначення кінцевої календарної дати чинності включно або виконання чого-небудь (постанови Верховного Суду від 25.04.2018 у справі № 803/350/17 і у справі № 815/4720/16від 13.06.2018 у справі № 815/1298/17 і т. д).
Виходячи з викладеного, суд зробив висновок, що останнім днем пред'явлення зустрічного позову є 25.07.2018 (включно), а не 24.07.2018, як помилково визначили закінчення процесуального строку нижчі суди.
При цьому норми статей 165, 180 ГПК не встановлюють обов'язку сторони подавати відзив на позову заяву та відповідно пред'являти зустрічний позов лише шляхом подання відповідної заяви безпосередньо до суду (канцелярії суду), а пред'явлення зустрічного позову не є тією процесуальною дією, що може вчинятися лише в суді у межах робочого часу суду, як цього вимагають норми частини 6 статті 116 ГПК України. Таким чином, зустрічний позов може бути пред'явлений шляхом подання відповідної заяви до відділення поштового зв'язку в день, який визначає закінчення строку.