Проектна діяльність у сфері ювенальної юстиції в Україні має тривати
Такого висновку дійшли учасники зустрічі у Верховному Суді України, яка відбулася 4 листопада 2014 року за ініціативи Посольства Канади в Україні та мала на меті визначити пріоритети і перспективи подальшого реформування системи кримінальної юстиції щодо неповнолітніх в Україні.
З представниками Посольства Канади і Канадського міністерства закордонних справ, торгівлі і розвитку старшим координатором проектів Марі Сімоно та керівником групи експертів у сфері врядування і прав людини Дейвидом Гілліесом зустрілися судді Верховного Суду України Єлизавета Ковтюк та Тетяна Таран, які є членами робочої групи, що діє у рамках фінансованого Урядом Канади проекту «Реформування системи кримінальної юстиції щодо неповнолітніх в Україні».
Старший експерт проектів Канадського агентства міжнародного розвитку Валерій Олійник поінформував про те, що Канада зацікавлена у підтримці реформи кримінальної юстиції в Україні, зокрема – щодо неповнолітніх. Нинішній проект закінчується через два роки і вже зараз канадська сторона прагне визначити інтерес зацікавлених сторін і потребу у продовженні проектної діяльності у цій сфері.
Гостей цікавили в першу чергу оцінка членами робочої групи проміжних результатів діяльності Проекту, ефективності проведених заходів та набутого досвіду та їх думки щодо стану і перспектив розвитку системи ювенальної юстиції в Україні.
Значним досягненням Проекту Єлизавета Ковтюк назвала розробку методичних рекомендацій для суддів щодо здійснення кримінального провадження у справах неповнолітніх. Дуже непросто, зауважила вона, переорієнтувати немолодого досвідченого суддю (а саме такому судді за Кримінальним процесуальним кодексом належить розглядати відповідні справи) з карального на більш гуманістичний підхід при призначенні вироку неповнолітньому. На жаль, очікуваного значного збільшення випробувальних вироків після прийняття у 2012 році Кримінального процесуального кодексу не відбулося. Тож, на думку судді Верховного Суду України, було б дуже корисним за підтримки Проекту організувати у всіх регіонах країни практичне навчання із залученням не лише більш підготовлених колег із інших судів, а й психолога.
Про стан взаємодії судової системи з органами державної влади, на які покладено завдання щодо забезпечення захисту прав і свобод дітей в Україні та виконання Україною міжнародних зобов'язань у цій сфері, поінформувала канадських експертів суддя Верховного Суду України Тетяна Таран. Саме від таких інститутів як Уповноважений Президента України з прав дитини, Міністерство освіти і науки, молоді та спорту, Міністерство охорони здоров'я судді очікують взаємодії та сприяння у реформуванні законодавства, що дало б змогу гуманізувати систему покарань та забезпечити суддю достатнім інструментарієм для призначення неповнолітньому більш м’якого покарання.
Підсумовуючи почуте від українських колег, канадські експерти констатували необхідність у продовженні співпраці, зокрема, й у довгостроковій перспективі. Начальник відділу міжнародного співробітництва Верховного Суду України Ліна Губар звернула увагу учасників зустрічі на особливу актуальність такої співпраці в період проведення в Україні судово-правової реформи. На її думку координуючим центром проектної діяльності у сфері ювенальної юстиції має бути Верховний Суд України, який, як відомо, і був ініціатором реформування системи кримінальної юстиції щодо неповнолітніх.
Джерело: www.scourt.gov.ua