flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Великоолександрівський районний суд Херсонської області

Верховний Суд має стати на чолі судової системи України

08 грудня 2014, 11:48

ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ
Прес-служба

01043, м. Київ-43, вул. П. Орлика, 4 тел./факс: 594-54-41, Е-mail: presa@scourt.gov.ua

Верховний Суд має стати на чолі судової системи України

Таку одностайну позицію висловили учасники дискусійної платформи з питань судової реформи, яка відбулася 5 грудня 2014 року.

 

Аналіз сучасних тенденцій розвитку законодавства про судоустрій європейських країн засвідчує, що навіть такі держави як Німеччина, Франція, Великобританія, продовжують удосконалення своїх судових систем, головною метою якого є підвищення ефективності роботи суду, покращення якості, зменшення вартості правосуддя, скорочення строків розгляду справ, надання більших можливостей громадянам для альтернативного вирішення спорів, - зазначив у своєму виступі Голова Верховного Суду України Ярослав Романюк. Зокрема, він послався на приклад Великобританії, де Верховний Суд був створений у 2009 році, а передували його створенню широкі фахові дискусії у колі судових лордів, професорів університету, видатних представників англійської юридичної науки щодо таких напрямів як законодавчі межі майбутньої діяльності суду, відбір справ для розгляду, відносини з вищими судами, процедура діяльності та розмір судових зборів, способи взаємодії із засобами масової інформації, тощо.

«Така практика, коли науковці зустрічаються в одній навчальній аудиторії із представниками вищої суддівської бюрократії, а практикуючі адвокати з ученими – правознавцями, надзвичайно продуктивна», – переконаний Ярослав Романюк.

Такий підхід, на думку Голови Верховного Суду України, не лише допомагає подолати психологічне відчуження, яке давно виникло у відносинах між представниками різних напрямів юридичної діяльності, а й сприяє ліквідації певного розриву між юридичною теорією і практикою, який ми так болісно відчуваємо сьогодні.

Наша держава перебуває на шляху якісних перетворень, які обумовлені прагненням до європейської інтеграції. Інтеграції, яка передбачає шанування усіх громадянських прав, викладених у загальній декларації прав людини. Без знання інших правових традицій неможливо об’єктивно оцінити національну судову систему, її переваги та недоліки, визначити шлях її подальшого розвитку, ефективно вирішувати питання, які вже вирішено у більшості країн сталої демократії, переконаний Ярослав Романюк.

Наразі Україна має історичний шанс для проведення глибинного реформування і побудови якісно нової моделі судової системи України. Адже, з одного боку, цього вимагає суспільство, а з другого — для цього є політична воля.

Голова Верховного Суду висловив сподівання, що результатом роботи дискусійної платформи стане якісний закон про судоустрій і статус суддів, над яким зараз наполегливо працює Рада з питань судової реформи, утворена Президентом України.

Європейське співтовариство зацікавлене у співпраці з судовими установами України та готове запропонувати свої знання і досвід, зазначила у виступі координатор проекту «Посилення незалежності, ефективності та професіоналізму судової влади в Україні», представник Секретаріату Ради Європи Ліліт Данегян. Зокрема, Рада Європи через юридичні висновки Венеціанської комісії висловила принципові зауваження щодо чинного закону про судоустрій і статус суддів у частині статусу і повноважень Верховного Суду України. Без внесення відповідних конституційних змін його нинішній правовий статус не зможе забезпечити функціонування єдиної судової системи, вважає Ліліт Данегян.

Саме напрацювання учасників таких форумів мають бути підставою для підготовки законодавчих змін, зокрема, й щодо статусу найвищого судового органу, переконана народний депутат України, член Комітету Верховної Ради України з питань правової політики та правосуддя Наталія Агафонова, зазначивши, що профільний комітет Верховної Ради України у новому складі продовжить роботу щодо підготовки таких законодавчих змін.

У квітні 2014 року Верховний Суд України запропонував своє бачення щодо радикальних змін у побудові судової системи зазначив у своїй доповіді Голова Верховного Суду України Ярослав Романюк. Необхідність цих змін викликана тим, що модель, запропонована у чинній Конституції, виявилася очевидно малоефективною. Насамперед, це стосується функціонування чотириланкової судової системи України.

Верховний Суд жодним чином не має заперечень щодо спеціалізації суддів у судовому процесі, - наголосив Ярослав Романюк. Але нинішня надто розгалужена судова система є малозрозумілою і малодоступною для пересічного громадянина та відчутно витратною для бюджету. Тому, на переконання Голови та суддів Верховного Суду, Україні варто повернутися до триланкової моделі судової системи, яка будується за територіальним принципом. Ефективність правосуддя має забезпечуватися на рівні судів першої та апеляційної інстанцій. На чолі судової системи має бути один касаційний суд – Верховний Суд України, наділений відповідними повноваженнями, завданням якого буде виправлення фундаментальних судових помилок.

Без внесення відповідних змін до Конституції України глибинні перетворення у сфері судочинства неможливі, переконана Голова Верховного Суду Австрії у відставці, екс-Голова Асоціації голів верховних судів держав-членів Європейського Союзу Ірмгард Грісс. Це стосується і правового статусу та повноважень Верховного Суду України, які мають бути зафіксовані в Основному Законі держави, зазначила міжнародний експерт. Втручання парламенту у ці повноваження, припинення їх через прийняття певного закону не відповідає європейським стандартам у сфері правосуддя, наголосила Ірмгард Грісс. Водночас досвідчена суддя підкреслила важливість участі найвищого судового органу держави у процесі внесення змін до чинного законодавства, що стосуються функціонування судової системи. Адже верховний суд будь-якої країни представляє інтереси громадян і всього суспільства, тож його думку обов’язково має чути законодавець, зазначила експерт.

Єдиним касаційним судом в Україні, на думку радника-консультанта юридичного департаменту Міжнародного валютного фонду Себастіаана Помпе,має бути Верховний Суд України. Одночасне функціонування верховного і трьох вищих спеціалізованих судів, на думку виступаючого, є витратним і для державного бюджету, і малоефективним для суспільства. Адже через наявність юрисдикційних колізій, обмеження повноважень Верховного Суду України та позбавлення його відповідного інструментарію українські громадяни не мають повноцінного судового захисту на національному рівні. Тому, на переконання Себастіана Помпе, наразі потрібно раціонально, без надмірної політизації, але з урахуванням можливих ризиків і переваг поступово вибудовувати ту судову систему в Україні, яка відповідатиме і міжнародним стандартам, і вимогам громадянського суспільства.

У цьому сенсі, зауважила експерт Ради Європи, професор юридичного факультету Мадридського університету Комплутенсе Лорена Бахмайер Вінтер, потрібно дуже зважено підходити і до запропонованого законодавцем процесу люстрації та відновлення довіри до судової влади. Люстраційні процедури мають бути максимально виваженими, юридично бездоганними, не порушувати базових прав окремої людини, наголосила пані Вінтер. Водночас необхідно враховувати досвід інших європейських країн, які також пройшли через подібні випробування. Не буває одного рішення всіх проблем, сказала доповідачка, але найголовніше – уникнути тих помилок, що призведуть до ще більшої недовіри суспільства. Зокрема, експерт висловила сумнів щодо того, що люстраційною перевіркою суддів має займатися Міністерство юстиції України, орган виконавчої влади.

Органи державної влади мають ефективно співпрацювати над відновленням довіри до судової влади, а люстраційні процеси повинні стати не знаряддям помсти суддям, а ефективним засобом очищенням суддівських рядів.

Таку думку підтримали під час дискусій експерт Ради Європи Сімон Гінзбург, судді Верховного Суду України Тетяна Жайворонок та Василь Гуменюк, професор, завідувач кафедри цивільного права КНУ ім.Тараса Шевченка Роман Майданик, експерт проекту Європейського Союзу «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні» Віргіліус Валанчус та менеджер проекту Ради Європи «Посилення незалежності, ефективності та професіоналізму судової влади в Україні» Андрій Кавакін.

Захід за участі представників судової влади України, органів Ради Європи та міжнародні експерти відбувся у рамках співпраці з проектом Ради Європи «Посилення незалежності, ефективності та професіоналізму судової влади в Україні» за фінансової підтримки Уряду Швеції.

Голова Верховного Суду України Ярослав Романюк висловив вдячність Проекту, підтримка якого забезпечує можливість обговорювати проблеми щодо зміни правового статусу Верховного Суду України з досвідченими європейськими та вітчизняними експертами.

 

            Джерело: www.scourt.gov.ua