flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Великоолександрівський районний суд Херсонської області

Суд узагальнив питання щодо підсудності цивільних справ

12 січня 2015, 13:55

 Питання щодо підсудності цивільних справ проаналізовано в узагальненні, проведеному Чернівецьким районним судом Вінницької області.

У документі вказується, що для справ окремого провадження процесуальним законодавством визначено певні правила підсудності:

заява про встановлення факту, який має юридичне значення — за місцем проживання заявника (ст.257 Цивільного процесуального кодексу);

заява про примусову госпіталізацію особи до психіатричного закладу — за місцем знаходження такого закладу (ст.279 ЦПК).

Аналогічно визначається підсудність таких справ:

заява про скасування рішення третейського суду подається до суду за місцем розгляду справи третейським судом (ч.2 ст.389-1 ЦПК);

заява про видачу виконавчого листа про примусове виконання рішення третейського суду подається за місцем проведення третейського розгляду ( ч.2 ст.389-7 ЦПК).

Частиною 2 ст.113 цього кодексу визначено підсудність за зв’язком справ, тобто це вид підсудності, який передбачає створення кращих умов для з’ясування дійсних відносин сторін та забезпечення процесуальної економії в результаті зосередження фактичного і доказового матеріалу в одному суді. Так, відповідно до вказаної норми зустрічний позов, незалежно від його підсудності, пред’являється в суді за місцем розгляду первісного позову.

Крім того, позов третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета позову, подається до суду, що розглядає спір між сторонами.

В узагальненні зазначається, що процесуальним законодавством передбачено визначення підсудності за ухвалою суду. Так, у справах, в яких однією зі сторін є суд або суддя цього суду, підсудність визначається ухвалою судді вищої інстанції (ч.1 ст.108 ЦПК).

Статтею 111 цього кодексу встановлено: якщо обидві сторони проживають за межами України, підсудність визначається ухвалою судді ВС. У такому самому порядку визначається підсудність справи про розірвання шлюбу між громадянином України та іноземцем або особою без громадянства, які проживають за межами України.

За змістом ст.121 ЦПК, заява повертається у випадку непідсудності справи цьому суду. Крім цього, ст.115 ЦПК визначено: якщо суддя, вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, встановить, що справа непідсудна цьому суду, заява повертається позивачеві для подання до відповідного суду.

Джерело: zib.com.ua