Уповноважений ВР з прав людини може звертатись до ВСУ та Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ із заявою про перегляд вироків у кримінальних провадженнях та ухвал про застосування примусових заходів медичного характеру після їх перегляду в касаційному порядку.
Таким правом омбудсмена пропонує наділити група депутатів В.Пацкан, Г. Гопко, І. Луценко,М. Іонова, І. Суслова, Ю. Дерев'янко, А. Шкрум, якими було зареєстровано законопроект №2107 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо розширення підстав для перегляду судових рішень у кримінальному провадженні Вищим спеціалізованим судом України з розгляду цивільних і кримінальних справ та/або Верховним Судом України”.
Встановлення омбудсменом порушень прав і основоположних свобод людини під час досудового та/або судового провадження, що могло вплинути на застосування закону України про кримінальну відповідальність, є підставою для для перегляду ВСУ судових рішень, що набрали законної сили. Таке подання Уповноваженого вноситься не пізніше півтора року з дня ухвалення остаточного судового рішення.
Відповідно до проекту омбудсмен звертається до:
- Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, якщо порушення прав і основоположних свобод людини є наслідком порушення процесуального права. ВССУ не може відмовити у відкритті провадження.
- Верховного Суду, якщо порушення прав і основоположних свобод людини є наслідком порушення норм матеріального права.
Автори документу в пояснювальній записці звертають увагу на позитивний досвід Польщі в цьому питанні. Окрім того, відзначено, що для реалізації закону знадобляться додаткові кошти. Їх депутати планують отримати шляхом перенаправлення коштів, виділених на ліквідовану Комісію з моралі.
Джерело : http://zib.com.ua/