З початку року близько 40 тисяч людей отримали безоплатну правову допомогу в кримінальних справах. Сьогодні таку допомогу – безоплатну вторинну правову допомогу, яку з 1 січня 2013 року запровадило Міністерство юстиції України - надають майже 3 тисячі адвокатів, при цьому понад 2 тисячі з них працюють особливо активно. І якщо спочатку в системі надання цієї правової допомоги превалювали в основному молоді малодосвідчені адвокати, то зараз їх фаховий рівень підвищується.
Про це йшлося під час засідання національного круглого столу «Забезпечення якості правової допомоги у кримінальних справах», організованого Національною асоціацією адвокатів України, Українською Гельсінською спілкою з прав людини, Українською фундацією з правової допомоги, Міжнародним фондом « Відродження» за підтримки Міністерства юстиції України, Координаційного центру з надання правової допомоги.
В усіх областях України, а також у містах Київ та Севастополь діють центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги, організовані Міністерством юстиції України. Вони надають правову допомогу громадянам, підозрюваним у вчиненні злочину, які затримані органами дізнання та слідства, або до яких як запобіжний захід обрано взяття під варту. Також допомога надається особам, до яких застосовано адміністративне затримання та адміністративний арешт. Допомогу можуть отримати також громадяни, у справах яких відповідно до положень Кримінального процесуального кодексу України участь захисника є обов'язковою.
Протягом однієї години з моменту реєстрації повідомлення про затримання людини центр з надання допомоги зобов’язаний призначити адвоката та видати доручення для підтвердження його повноважень. Адвокат зобов’язаний прибути протягом однієї години з моменту отримання доручення, а у виняткових випадках — не пізніше ніж протягом шести годин з моменту отримання доручення, до затриманої особи для надання безоплатної вторинної правової допомоги.
Заступник Міністра юстиції України Інна Ємельянова повідомила, що близько 8 відсотків людей на сьогодні відмовляються від безкоштовних адвокатських послуг. Серед можливих причин цього є незнання громадянами своїх прав та неналежне роз’яснення прав громадян з боку правоохоронних органів.
В найближчих планах розвитку системи безоплатної правової допомоги Міністерства юстиції України - запровадження допомоги громадянам у цивільних та адміністративних справах, що охопить правовою допомогою майже всіх громадян та сприятиме захисту їхніх прав.