flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Великоолександрівський районний суд Херсонської області

Учасники круглого столу узагальнили методичні рекомендації для суддів з питань здійснення кримінального провадження щодо неповнолітніх

25 липня 2013, 16:15

«Забезпечити ефективність системи гарантій прав дитини у кримінальному судочинстві та запобігти злочинності неповнолітніх можна лише за умови злагодженої взаємодії судової системи з усіма органами державної влади, на які покладено це важливе завдання, та розробки спільного алгоритму дій». На цьому наголосив Голова ВССУ Андрій Солодков під час круглого столу 21 червня 2013 року, який було організовано ВССУ за сприяння українсько-канадського проекту «Реформування системи кримінальної юстиції щодо неповнолітніх в Україні».

Нагадаємо, 17 травня цього року у ВССУ відбулося засідання робочої групи з розробки методичних рекомендацій для суддів щодо здійснення кримінального провадження у справах неповнолітніх. Основні питання, які обговорили учасники цього засідання, стосувалися практики використання «досудового звіту» в «пілотних» судах, зокрема в Івано-Франківському міському суді Івано-Франківської області та Мелітопольському міськрайонному суді Запорізької області.

 "Досвід, набутий "пілотними" судами, в яких уже запроваджено новації з використання "досудового звіту" у кримінальному провадженні щодо неповнолітніх, довів необхідність поширення цієї практики у всіх судових установах України. Результати діяльності цих судів засвідчили можливість втілити в життя у межах чинного законодавства позитивні напрацювання Канади у сфері ювенальної юстиції», – зазначивАндрій Солодков, звертаючись до учасників нинішнього круглого столу. Серед них: представники Адміністрації Президента України, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Генеральної прокуратури України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства юстиції України, Національної асоціації адвокатів України, судді Верховного Суду України, Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, міжнародні експерти. Також участь у засіданні у режимі відеоконференцзв’язку взяли судді апеляційних, місцевих судів та представники правоохоронних органів відповідних регіонів.     

Під час роботи було обговорено особливості кримінального провадження щодо неповнолітніх, застосування окремих положень Кримінального процесуального кодексу України, міжнародні стандарти у цій сфері, а також узагальнено методичні рекомендації для суддів стосовно здійснення кримінального провадження щодо неповнолітніх. Учасникам було надано інформаційні матеріали про окремі питання застосування норм кримінального процесуального законодавства, впровадження практики використання «досудового звіту», а також розроблені Проектом принципи системи кримінальної юстиції щодо неповнолітніх в Україні (можна ознайомитися  нижче).     

Про міжнародні стандарти кримінальної юстиції розповіла Директор проекту «Реформування системи кримінальної юстиції щодо неповнолітніх в Україні» Таня Сенфорд Аммар. «Надзвичайно важливим документом у цій сфері є Конвенція про права дитини, яка була ратифікована Україною ще в 1991 році. Саме ця Конвенція має стати дороговказом під час реалізації будь-якої нашої програми в Україні», – наголосила пані Аммар. Одним із основних принципів Конвенції є те, що кримінальна юстиція у справах неповнолітніх має абсолютно відрізнятися від тих підходів, які застосовується до дорослих осіб. Іншим важливим компонентом кримінальної юстиції, зазначила доповідач, є профілактика правопорушень та реабілітація неповнолітніх. Згідно з міжнародними стандартами до неповнолітнього правопорушника застосовується найбільш м’яке покарання. Утримання під вартою, переконана експерт, має бути останнім варіантом, якщо інші альтернативні заходи не є дієвими.

«Україна досягла значного результату у приведенні законодавства до міжнародних вимог. Зокрема, фундаментальним кроком було затвердження Концепції розвитку кримінальної юстиції щодо неповнолітніх. Водночас на шляху подальшого удосконалення системи кримінальної юстиції ще чимало завдань», – зауважила Таня Сенфорд Аммар. На її думку, важливим заходом у процесі реформування є підготовка ВССУ інформаційного листа з цієї проблематики, проект якого детально обговорювався під час круглого столу.

У свою чергу заступник Голови ВССУ Станіслав Міщенко детально зупинився на основних положеннях згаданої Концепції, а також акцентував увагу на роз’ясненнях, які містяться в розробленому інформаційному листі.

«Представники судової влади зобов’язані не лише враховувати положення національного законодавства та міжнародних договорів у цій сфері, а й безпосередньо керуватися ними під час здійснення кримінального судочинства щодо неповнолітніх, реально відтворюючи їх норми в правозастосовній практиці», – наголосивСтаніслав Міщенко. Саме тому, за його словами, ВССУ сьогодні працює над підготовкою інформаційного листа про деякі питання здійснення кримінального провадження щодо неповнолітніх. «Ми надали в ньому відповіді на ті питання й акцентували увагу суддів на тих положеннях, про які не йшлося в попередніх рекомендаціях». Зокрема, як зазначено в інформаційному листі, слідчий суддя, суд, обираючи міру запобіжного заходу, повинен пам’ятати, що тримання під вартою має застосовуватись до неповнолітнього лише у виняткових випадках. Кримінальне провадження стосовно неповнолітньої особи має здійснюватись невідкладно та розглядатися в суді першочергово. Слідчий суддя, суд у кожному окремому випадку повинен з’ясовувати необхідність здійснення судового провадження за участю неповнолітнього у закритому судовому засіданні, як упродовж всього судового провадження, так і окремої його частини. 

Також, як зазначив доповідач, кримінальний процесуальний закон містить низку норм, які регламентують необхідність з’ясування, як під час досудового, так і під час судового провадження, умов життя та виховання неповнолітнього підозрюваного/обвинуваченого, повних та всебічних відомостей про його особу тощо. Тож для ефективної реалізації цих вимог КПК, наголосив Станіслав Міщенко, доцільно використати позитивний досвід зарубіжних країн, зокрема щодо складання «досудового звіту», та напрацювання українських «пілотних» судів, які запровадили ці новели та переконалися в їх ефективності. «Суди мають ретельно й виважено аналізувати відомості «досудових звітів», наданих представниками служби у справах дітей, іншу інформацію про особу неповнолітнього, отриману під час судового розгляду. ВССУ цілком підтримує практику здійснення судового провадження за обов’язкової участі представників служби у справах дітей та кримінальної міліції у справах дітей», – підкреслив Станіслав Міщенко.  

Про ефективні методи роботи з неповнолітніми, одним з яких є  складання й використання судами «досудових звітів», розповіла менеджер Проекту з ініціатив по правосуддю щодо неповнолітніх Сандра Прокопів. За її словами, ці інформаційні документи, які готують органи пробації, соціальні працівники, служби захисту дітей, мають допомогти суду у прийнятті справедливого рішення, як по відношенню до неповнолітнього, так і до суспільства. Водночас, наголосила Сандра Прокопів, звітами не повинні займатися органи розслідування через очевидний конфлікт інтересів.

Із практикою впровадження та досвідом застосування звіту щодо неповнолітнього обвинуваченого учасників заходу ознайомили представники «пілотних» судів – Голова Апеляційного суду Івано-Франківської області Надія Стефанівта суддя Івано-Франківського міського суду Лев Кишакевич. Як повідомила Надія Стефанів, очолювана нею судова установа у співпраці з Проектом, правоохоронними органами, службою у справах дітей, кримінальною міліцією у справах дітей, місцевими органами влади вже певний час використовує канадський досвід при здійсненні кримінального провадження щодо неповнолітніх. Зокрема, зазначила Надія Стефанів, було затверджено форму комплексного звіту для суду у кримінальному провадженні. Крім того, з огляду на практичні аспекти її удосконалено й розроблено відповідну інструкцію щодо складання звіту. В цьому документі відображено всі необхідні дії, які обов’язково повинен виконати працівник служби у справах дітей при підготовці звіту, координуючи їх з представником кримінальної міліції у справах дітей та суддею.  

 Про особливості розслідування злочинів, вчинених неповнолітніми, розповів заступник начальника Головного слідчого управління Міністерства внутрішніх справ України Олег Татаров.Міністерством внутрішніх справ України, зазначив доповідач, здійснюється низка організаційних заходів для ефективного здійснення досудового розслідування у кримінальному провадженні щодо неповнолітніх. Так, у рамках «пілотного» проекту в Дніпропетровській області створено спеціалізований відділ, який розслідує і контролює такі справи. З урахуванням цього досвіду спецпідрозділи доцільно було б створити в кожній області. Однак, зауважив Олег Татаров, існують і  проблемні питання, які потребують невідкладного вирішення.  Зокрема, Генеральною прокуратурою та Міністерством внутрішніх справ України розроблено проект інструкції, яка регламентуватиме порядок залучення слідчих до провадження у справах цієї категорії. Водночас, за його словами, останнім часом завдяки вжитим профілактичним заходам та впровадженню нових інститутів КПК спостерігається тенденція до зменшення рівня дитячої злочинності.

Окремо Олег Татаров звернув увагу на особливості обрання щодо  неповнолітніх запобіжних заходів. «КПК забезпечує можливість застосовувати як альтернативу іншим запобіжним заходам передання неповнолітнього під нагляд батьків, опікунів чи піклувальників, а до неповнолітніх, які виховуються в дитячій установі, – передання їх під нагляд адміністрації цієї установи. На жаль, цей захід застосовувався не досить ефективно. Однак завдяки відповідному реагуванню кількість обраних альтернативних заходів збільшилася на 80%».   

Проблеми захисту прав неповнолітніх у кримінальному провадженні висвітлив у своїй доповіді адвокат, секретар Ради адвокатів Харківської області Олександр Дроздов. Він наголосив на необхідності врахування при розгляді справ щодо неповнолітніх практики Європейського суду з прав людини та інших міжнародних стандартів.

Заступник начальника управління нагляду за додержанням прав дітей, які потрапили у конфлікт із законом, Генеральної прокуратури УкраїниМикола Вінніков у своїй доповіді поінформував пропрактичні аспекти запровадження положень нового КПК та роль прокурора у кримінальному провадженні щодо неповнолітніх.  

 Головний науковий співробітник Національної школи суддів України Роман Слободян доповів про роль цієї установи у впровадженні кримінальної юстиції щодо неповнолітніх в Україні.

Наприкінці Станіслав Міщенко та Таня Сенфорд Аммар подякували учасникам круглого столу за конструктивні дискусії та пропозиції, та запевнили, що всі вони будуть обговорені й враховані при подальшому  напрацюванні рекомендацій для суддів з питань здійснення кримінального провадження щодо неповнолітніх.  

 

http://sc.gov.ua