24–26 липня 2013 року Вищою кваліфікаційною комісією суддів України (ВККСУ) спільно з Проектом USAID «Справедливе правосуддя» було проведено семінар для членів ВККСУ та дисциплінарних інспекторів ВККСУ з питань розслідування фактів неналежної поведінки судді. Семінар мав на меті покращення практичних навичок членів ВККСУ та дисциплінарних інспекторів ВККСУ з проведення перевірки даних щодо неналежної поведінки судді, вдосконалення знань щодо стандартів незалежності суддів, ознайомлення із закордонним досвідом здійснення дисциплінарного провадження стосовно суддів. До участі в семінарі запрошено суддів Вищого адміністративного суду України, представників Вищої ради юстиції, експертів зі Сполучених Штатів Америки та Португалії.
На початку зустрічі з вітальним словом виступили Голова Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Ігор Самсін та заступник керівника Проекту USAID «Справедливе правосуддя» Наталія Петрова.
За словами І. Самсіна Вища кваліфікаційна комісія суддів України, здійснюючи дисциплінарне провадження, приймаючи рішення про притягнення судді до дисциплінарної відповідальності, повинна завжди відчувати тонку межу між наглядом за діяльністю суддів та їх незалежним статусом. «На жаль, деякі судді у своїй діяльності керуються не Конституцією та законами України, а піддаються протиправному впливу посадових осіб органів державної влади, суб’єктів політичної діяльності, допускають, сподіваючись на безкарність, втручання у вирішення судових справ, що завдає істотної шкоди демократичному конституційному ладу, правам і свободам громадян, інтересам суспільства і держави», – сказав Ігор Самсін.
Питанню практики Вищої ради юстиції з розгляду скарг на рішення ВККСУ про притягнення судді до дисциплінарної відповідальності та рекомендацій ВККСУ щодо внесення подання про звільнення судді з посади за порушення присяги було присвячено виступ заступника Голови Вищої ради юстиції Олександра Удовиченка.
«Основними підставами для скасування Вищою радою юстиції рішень ВККСУ, а так само і відхилення рекомендацій щодо вирішення питань про внесення подання про звільнення судді з посади за порушення присяги судді є певні процедурні порушення при здійсненні дисциплінарного провадження (недотримання строків тощо), а також неповне з’ясування усіх обставин справи», – відмітив Олександр Удовиченко. Він звернув увагу дисциплінарних інспекторів на необхідності встановлення всіх фактичних обставин, що впливають на можливість притягнення судді до відповідальності: характер проступку, його наслідки, особу судді, ступінь його навантаження, загальні показники роботи тощо. За його словами, питання, пов’язані із повнотою з’ясування всіх обставин справи, що мають значення для прийняття правильного рішення про притягнення судді до відповідальності, викликають найбільше складнощів та зауважень.
Учасники семінару ознайомилися також із досвідом іноземних колег щодо дисциплінарної практики стосовно суддів, обговорили шляхи вдосконалення процедури дисциплінарного провадження в Україні.