flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Великоолександрівський районний суд Херсонської області

Служителям Феміди рекомендують збільшити кількість санкцій

09 серпня 2013, 08:21

У Криму відбувся триденний практичний семінар для дисциплінарних інспекторів та членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів на тему «Розслідування фактів неналежної поведінки судді». Як зазначив голова ВККС Ігор Самсін, відкриваючи захід, найактуальнішим, суспільно значимим питанням залишається забезпечення справедливого правосуддя, підвищення статусу законників, що передбачає їхню незалежність, безсторонність та професіоналізм. «Судді, безперечно, є незалежними, але поряд із цим вони мають зобов’язання перед суспільством, які повинні виконувати за будь-яких умов», — підкреслив він.

Заступник керівника проекту «Справедливе правосуддя» Наталія Петрова поінформувала учасників заходу про міжнародні стандарти дисциплінарного провадження щодо суддів, які вимагають розмежовувати оскарження судових рішень і неналежну поведінку судді, обов’язково дотримуватися процедури та виявляти повагу дисциплінарних органів до права судді на захист від необгрунтованих скарг. Своїми думками із цього приводу поділився й суддя Верховного суду у відставці Василь Філатов.

Насичена програма триденного семінару включала доповіді вітчизняних та закордонних експертів з питань дисциплінарної відповідальності. Учасники заходу ознайомилися з американським та європейським передовим досвідом розслідування фактів неналежної поведінки судді та розгляду дисциплінарних справ. Зокрема, досвідом роботи кваліфікаційної комісії поділилися член Судової кваліфікаційної комісії суддів штату Джорджія (США) Річард Гайд, суддя Верховного суду Португалії та колишній дисциплінарний інспектор Вищої ради юстиції Португалії Маріо-Бело Моргадо, а також радник із правових питань Департаменту юстиції США — ОPDATМері Батлер.

Доповідаючи про особливості розслідування фактів неналежної поведінки суддів у Португалії, М.-Б.Моргадо наголосив, що при ухваленні рішень у дисциплінарних справах особлива увага приділяється дотриманню принципу пропорційності та рівного ставлення до сторін за аналогічних обставин. Крім того, він зауважив, що дисциплінарні порушення мають бути чітко доведеними відповідними органами, на які й покладається тягар доказування, при безумовному дотриманні принципу презумпції невинуватості судді.

«Ми не повинні плутати перевірку якості роботи судді з перевіркою фактів щодо його/її неналежної поведінки, які можуть призвести до дисциплінарної відповідальності, адже це дві абсолютно різні процедури. Крім того, вони в обов’язковому порядку виконуються двома різними інспекторами», — розповів суддя ВС Португалії.

Дисциплінарні інспектори ВККС поділилися власним досвідом роботи, зокрема особливостями спілкування з учасниками дисциплінарного провадження, розповіли про стратегію здійснення перевірки фактів начебто неналежної поведінки суддів, опитування учасників дисциплінарного провадження тощо.

Учасники семінару задавали запитання міжнародним та вітчизняним експертам, а також обговорювали найбільш актуальні питання, які виникали під час роботи комісії. Крім того, судді попрацювали над удосконаленням форми та змісту документів дисциплінарного провадження.

Про практику Вищої ради юстиції та Вищого адміністративного суду щодо розгляду скарг на рішення ВККС про притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності проінформували заступник голови ВРЮ Олександр Удовиченко та суддя ВАС Михайло Зайцев.

На завершення І.Самсін підсумував роботу семінару та зауважив, що вже на наступний тиждень заплановано низку нарад зі службою дисциплінарних інспекторів та іншими службами комісії задля покращення документів та їх змісту відповідно до стандартів, які були обговорені під час семінару.

«Ми постійно отримуємо колосальний досвід від наших зарубіжних партнерів та колег. Зокрема, інспектор ВККС штату Джорджія Р.Гайд багато розповідав про способи та методи з’ясування обставин, які є в скаргах, що надходять до комісії. Ми зорієнтуємо на це наших інспекторів», — наголосив І.Самсін. Він також зазначив, що потрібно по-іншому підходити до складання процедурних документів, з’ясування обставин та фактів, а також на початкових етапах провадження дуже обмежено висвітлювати інформацію, що стосується суддів.

Керівник проекту USAID «Справедливе правосуддя» Девід Вон теж задоволений роботою практичного семінару, який, за його словами, є найбільш успішним практичним заходом. Окрім того, він зауважив, що під час семінару були окреслені шляхи вдосконалення всієї процедури дисциплінарного провадження, виявлені законодавчі прогалини в ній, визначені сфери покращення роботи різних підрозділів ВККС та роль ВРЮ й ВАС у коригуванні дисциплінарної практики комісії в процесі оскарження її рішень. Д.Вон зазначив, що одна з найважливіших рекомендацій стосується потреби законодавчого розширення переліку дисциплінарних санкцій (нині існує лише одна — догана), з тим щоб дотриматися принципів справедливості та пропорційності при накладенні дисциплінарного стягнення.

«Наш проект приділяє значну увагу адмініструванню отриманих комісією скарг про неналежну поведінку суддів та процесу їх розгляду. Цей захід є дуже важливим, адже ми сконцентрувалися на покращенні навичок тих осіб, які безпосередньо залучаються до здійснення перевірки повідомлених у скаргах фактів», — наголосив Д.Вон. За його словами, основна мета семінару полягала в підвищенні знань та отриманні нових умінь і навичок дисциплінарними інспекторами. «І в нас є всі підстави сподіватися, що ми досягли поставленої мети, — підкреслив керівник проекту «Справедливе правосуддя».