Кількість доручень, що видають адвокатам центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги, стрімко збільшується. Водночас частка випадків відмови осіб, затриманих за підозрою в скоєнні злочину, від «безоплатних» захисників поступово зменшується, що свідчить про зростання правосвідомості громадян.
Протягом липня поточного року, за повідомленням Мін’юсту, центрами з надання безоплатної вторинної правової допомоги видано 7121 доручення адвокатам, із яких 1965 — для надання такої допомоги особам, затриманим за підозрою в скоєнні злочину; 3923 — для здійснення захисту за призначенням; 210 — для участі в проведенні окремих процесуальних дій і 1023 — для надання допомоги особам, до яких застосовано адміністративне затримання.
Загалом за I півріччя 2013 р. центрами видано 37230 доручень адвокатам.
У другому кварталі цього року загальна кількість виданих центрами доручень зросла на 19% порівняно з першим. Найбільшу кількість доручень видано для участі в проведенні окремих процесуальних дій (їх число в другому кварталі 2013 р. зросло на 58%). Кількість доручень, виданих для здійснення захисту за призначенням, збільшилась на 42% порівняно з показниками першого кварталу поточного року.
Частка випадків відмови від захисника осіб, затриманих за підозрою в скоєнні злочину, у липні становила 8%. За перше півріччя число таких відмов дорівнювало 8% та поступово знижувалося (з 8,2 % у першому кварталі до 7,9 % у другому).
У липні 2013 р. центрами опрацьовано 4132 процесуальні документи, а загалом за півроку — 20308, із яких 12639 постанов слідчих, 7068 ухвал судів, 165 постанов прокурора щодо призначення адвоката й 436 ухвал слідчого судді.
Нагадаємо, надання безоплатної вторинної правової допомоги з 1 січня 2013 р. на всій території України цілодобово забезпечують 27 центрів, що створені в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
За результатами трьох конкурсів для надання правових послуг на постійній та тимчасовій основі відібрано 3016 адвокатів.
З 1 січня 2014 р. перелік категорій осіб, яким надаватиметься безоплатна вторинна правова допомога, розшириться. З 1 січня 2017 р. такий вид допомоги надаватиметься всім соціально незахищеним категоріям осіб, визначеним законом «Про безоплатну правову допомогу», зокрема в цивільних та адміністративних справах.
З метою інформування суб’єктів права на безоплатну правову допомогу та інших зацікавлених осіб, забезпечення впізнаваності «бренду» такої допомоги й підвищення довіри суспільства до системи її надання Координаційним центром з надання правової допомоги розроблена та впроваджується відповідна візуальна ідентифікація. Так, виготовляється наклад інформаційних плакатів, буклетів, пам’яток, присвячених гарантованому державою праву на захист, для розміщення їх в усіх спецавтомобілях для перевезення затриманих осіб, чергових частинах, кабінетах слідчих.
zib.com.ua