Акценти першого півріччя
Підбиття підсумків діяльності дає можливість побачити об’єктивні результати роботи кожного суду, судді та визначити план роботи на наступний період. На цьому наголосив голова Апеляційного суду Херсонської області Олександр Коровайко, відкриваючи збори суддів місцевих та апеляційного судів області, присвячені аналізу показників роботи в І півріччі 2013 року та визначенню завдань на півріччя друге.
Підсумки з прицілом на майбутнє
На початку зборів очільник апеляційного суду розповів про перебіг останньої наради керівництва ВСС та голів апеляційних судів у Вищому спеціалізованому суді з розгляду цивільних та кримінальних справ. Зокрема, про впровадження в касаційній інстанції до кінця нинішнього року комп’ютерної програми «Діловодство загальних судів» (Д-3) з метою налагодження ефективнішої взаємодії з апеляційними й місцевими судами, про необхідність активніше використовувати інформаційні технології (насамперед системи відеоконференцзв’язку) при розгляді кримінальних справ, а також СМС-повідомлення для ознайомлення учасників процесу з текстами повісток.
О.Коровайко зауважив, що триває постійне вивчення положень Кримінального процесуального кодексу, завдяки чому судді апеляційної інстанції сумлінно та професійно виконують свої обов’язки, а також надають методичну допомогу колегам з місцевих судів. «Ми повинні повсякденно дотримуватись вимог КПК з тим, щоб його європейська правова ідеологія дійсно знайшла реалізацію в нашій правозастосовній практиці», — закликав О.Коровайко присутніх.
Також він акцентував увагу на обов’язковому та своєчасному виконанні рішень Ради суддів загальних судів стосовно інформаційного наповнення й функціонування офіційних веб-сайтів. Олександр Іванович нагадав головам місцевих судів про персональну відповідальність за належну організацію роботи в очолюваних ними установах.
Було також наголошено на необхідності продовження реалізації заходів щодо підвищення кваліфікації та проведення навчання. «З жовтня цього року продовжить роботу методична рада Апеляційного суду Херсонської області, на засідання якої будуть запрошуватися ті судді, стан роботи яких не покращується, аби надати їм дієву методичну допомогу», — нагадав він.
Після цього Олександр Іванович зупинився на підсумках проведеного 15 серпня 2013 року анонімного опитування відвідувачів апеляційного суду. Загалом свої відповіді на запитання анкети дали 42 громадянина. Порівняно з минулорічним дослідженням відсоток позитивних оцінок підвищився із 78 до 88%, а негативних («незадовільно», «задовільно», «ні», «швидше ні») зменшився з 21,34 до 7,1%. Опитуваних, які вагалися з відповіддю, стало 28,6% (замість 56,2%, як у 2012 році). Тож можна дійти висновку, що нині в Апеляційному суді Херсонської області робота здійснюється на засадах незалежності, неупередженості та доступності правосуддя, громадяни цілком комфортно відчувають себе в приміщені, задоволені ввічливим ставленням як суддів, так і працівників апарату.
Статистика щодо цивільних справ
Актуальним питанням судової практики свої доповіді присвятили заступники голови АСХО Олена Кузнєцова й Сергій Волошко, а також секретар судової палати з розгляду кримінальних справ Володимир Заіченко. Так, О.Кузнєцова ознайомила присутніх зі статистичними даними за січень — червень цього року, а також зупинилася на складних питаннях застосування норм матеріального і процесуального права. У порядку цивільного судочинства місцеві суди області розглянули 18682 справи та матеріали. Закінчено провадження у 13049 справах. Порівняно з аналогічним періодом минулого року їх кількість зменшилася на 191. За скаргами на рішення та ухвали місцевих судів до апеляційного суду за цей період надійшло 2083 цивільні справи. З урахуванням залишку за минулий рік прийнято до розгляду 2140 апеляційних скарг, розглянуто — 1707. Кількість справ, не розглянутих понад 1 рік, зменшилася на 102 (20 проти 122 у 2012 році).
Крім того, Олена Анатоліївна зазначила, що за звітний період в апеляційному суді області 34 справи слухалися з використанням системи відеоконференцзв’язку, впроваджено надсилання учасникам процесу повісток за допомогою СМС-повідомлень. Так, упродовж місяця їх направлено 84. Вона звернула увагу голів місцевих судів на можливість надсилати повістки СМС-повідомленням за допомогою
автоматизованої системи документообігу. Тож територіальне управління Державної судової адміністрації має терміново провести відповідну роботу. Адже це не тільки заощаджує бюджетні кошти, а й прискорює повідомлення учасників процесу. Як наслідок, справи розглядаються з дотриманням розумних строків.
«Кримінальна» якість
Своєю чергою В.Заіченко зазначив, що минуле півріччя було напруженим для всієї системи судів загальної юрисдикції, зокрема й Херсонської області, у зв’язку з уведенням у дію нового Кримінального процесуального кодексу та необхідністю паралельного розгляду кримінальних справ за КПК 1960 та 2012 року. «Більшість суддів нашої області працювали з великим навантаженням, однак у цілому належним чином виконували свої обов’язки», — зауважив Володимир Леонідович. На розгляді в судах області у І півріччі перебувало 1485 кримінальних справ (порушених за КПК 1960 року) та 2618 справ з обвинувальним актом (КПК 2012 року), а також 11978 справ про адміністративні правопорушення. За кодексом 1960 року провадження закінчено в 1136 справах, за новим кодексом — у 1872.
Окремо В.Заіченко зупинився на аналізі справ про адміністративні правопорушення, навів показники щодо кількості проведених судами області засідань у режимі відеоконференції, а також висловив пропозиції щодо покращення якості розгляду кримінальних справ.
Заступник голови АСХО С.Волошко звернув увагу на обгрунтованість ухвал про направлення справ на додаткове розслідування, навівши відповідні приклади з посиланням на недоліки процесуальних документів. При цьому він наголосив: незважаючи на те що новий КПК не передбачає стадії додаткового розслідування, це не означає, що судове слідство не треба проводити ретельно, сподіваючись, що справа надійде до апеляційного суду й він розбереться. Як зазначив С.Волошко, кожний випадок недбалого ставлення до розгляду справи суддею першої інстанції, наслідком чого стане скасування рішення, ставатиме предметом окремого обговорення з відповідними наслідками — аж до порушення питання про дисциплінарну відповідальність судді.
Також Сергій Григорович зосередив увагу присутніх на необхідності ретельного обгрунтування постанов про притягнення до адмінвідповідальності, а також дотримання при цьому вимог Кодексу про адміністративні правопорушення. Особливо — на своєчасному й обов’язковому повідомленні сторін про день та час розгляду справи, що має підтверджуватися відповідними документами.
Електронне правосуддя
Учасники зборів також заслухали інформацію начальника ТУ ДСА в Херсонській області Володимира Лаговського, який повідомив, що за перші 6 місяців 2013 року найбільшу увагу було приділено організації електронного діловодства, своєчасності та правильності введення інформації в КП Д-3 в місцевих судах. Вжито низку заходів, спрямованих на вдосконалення та ефективність використання цієї програми. Проводилося навчання новопризначених працівників, узагальнювалися проблеми, які виникали під час роботи з Д-3.
Після отримання та встановлення систем відеоконференцзв’язку місцеві суди області розпочали їх застосовувати під час розгляду кримінальних проваджень. За 3 місяці використання системи (з червня до серпня) проведено 71 сеанс зв’язку, з них 9 — з іншими судами. В основному відбуваються з’єднання з Державною пенітенціарною службою.
На виконання наказів ДСАУ щодо надсилання учасникам процесу документів електронною поштою, а судових повісток — у вигляді СМС-повідомлень усі суди області здійснюють прийом відповідних заявок. Так, станом на початок серпня надійшло 82 заявки про отриманим документів електронною поштою, на 65 із них уже оформлені відповідні підписки. З 22 місцевих судів області заявок про отримання документів не отримували 6 судів.
За словами В.Лаговського, за 8 місяців поточного року до теруправління надійшло 16 заяв, скарг та пропозицій громадян, що на 64,1% менше, ніж за аналогічний період минулого року. 6 скарг стосувалися процесуальних дій, зокрема одна — тяганини, дві — організації роботи суду. Необгрунтованими виявилися 13 скарг, однак 2 звернення щодо несвоєчасного надіслання судового рішення були небезпідставними.
Також чиновник зупинився на питаннях про стан кадрового забезпечення судів, гарантування безпеки суддів та охорони приміщень судів і звітував щодо виконання кошторису за звітний період.
***
Заслухавши доповідачів та визначивши основні напрями подальшої діяльності суддівського корпусу Херсонщини, судді схвалили результати діяльності в І півріччі 2013 року.
Підсумовуючи, О.Коровайко висловив упевненість, що спільні зусилля апеляційного та місцевих судів області стосовно вдосконалення організації роботи, забезпечення належного здійснення правосуддя, надання методичної допомоги стануть запорукою успіху, підвищення якості судових послуг та зростання довіри громадян до Феміди. zib.com.ua