Шановні відвідувачі веб-сайту Скадовського районного суду Херсонської області! Пропонуємо ознайомитися з оглядом правових новин минулого тижня. Кожна новина містить посилання на джерело інформації.
Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 27 лютого 2019 року № 826/8073/18 (повний текст - у системі Verdictum) скасував обмеження на перевезення товарв і ліків через лінію зіткнення на неконтрольовані території.
Визнано протиправними та нечинними:
- п. 9 Порядку переміщення товарів до району або з району проведення антитерористичної операції, затвердженого постановою Кабміну від 1 березня 2017 року № 99, яким встановлено обмеження на переміщення фізособами товарів у ручній поклажі та/або супроводжуваному багажі автомобільним транспортом;
Відповідний позов було подано внутрішньо переміщеною особою. Позовні вимоги обгрунтовані тим, що оскаржувані акти встановлюють дискримінаційні норми щодо переселенців, обмежують права останніх на переміщення їх рухомого майна.
Приймаючи рішення про задоволення позову, суд керувався статтею 24Конституції України та статтею 14 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, якими забороняється дискримінація громадян за будь-якими ознаками.
Аналізуючи суть поняття дискримінації, визначеного статтею 1 Закону «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні», принципи недискримінації та інші положення цього Закону, суд дійшов висновку, що обов'язковою ознакою дискримінації є встановлення факту обмеження (зменшення, звуження, позбавлення) права.
Оскільки нормотворчими органами не доведено виправданості суспільному інтересу, а також інтересам національної і громадської безпеки встановлення обмежень прав фізичних осіб при здійсненні переміщення товарів через лінію зіткнення, Окружний адміністративний суд міста Києва дійшов висновку, що оспорювані норми необґрунтовано значною мірою звужують та обмежують права фізичних осіб, що, в свою чергу, не узгоджується з Конституцією Українита Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод.
З 1 КВІТНЯ ЗАПРОВАДЖУЄТЬСЯ ДОДАТКОВА ДОПОМОГА БАГАТОДІТНИМ СІМ’ЯМ
З 1 квітня 2019 року в Україні збільшується допомога багатодітним сім'ям.
За повідомленням Мінсоцполітики Уряд виплачуватиме батькам на кожну третю і наступну дитину щомісяця 1 700 грн. Виплати здійснюватимуться до досягнення дитиною 6 років.
Таке нововведення поширюється не тільки на дітей, які народилися в цьому році. Кожна сім'я, яка має посвідчення багатодітної, може з 1 квітня оформити додаткову допомогу на дитину.
Для оформлення допомоги, одному з батьків необхідно звернутися із відповідною заявою до найближчого відділення соцзахисту населення.
При собі потрібно мати оригінал та копію посвідчення багатодітної сім'ї та свідоцтв про народження дітей.
Виплати здійснюватимуться через Укрпошту чи уповноважений державою банк на соціальні виплати за вибором сім'ї.
Якщо сім'я отримує щомісячну допомогу при народженні, вона може надати реквізити банківської картки, на яку надходять такі виплати.
Текст відповідного рішення Уряду поки що неоприлюднений.
Чинним законодавством передбачено право працівників, які мають дітей, на оплачувану соціальну додаткову відпустку.
Відповідно до Закону України «Про відпустки» тривалість відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами обчислюється сумарно і становить 126 календарних днів (140 календарних днів - у разі народження двох і більше дітей та в разі ускладнення пологів). Вона надається повністю незалежно від кількості днів, фактично використаних до пологів.
До відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами власник або уповноважений ним орган зобов'язаний за заявою жінки приєднати щорічну відпустку незалежно від тривалості її роботи в поточному робочому році.
Відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається за заявою жінки або осіб, зазначених у частині третій статті 18 цього Закону, повністю або частково в межах установленого періоду та оформляється наказом (розпорядженням) власника або уповноваженого ним органу.
Особам, зазначеним у частині третій статті 18 цього Закону (крім осіб, які усиновили чи взяли дитину під опіку у встановленому законодавством порядку, прийомних батьків і батьків-вихователів), відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку
надається на підставі довідки з місця роботи (навчання, служби) матері дитини про те, що вона вийшла на роботу до закінчення терміну цієї відпустки і виплату допомоги по догляду за дитиною їй припинено (із зазначенням дати).
Відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею віку трьох років не надається працівнику, якщо дитина перебуває на державному утриманні (крім прийомних дітей у прийомних сім’ях та вихованців у дитячих будинках сімейного типу).
Відпустка у зв'язку з усиновленням дитини віком старше трьох років надається за заявою особи, яка усиновила дитину, на підставі рішення про усиновлення дитини та оформляється наказом (розпорядженням) власника або уповноваженого ним органу.
Додаткові відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину - особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи надаються понад щорічні відпустки, передбачені статтями 6, 7 і 8 цього Закону, а також понад щорічні відпустки, встановлені іншими законами та нормативно-правовими актами, і переносяться на інший період або продовжуються у порядку, визначеному статтею 11 цього Закону.
Джерело: https://zib.com.ua/ua/136968-hto_mae_pravo_na_dodatkovu_vidpustku_poyasnili_v_derzhpraci.html
Справа є малозначною з огляду на ціну позову, а також відсутність підстав для розгляду виключно за правилами загального позовного провадження. Такий висновок зробив ВС в постанові №6-846цс16.
Докладніше: https://zib.com.ua/ua/136965-koli_spravi_neznachnoi_skladnosti_stayut_maloznachnimi_poyas.html
Право на пільговий проїзд у міському комунальному транспорті не може бути обмежено 30 поїздками.
Таке рішення ухвалив Окружний адміністративний суд міста Києва у справі за позовом до Кабінету Міністрів України про визнання незаконними та нечинними окремих пунктів Порядку надання пільг у готівковій формі з оплати проїзду усіма видами транспорту загального користування на міських, приміських та міжміських маршрутках, затвердженого постановою Уряду від 14.03.2018 № 197.
Як повідомили у прес-службі ОАСК, позивач оскаржував пункти, якими визначалось, що розмір щомісячної готівкової виплати затверджується обласними, Київською міською держадміністраціями та визначається шляхом множення середньої вартості проїзду у міському комунальному транспорті в області (м. Києві) на 30 поїздок. А середня вартість проїзду у міському комунальному транспорті в області (м. Києві) визначалась станом на 1 січня календарного року як середня величина встановленої органами місцевого самоврядування вартості однієї поїздки у міському комунальному транспорті серед усіх комунальних підприємств області (м. Києва). В якості підстави позову позивач посилався на те, що оскаржувані пункти обмежують його право на пільговий проїзд транспортом саме 30-ма безкоштовними поїздками та середньою вартістю однієї поїздки у розмірі середньої по області.
Суд визнав протиправними та нечинними частини першу та другу пункту 4 Порядку надання пільг у готівковій формі з оплати проїзду усіма видами транспорту загального користування на міських, приміських та міжміських маршрутах, затвердженого відповідною постановою Кабінету Міністрів України.
Джерело: https://zib.com.ua/ua/136977-sud_viznav_obmezhennya_kilkosti_poizdok_dlya_pilgovikiv_neza.html