Шановні відвідувачі веб-сайту Скадовського районного суду Херсонської області! Пропонуємо ознайомитися з оглядом правових новин минулого тижня. Кожна новина містить посилання на джерело інформації.
У цьому дайджесті, який охоплює період з 18.03.2019 по 31.03.2019 року, можна ознайомитися з позиціями Великої Палати Верховного Суду, зокрема, щодо юрисдикції спорів:
- про визнання незаконними дій прокурора щодо збирання конфіденційної інформації про особу;
- стосовно внесення змін до митного реєстру об'єктів права інтелектуальної власності;
- про визнання майнових прав на об'єкт інвестування.
Цей огляд також містить опис постанови Великої Палати Великої Палати Верховного Суду про відступ від правового висновку Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду щодо сплати судового збору у спорах про звернення стягнення на предмет іпотеки.
Джерело: https://supreme.court.gov.ua/supreme/pres-centr/news/690962/
Верховний Суд оприлюднює огляд практики об’єднаної палати Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду за період з 1 січня 2018 року по 1 квітня 2019 року.
В огляді, зокрема, висвітлено висновки, яких дійшла об’єднана палата, щодо:
права на подання апеляційної скарги від сторони обвинувачення;
визначення поняття «сховище» у диспозиціях статей про злочини проти права власності;
стягнення судового збору з обвинуваченого (засудженого) та ін.
Огляд буде корисний як суддям та працівникам апарату суду, так і всім фахівцям з кримінального права.
Джерело: https://supreme.court.gov.ua/supreme/pres-centr/news/693109/
Черговий (дванадцятий) огляд практики Європейського суду з прав людини містить, окрім іншого, рішення у справі NAVALNYY v. RUSSIA (No. 2), в якому ЄСПЛ установив ряд порушень, зокрема порушення статті 5 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод у зв’язку з застосуванням національними судами до заявника запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту, який включав у себе у т. ч. обмеження спілкування та заборону використання будь-яких засобів зв’язку чи Інтернету.
Звертаємо увагу також на справу GUIMON v. FRANCE. Заявниця, засуджена до позбавлення волі за вчинення терористичних злочинів, скаржилася на відмову органів державної влади надати їй дозвіл на короткочасний виїзд за межі установи виконання покарань під охороною, щоб вона могла віддати останню шану батькові, який помер у лікарні. В цій справі ЄСПЛ констатував відсутність порушення положень Конвенції.
Джерело: https://supreme.court.gov.ua/supreme/pres-centr/news/694226/
Кабмін затвердив Порядок розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві.
Відповідну постанову було прийнято на засіданні 17 квітня.
Зокрема, спрощено процедуру оформлення документів, необхідних для встановлення факторів, що пов'язують нещасний випадок чи захворювання із професійною діяльністю. Визначено перелік випадків, які підлягають розслідуванню, зі встановленням строку давності для розслідування нещасних випадків на виробництві.
Також визначено вимоги до санітарно-гігієнічних умов праці.
Врегульовано функції і повноваження Державної служби України з питань праці із ведення обліку аварій, нещасних випадків, гострих і хронічних професійних захворювань та отруєнь і причин їх виникнення.
Петро Порошенко схвалив розподілення кримінальних правопорушень на кримінальні проступки та злочини. Останні, у свою чергу, поділяються на нетяжкі, тяжкі та особливо тяжкі.
Відповідний Закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів відносно спрощення досудового розслідування окремих категорій карних правопорушень" (проект № 7279-д) підписано Президентом 19 квітня.
Закон визначає кримінальний проступок як діяння (дію або бездіяльність), за вчинення якого передбачено основне покарання у вигляді штрафу не більше трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або інше покарання, не пов'язане з позбавленням волі.
Також планується звільняти від кримінальної відповідальностіособи, яка вперше вчинила кримінальний проступок чи необережний злочин незначної тяжкостіокрім корупційних кримінальних правопорушень. Правопорушник повинен щиро покаятися, активно сприяти розкриттю злочину і повністю відшкодувати завдані збитки або усунути завдану шкоди.
Решта змін до КК стосуються певних особливостей, пов'язаних з інститутом кримінальних проступків, зокрема, закріплення вимог про те, що особи, засуджені за вчинення кримінального проступку, після відбуття покарання визнаються такими, що не мають судимості.
Джерело: https://jurliga.ligazakon.net/ua/news/185724_prezident-pdpisav-zakon-pro-krimnaln-prostupki