Шановні відвідувачі веб-сайту Скадовського районного суду Херсонської області! Пропонуємо ознайомитися з оглядом правових новин минулого тижня. Кожна новина містить посилання на джерело інформації.
Верховна Рада не може делегувати іншим органам конституційні повноваження прокуратури, зокрема щодо звернення до суду. Такий висновок зробив КСУ Другий сенат в рішенні №4-р(ІІ)/2019 Справа №3-234/2018(3058/18)
З текстом можна ознайомитися за посиланням: https://zib.com.ua/ua/138085-ks_deleguvannya_funkciy_prokuraturi_inshimi_organami_ne_dopu.html
Конституційний Суд визнав конституційним Указ Президента Володимира Зеленського про розпуск Верховної Ради.
Відповідне рішення ухвалила Велика палата КСУ під час закритого засідання 20 червня. Суддею-доповідачем у даній справі виступав Віктор Кривенко.
Нагадаємо, Президент Володимир Зеленський 20 травня під час інавгурації оголосив про розпуск Верховної Ради 8 скликання, а 21 травня він підписав Указ «Про дострокове припинення повноважень Верховної Ради 8 скликання та призначення позачергових виборів». Згідно з указом позачергові парламентські вибори призначено на 21 липня цього року.
23 травня Указ набув чинності, а вже наступного дня в Україні стартувала виборча кампанія.
Утім, 24 травня народні депутати внесли до КСУ подання про неконституційність Указу Президента, а КСУ відкрив провадження у даній справі.
Джерело: https://zib.com.ua/ua/138142-ukaz_pro_rozpusk_radi_viznano_konstituciynim.html
Місцева влада сіл, селищ, районів та об'єднаних територіальних громад в межах одного або кількох регіонів зможе об'єднуватися для створення освітніх округів. До них мають увійти опорні школи, заклади позашкільної освіти, культури та спорту.
Це визначено Положенням про освітній округ та опорний заклад, затвердженим на засіданні Кабміну 19 червня 2019 року.
Як зазначила Міністр освіти і науки Лілія Гриневич, у документі МОН приділило велику увагу питанню опорних шкіл: виписало процедуру конкурсу на отримання такого статусу, мінімальну кількість учнів, структуру навчального процесу.
За новим Положенням кількість учнів в опорних школах має складати не менш як 200 осіб. Тобто заклад, до якого вкладатимуть ресурси з кількох регіональних і державного бюджету, має охоплювати якісною освітою якнайбільше дітей.
До складу освітнього округу, зокрема, можуть входити інклюзивно-ресурсні центри та міжшкільні ресурсні центри. Для того щоб розмежувати повноваження засновників закладів, які діятимуть в межах округу, місцеві ради мають укласти договір (угоду) про спільну діяльність. У ньому зазначатимуться відповідальні за організацію освітнього процесу, підвезення до опорних шкіл, забезпечення навчальним обладнанням тощо.
Передбачається, що облаштування опорної школи має відбуватися за принципами Нового освітнього простору, відповідні методичні рекомендації вже затверджені Мінрегіоном. Однак під час конкурсу засновники мають враховувати фактичну матеріально-технічну базу закладу, можливості для навчання дітей з особливими освітніми потребами, енергоефективність будівлі тощо.
Уряд уніс зміни до Порядку в'їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї.
Відповідну постанову № 474 було прийнято на урядовому засіданні 5 червня 2019 року.
В'їзд на тимчасово окуповану територію громадян України, які виїхали з цієї території для оформлення документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, здійснюється за умови пред'явлення довідки, виданої територіальним органом або територіальним підрозділом ДМС, за затвердженою цією постановою формою. Це довідка про подання документів для подальшого оформлення і отримання паспорта громадянина України, паспорта громадянина України для виїзду за кордон, що засвідчує зазначені факти та є обставиною, яка враховується під час переміщення осіб через контрольні пункти в'їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї.
Наразі працює норма про те, що виїзд з тимчасово окупованої території України дітей до 16 років здійснюється через контрольні пункти за умови пред'явлення паспорта громадянина України, або паспорта громадянина України для виїзду за кордон, або проїзного документа дитини у супроводі одного з батьків(усиновлювачів), опікунів, піклувальників або інших законних представників чи в супроводі інших осіб, уповноважених одним із батьків (усиновлювачів), опікунів, піклувальників або інших законних представників.
З дня набрання чинності постановою № 474 у разі відсутності у дитини до 16 років зазначених документів уповноважені службові особи органу охорони державного кордону надаватимуть їй дозвіл на виїзд з тимчасово окупованої території на підставі її свідоцтва про народження, а також паспорта громадянина України або паспорта громадянина України для виїзду за кордон особи, в супроводі якої вони виїжджають (а у разі, коли дитину супроводжує опікун, піклувальник, один із прийомних батьків або батьків-вихователів, - також рішення органу опіки та піклування про влаштування дитини для підтвердження повноважень законного представника), для оформлення документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України.
Якщо уповноважена службова особа підрозділу охорони державного кордону виявила на контрольному пункті дитину до 16 років без супроводу вищеназваних осіб, такій дитині нададуть дозвіл на виїзд з тимчасово окупованої території України та невідкладно (протягом доби) повідомлять про таку дитину органам Нацполіції та передадуть органу опіки та піклування за місцем її виявлення для забезпечення її соціального захисту відповідно до Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов'язаної із захистом прав дитини, та Порядку взаємодії державних органів та органів місцевого самоврядування під час виявлення розлучених із сім'єю дітей, які не є громадянами України.
Документ удосконалює порядок виїзду дітей, які не досягли 16-річного віку, через контрольні пункти в'їзду/виїзду на території Херсонської області, у тому числі у разі відсутності документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України, та без безпосереднього супроводу законних представників.
Постанова набирає чинності через 30 днів з дня опублікування, тобто 12 липня 2019 року.
Відповідний Закон набув чинності 21 червня
Усім особам, які усиновили дитину з числа дітей-сиріт або дітей, позбавлених батьківського піклування, надається одноразова оплачувана відпустка тривалістю 56 календарних днів. При цьому при усиновленні двох і більше дітей надається 70 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів після набрання законної сили рішенням суду про усиновлення дитини.
Відповідний Закон № 2728-VIII набув чинності сьогодні, 21 червня.
Документ дає змогу привести Кодекс законів про працю та Закон "Про відпустки" у відповідність до вимог Сімейного кодексу щодо усиновлення дітей віком від двох місяців і сприятиме забезпеченню рівних прав на отримання одноразової оплачуваної відпустки у зв'язку з усиновленням дитини, для усіх усиновлювачів.
Також у Законі зазначено, що у разі усиновлення дитини (дітей) подружжям зазначена відпустка надається одному з подружжяна їх розсуд.