flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Великоолександрівський районний суд Херсонської області

Огляд правових новин минулого тижня (з 02.09. по 08.09.)

10 вересня 2019, 09:18

Шановні відвідувачі веб-сайту Скадовського районного суду Херсонської області! Пропонуємо ознайомитися з оглядом правових новин минулого тижня. Кожна новина містить посилання на джерело інформації.

 

  1. Верховний Суд опублікував огляд практики Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду у провадженнях про злочини проти власності

Огляд містить ряд актуальних позицій Касаційного кримінального суду, оприлюднених з 01.01.2018 по 01.08.2019 року.

В огляді містяться ряд рішень присвячених питання щодо встановлення змісту кваліфікуючої ознаки «проникнення у житло, інше приміщення» у злочинах, передбачених статтями 185–187 КК та ряду інших кваліфікуючих ознак. Також розкрито питання встановлення ознак малозначного діяння, кваліфікації незакінчених злочинів проти власності тощо.

Не залишено поза увагою питання, пов’язані з призначенням покарання за злочини проти власності та звільненням від його відбування, а також висвітлені окремі істотні порушення кримінального процесуального закону, що зумовили скасування судових рішень у справах про злочини проти власності.

Джерело: https://supreme.court.gov.ua/supreme/pres-centr/news/771393/

 

  1. Верховний Суд опублікував тижневий огляд судової практики Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду

Огляд містить ряд актуальних позицій Касаційного кримінального суду, оприлюднених з 8 по 12 липня 2019 року.

Насамперед звертаємо увагу на дві постанови колегій суддів Першої та Другої судових палат ККС ВС, які містять висновки про застосування норм права у подібних правовідносинах. Один висновок стосується питання кваліфікації дій винних осіб за статтями 342 та 345 КК України, другий – визначає, якими положеннями кримінального процесуального законодавства необхідно керуватися при розгляді заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами, якщо таке рішення постановлене до набрання чинності КПК України 2012 року.  

Крім цього, у деяких рішеннях, які містяться в огляді, йдеться про притягнення до кримінальної відповідальності за умисне вбивство. У них проаналізовано об’єктивні та суб’єктивні ознаки цього складу злочину і висвітлено питання про його розмежування з тяжкими тілесними ушкодженнями, що спричинили смерть потерпілого.  

Також в огляді викладено позиції щодо оцінки доказів стосовно доведення винуватості особи у вчиненні злочинів проти життя і здоров’я, проти власності тощо.

Джерело: https://supreme.court.gov.ua/supreme/pres-centr/news/772196/

 

  1. Верховний Суд публікує черговий огляд практики ЄСПЛ

У черговому (двадцять дев’ятому) огляді практики Європейського суду з прав людини звертаємо увагу на рішення у справі VANEYEV v. RUSSIA, в якому ЄСПЛ констатував порушення пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на справедливий суд) у зв’язку з тим, що були підстави вважати суддю, який розглядав справу заявника, упередженим, однак він відмовив у клопотанні про відвід.

Окрім того, цей огляд містить низку справ проти Росії, у яких ЄСПЛ констатував порушення статті 2 Конвенції (право на життя) в матеріальному та процесуальному аспектах через непроведення представниками органів державної влади ефективного розслідування зникнення родичів заявників, статті 3 Конвенції (заборона катування) у зв'язку з реакцією держави на відповідні події та стражданнями родичів заявників у зв’язку з цим тощо.

Джерело: https://supreme.court.gov.ua/supreme/pres-centr/news/774470/

 

  1. Розпочав роботу Вищі антикорупційний суд України

Місцеві суди передадуть до Вищого антикорупційного суду більше трьох тисяч справ. Про це в четвер, 5 вересня, повідомила голова ВАКС Олена Танасевич.

"Сьогодні, 5 вересня 2019 року, ми розпочинаємо нашу діяльність. До компетенції ВАКС віднесені 22 склади злочину з тією умовою, що вони здійснюються спеціальним суб'єктом, і розмір збитку перевищує 500 тисяч гривень. З місцевих загальних судів в ВАКС повинні надійти понад 3 тисячі кримінальних проваджень, з яких тільки 190 справ - ті, за якими досудове розслідування закінчувало НАБУ під процесуальним керівництвом САП", - розповіла Танасевич.

За її словами, зборами було обрано 6 слідчих суддів, які будуть здійснювати судовий контроль за дотриманням прав і свобод людини.

"Сформовано в першій інстанції сім колегій, які будуть здійснювати судовий розгляд кримінальних проваджень по суті, в апеляційній палаті функціонувати чотири колегії, які будуть здійснювати апеляційний перегляд рішень суду першої інстанції", - розповіла Танасевич.

Зазначимо, до складу суду входить 38 суддів. З них 11 працюють в Апеляційній палаті суду.

Відповідно до закону, антикорупційному суду підсудні кримінальні провадження у корупційних злочинах, в разі якщо розмір предмета злочину або завданих збитків в 500 і більше разів перевищує прожитковий мінімум для працездатних осіб (зараз - 968 тис. гривень).

Суддям, а за необхідності і членам їхніх сімей надається цілодобова охорона, а житло оснащується охоронною сигналізацією і тривожними кнопками сигналізації.

Відкритий конкурс на посади суддів антикорупційного суду був завершений 6 березня поточного року. А в квітні судді склали присягу.

Джерело: https://ua.korrespondent.net/ukraine/4136508-hlava-antykorsudu-rozpovila-pro-yoho-robotu

 

  1. Депутати позбавили себе недоторканності з 2020 року

Народні депутати 373 голосами проголосували за скасування депутатської недоторканності.

Відповідний Закон (проект № 7203) «Про внесення змін до статті 80 Конституції України (щодо недоторканності народних депутатів України)» було прийнято на ранковому засіданні Парламенту сьогодні, 3 вересня.

Законом викладається стаття 80 Основного Закону України в новій редакції, згідно з якою народні депутати України не несуть юридичної відповідальності за результати голосування або висловлювання у парламенті та його органах, за винятком відповідальності за образу чи наклеп. Таким чином Законом вилучаються два абзаци зі статті 80 Конституції, які обумовлюють недоторканність народних депутатів України.

Своє слово щодо законопроекту № 7203 сказав Конституційний Суд України. Направити його до КСУ для отримання висновку про відповідність вимогам статей 157 і 158 Конституцїї України було вирішено 19 жовтня 2017 року (Постанова ВР № 2171-VIII). 19 червня 2018 року Конституційний Суд України визнав цей законопроект таким, що відповідає вимогам статей 157 і 158 Конституції. При цьому Суд зазначив, що ухвалюючи рішення щодо скасування депутатської недоторканності, необхідно враховувати стан політичної та правової системи України - її здатність у разі повної відсутності інституту депутатської недоторканності забезпечити безперешкодне та ефективне здійснення народними депутатами України своїх повноважень, функціонування парламенту, а також реалізацію конституційного принципу поділу державної влади.

Комітет з питань правової політики рекомендував Верховній Раді прийняти зазначений законопроект у цілому як Закон. Відповідне рішення було прийнято на засіданні Комітету 2 вересня.

Передбачено, що цей Закон набере чинності 1 січня 2020 року.

Джерело: https://jurliga.ligazakon.net/ua/news/188953_deputati-pozbavili-sebe-nedotorkannost-z-2020-roku

 

  1. Як повернути гроші при проблемній інтернет-купівлі

Начальник Головного територіального управління юстиції у Львівській області Микола Станіщук розяснив, коли можливо повернути гроші в разі неправомірних дій інтернет-продавця або помилки платежу.

Чарджбек (англ. chargeback) - можливість повернення грошей на карту в разі неправомірних дій продавця чи інших обставин.

Як здійснити чарджбек?

Подати заяву в банк на опротестування транзакцій. Деякі банки надають власні шаблони заяв.

У яких випадках можна повернути гроші?

Гроші повертаються, якщо товар:

- не доставлений;

- є підробкою;

- не відповідає тому, що було вказано на сайті.

Інструмент чарджбеку надається тільки платіжними системами Visa або MasterCard, тому для повернення коштів важливо, щоб оплата була здійснена саме з карти Visa або MasterCard.

Інші випадки, коли може здійснюватись чарджбек:

- суму списали два рази;

- списана сума є більшою, ніж заявлена вартість товару;

- з карти списана сума за товар, яку власник не купував;

- банкомат не видав грошей, але списав з карти.

В яких випадках вам відмовлять в чарджбеці?

Якщо оплата здійснена:

- більш, ніж 540 днів тому;

- готівкою;

- прямим переказом або з картки на картку.

Які документи потрібно надати для отримання чарджбеку?

- заява (українською та англійською мовами);

- докази (листування з продавцем до виникнення конфліктної ситуації, переписка у соціальних мережах, договір, скріншоти);

- листування з продавцем після виникнення конфліктної ситуації (докази того, що власник карти намагався вирішити ситуацію із продавцем);

- банківська виписка.

Джерело: https://jurliga.ligazakon.net/ua/news/189009_yak-povernuti-grosh-pri-problemny-nternet-kupvl