flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Великоолександрівський районний суд Херсонської області

Огляд правових новин минулого тижня (з 07.10. по 13.10.)

15 жовтня 2019, 13:40

Шановні відвідувачі веб-сайту Скадовського районного суду Херсонської області! Пропонуємо ознайомитися з оглядом правових новин минулого тижня. Кожна новина містить посилання на джерело інформації.

 

  1. Верховний Суд публікує черговий огляд практики Європейського суду з прав людини

Черговий (тридцять четвертий) огляд практики Європейського суду з прав людини містить три рішення проти України. Так, у справі NESTERENKO AND OTHERS v. UKRAINE ЄСПЛ констатував порушення п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на справедливий суд) щодо надмірної тривалості кримінальних проваджень, порушення підпункту с) п. 1 ст. 5 Конвенції (право на свободу та особисту недоторканість) та порушення ст. 13 Конвенції (право на ефективний засіб правового захисту).

У справі KOSTERNYY AND MAZUR v. UKRAINE ЄСПЛ виявив таку ж проблему, як і в попередній справі, проте в іншій сфері судочинства. Було констатовано порушення п. 1 ст. 6 Конвенції та ст. 13 Конвенції, але  у зв’язку із надмірною тривалістю цивільного провадження.

У справі KHARCHENKO v. UKRAINE ЄСПЛ констатував порушення п. 1 ст. 6 Конвенції у зв’язку з несправедливістю цивільного провадження, оскільки національні суди порушили принцип рівності сторін у зв’язку із неповідомленням заявника про апеляційну скаргу, подану в його справі.

Окремий інтерес становить рішення ЄСПЛ у справі CASE OF FLEISCHNER v. GERMANY. Заявник у ній скаржився на те, що його було притягнуто до цивільної відповідальності через його дії, щодо яких порушене кримінальне провадження стосовно нього було припинене. ЄСПЛ у цій справі констатував відсутність порушення п. 2 ст. 6 Конвенції.

 Джерело: https://supreme.court.gov.ua/supreme/pres-centr/news/799842/

 

  1. Верховний Суд опублікував огляд судової практики Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду

Ефективність реалізації повноважень військовослужбовців, зокрема, залежить від досконалості нормативно-правового забезпечення та реального виконання державою своїх обов’язків щодо їх соціального захисту.

Наразі в Україні триває збройна боротьба за суверенітет, територіальну цілісність і незалежність. Забезпечення конституційних прав та свобод військовослужбовців отримало виняткову суспільну вагомість у зв’язку з щоденним веденням гібридної війни з Російською Федерацією, подіями на Сході України. Разом з тим держава не завжди може здійснити дієвий соціальний захист військовослужбовців та членів їх сімей.

В огляді висвітлено судову практику щодо спорів за основними напрямами соціального забезпечення військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів, зокрема, щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги.

Джерело: https://supreme.court.gov.ua/supreme/pres-centr/news/799176/

 

  1. До кінця року трудові книжки мусять піти в історію

Уряд  запускає в роботу законопроект і акти, які скасують трудові книжки.

Про це повідомив міністр Кабінету Міністрів України Дмитро Дубілет.

Згідно з ключовими тезами пропонованої реформи, громадяни, наймаючись на роботу, не будуть зобов’язані подавати роботодавцю свою трудову книжку. Відповідно роботодавцям не потрібно її перевіряти і зберігати, оскільки, за словами міністра, в електронних реєстрах держави і так є дані про трудовий стаж усіх українців від 2000 року. А для розрахунку пенсій та інших соціальних виплат використовуються саме ці дані.

Замість трудової книжки громадяни зможуть отримати електронний документ з інформацією про свій стаж в Інтернеті. І саме його надавати роботодавцю.

«Щоб отримати цей документ, громадянину потрібно буде зробити кілька кліків і скористатися ЕЦП (електронний цифровий підпис). Також, сподіваюся, ми встигнемо прикрутити туди і BankID. Роботодавці зможуть перевірити справжність документа за допомогою QR-коду, який автоматично накладатиметься на ці документи», – пояснює Д. Дубілет.

Той, у кого є трудовий стаж до 2000 року, зможе самостійно або через роботодавця занести цю інформацію до електронного реєстру. При цьому «книголюбам» держава не заборонятиме

«колекціонувати» свої робочі місця в трудових книжках.

Дубілет сподівається, що вже найближчим часом вдасться ухвалити закони та відповідні постанови, і тоді технічно запровадити нововведення можна буде вже цього року.

Джерело: https://zib.com.ua/ua/139532-do_kincya_roku_trudovi_knizhki_musyat_piti_v_istoriyu_.html

 

 

  1. УГСПЛ визначатиме больові точки в законодавстві стосовно жертв збройної агресії

Українська Гельсінська Спілка з прав людини презентувала проект методології проведення експертизи законодавства України на відповідність міжнародному гуманітарному праву стосовно осіб, постраждалих внаслідок збройної агресії.

Як повідомляють у прес-службі УГСПЛ, документ був розроблений з метою забезпечення всіх належних гарантій жертвам збройної агресії, які зобов’язалася надавати Україна і які є частиною національного законодавства.

Презентований проект Методології визначає критерії виявлення, способи оцінки та усунення в нормативно-правових актах чи проектах таких норм, які не забезпечують повною мірою гарантій жертвам або можуть спровокувати повторення ситуацій порушення прав людини. Це стосується забезпечення виборчих прав і пенсій, відбування покарання у в’язницях на тимчасово окупованих територіях, втрати здоров’я, майна тощо.

Для випробування ефективності Методології буде проведена пілотна експертиза нормативно-правового акта з цивільного законодавства (компенсації збитків).

У такий спосіб буде отриманий зворотний зв’язок від експертів, наскільки інструменти Методології дозволять виявляти больові точки в законодавстві.

Джерело: https://zib.com.ua/ua/139570-ugspl_viznachatime_bolovi_tochki_v_zakonodavstvi_stosovno_zh.html