flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Великоолександрівський районний суд Херсонської області

Огляд правових новин минулого тижня (з 21.10. по 27.10.)

28 жовтня 2019, 09:46

Шановні відвідувачі веб-сайту Скадовського районного суду Херсонської області! Пропонуємо ознайомитися з оглядом правових новин минулого тижня. Кожна новина містить посилання на джерело інформації.

 

  1. Верховний Суд публікує черговий огляд практики Європейського суду з прав людини

Тридцять шостий огляд практики Європейського суду з прав людини містить декілька справ проти України:  CASE OF TSATSENKO AND RYABOKON v. UKRAINE, у якій ЄСПЛ констатував порушення ст. 5 (право на свободу та особисту недоторканність) та ст. 6 Конвенції (право на справедливий суд); CASE OF KOPYTETS AND SHTOPKO v. UKRAINE, у якій ЄСПЛ визнав порушення статей 6 та 13 Конвенції (право на ефективний засіб правового захисту), ст. 2 Протоколу № 4 до Конвенції щодо забезпечення права на свободу пересування; CASE OF POLYAKH AND OTHERS v. UKRAINE, у якій ЄСПЛ дійшов висновку про порушення статей 6 та 8 Конвенції (право на повагу до приватного і сімейного життя).

Особливо резонансною є справа CASE OF POLYAKH AND OTHERS v. UKRAINE, що стосувалася звільнення п’яти державних службовців на підставі Закону України «Про очищення влади» від 16 вересня 2014 року, розглянувши яку, ЄСПЛ констатував порушення п. 1 ст. 6 Конвенції (право на справедливий суд) у зв’язку із надмірною тривалістю розгляду справ заявників у національних судах  та ст. 8 Конвенції (право на повагу до приватного і сімейного життя).

Окрім іншого, цікавою для ознайомлення є справа CASE OF LÓPEZ RIBALDA AND OTHERS v. SPAIN, відповідно до обставин якої роботодавець встановив приховане відеоспостереження за працівниками, що в подальшому стало однією з причин їх звільнення. Розглянувши цю справу за процедурою перегляду, Велика Палата ЄСПЛ не встановила порушення ст. 8 Конвенції (право на повагу до приватного і сімейного життя).

Джерело: https://supreme.court.gov.ua/supreme/pres-centr/news/809794/

 

  1. Верховний Суд публікує огляд судової практики Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду щодо призначення, зміни та стягнення аліментів

Огляд вирізняється своєю новизною у сучасних підходах Верховного Суду під час вирішення цієї категорії справ.

Огляд вміщує приклади судової практики з таких питань: стягнення/зміна розміру аліментів, заборгованості/пені/неустойки із аліментів, зокрема те, що заборгованість аліментів та пеня на них повинні бути сплачені в тій валюті, в якій була виплачена заробітна плата боржнику; проценти за розміщення коштів на депозитних рахунках є доходом від майна, тому вони враховуються при нарахуванні аліментів та ін.

Важливе місце у судовій практиці займає питання стягнення додаткових витрат на дитину або повнолітніх дітей, в якій сформульовані наступні висновки: повна або часткова компенсація додаткових витрат на дітей забезпечується із урахуванням матеріального становища батьків; витрати на навчання дітей, після досягнення ними повноліття, покладаються на обох батьків  незалежно від того, з ким із них проживає дитина; стягнення аліментів на утримання повнолітньої дитини, що продовжує навчання, припиняються у зв’язку з закінченням навчання чи відрахуванням з навчального закладу, але не в зв’язку з канікулами.

В огляді розкриваються також проблемні аспекти: стягнення аліментів на утримання батьків; стягнення аліментів на утримання чоловіка (дружини); щодо  стягнення аліментів з іноземних громадян. Звертається увага на відступлення від правових висновків Верховного Суду України, а також правові висновки Великої Палати Верховного Суду, які застосовані в практиці Касаційного цивільного суду.

Джерело: https://supreme.court.gov.ua/supreme/pres-centr/news/808702/

 

  1. Верховний Суд публікує тижневий огляд судової практики Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду

Огляд містить ряд актуальних позицій Касаційного кримінального суду, оприлюднених з 19 по 23 серпня 2019 року.

Перш за все в огляді містяться постанова Касаційного кримінального суду з висновком щодо застосування норми права у подібних правовідносинах щодо строку, у межах якого особа може звернутися з вимогою про відшкодування завданої кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням майнової та/або моральної шкоди під час кримінального провадження.

Як завжди огляд містить ряд рішень, присвячених питанням застосування положень Загальної частини КК, зокрема, залишаючи ухвалу апеляційного суду без змін, Верховий Суд зазначив, що за наявності диференційованих строків погашення судимості, строк погашення судимості засудженій необхідно рахувати виключно з урахуванням вимог п. 5 ст. 89 КК, яке покращує становище засудженої особи. Тобто, у даному конкретному випадку – з моменту реального відбуття покарання, а саме сплати штрафу.

Також викладено ряд важливих позицій згідно з якими: наявність у особи непогашених судимостей за аналогічні злочини не є безумовною підставою, яка виключає можливість застосування до засудженого положень ст. 75 КК; типовий бланк додаткової угоди до договору про оренду землі з частково надрукованим текстом та підписаний лише однією за сторін не є офіційним документом згідно з приміткою ст. 358 КК тощо.  

Джерело: https://supreme.court.gov.ua/supreme/pres-centr/news/806345/

 

  1. Верховний Суд публікує огляд рішень Європейського Суду з прав людини, що стосуються дітей та забезпечення їхніх найкращих інтересів

Систематизований огляд рішень Європейського суду з прав людини містить опис практики цього Суду у справах про права дітей та забезпечення їхніх найкращих інтересів, що були постановлені з 1 січня по 1 жовтня 2019 року.

В огляді висвітлено справи щодо:

позбавлення батьківських прав або ж визнання батьківства;

визначення місця проживання дитини;

надання доступу до спілкування та/або усунення перешкод у спілкуванні з дитиною, забезпечення побачень з дитиною батькам або близьким родичам;

застосування положень Конвенції про цивільно-правові аспекти міжнародного викрадення дітей.

Джерело: https://supreme.court.gov.ua/supreme/pres-centr/news/805216/

 

 

  1. Нові правила декларування: хто ще повинен подавати декларації

У НАЗК повідомили про розширення кола суб’єктів декларування. Відтепер подавати декларації повинні також помічники суддів, керівник та заступник Офісу Президента та працівники патронатної служби.

Як повідомили  у Національному агентстві з питань запобігання корупції змінами до Закону України «Про запобігання корупції», які набрали чинності 18 жовтня, розширено коло суб’єктів декларування.

Відтепер до суб’єктів електронного декларування належать Керівник Офісу Президента України, Перший заступник та заступник Керівника Офісу Президента України, помічники суддів, а також особи, які займають посади патронатної служби, визначені Законом України «Про державну службу», крім осіб, які виконують свої обов’язки на громадських засадах.

Членами сім’ї суб’єкта декларування тепер обов’язково є діти зазначеного суб’єкта до досягнення ними повноліття незалежно від наявності сукупності таких ознак, як спільне проживання, пов’язаність спільним побутом та наявність взаємних прав та обов’язків.

Звертаємо увагу, що нові правила декларування та подання повідомлення про суттєві зміни в майновому стані (зміни до статей 46, 52 Закону України «Про запобігання корупції») набудуть чинності з 1 січня 2020 року.

Джерело: https://zib.com.ua/ua/139711-novi_pravila_deklaruvannya_hto_sche_povinen_podavati_deklara.html

 

  1. У шести місцевих судах відновлено здійснення правосуддя

Шість судів запрацюють у повному складі завдяки призначенням переатестованих суддів на посади.

Про  це  повідомили у прес-службі ВККС.

Зазначається, що з огляду на успішні результати кваліфікаційного оцінювання на відповідність суддів займаним посадам та рекомендації Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Президентом України впродовж вересня–жовтня 2019 року видано укази про призначення 113 суддів у 98 місцевих судах.

Таким чином, зокрема, у шести місцевих судах відновлено здійснення правосуддя на постійній основі:

- Братський районний суд Миколаївської області,

- Кам’янський районний суд Черкаської області,

- Новодністровський міський суд Чернівецької області,

- Радомишльський районний суд Житомирської області,

- Солонянський районний суд Дніпропетровської області,

- Теплицький районний суд Вінницької області.

Також, ВККС впродовж вересня–жовтня 2019 року (станом на 21 жовтня 2019 року) за результатами кваліфікаційного оцінювання рекомендовано призначити 156 суддів у 139 місцевих судах, зокрема до Ширяївського районного суду Одеської області, правосуддя в якому на постійній основі на сьогодні не

здійснюється.

Джерело: https://zib.com.ua/ua/139709-u_shesti_miscevih_sudah_vidnovleno_zdiysnennya_pravosuddya.html

 

  1. Змінились правила отримання водійських прав

Свідоцтво про закінчення автошколи діє два роки

З 19 жовтня 2019 року діють зміни Положення про порядок видачі посвідчень водія та допуску громадян до керування транспортними засобами, затверджені постановою Кабміну від 3 квітня 2019 року № 320.

Зокрема, встановлено, що посвідчення водія відповідної категорії дійсне протягом 30 років з дати його видачі, крім виданого вперше. Нагадаємо, перші водійські права діють протягом двох років з дня видачі з обмеженим правом керування транспортним засобом.

Як повідомили в Головному сервісному центрі МВС, зміни стосуються, передусім, майбутніх водіїв та автошкіл.

Основні нововведення, які стосуються процедури підготовки водіїв

- допускається індивідуальний порядок підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації водіїв;

- практичний іспит складається в територіальному центрі МВС, в якому успішно складено теоретичний іспит;

- термін дії свідоцтва про закінчення автошколи скорочено з 10 до 2 років;

- можливість застосування фото- та відеофіксації під час складання іспитів;

- випускникам автошкіл не видається паперове свідоцтво про закінчення закладу з підготовки, перепідготовки й підвищення кваліфікації водіїв. Натомість воно в електронному вигляді вноситься закладом до Єдиного державного реєстру МВС.

Для отримання водійських прав до територіального сервісного центру МВС незалежно від зареєстрованого місця проживання подаються такі документи

- паспорт громадянина України або тимчасове посвідчення громадянина України, посвідку на постійне проживання, посвідку на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист;

- копію довідки про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (у разі його відсутності у відповідних базах даних МВС);

- дійсну на дату подання документів медичну довідку;

- наявне посвідчення водія (у разі отримання права на керування транспортними засобами іншої категорії);

- документ про професійну (професійно-технічну) освіту державного зразка за професією водія автотранспортних засобів відповідної категорії.

Перед складенням іспитів працівник сервісного центру перевіряє відомості про особу за Єдиним державним реєстром МВС (у тому числі щодо наявності в ньому відповідного свідоцтва про закінчення закладу), Єдиним державним демографічним реєстром, відповідними базами даних та державними реєстрами щодо осіб, які перебувають в розшуку, а також осіб, позбавлених права на керування транспортними засобами або тимчасово обмежених у цьому праві.

Крім цього, в процедурі взаємодії територіальних органів з надання сервісних послуг МВС із закладами з підготовки водіїв запроваджено електронний обмін інформацією. Викладачі та інструктори з водіння будуть зобов'язані вносити у спеціальний електронний журнал інформацію про час проведення теоретичних та практичних занять, а також транспортний засіб, на якому здійснюватиметься практичне заняття.

Також передбачено допуск до іспитів всіх випускників, які закінчили навчання з підготовки водіїв у закладах професійно-технічної освіти, без додаткового навчання в автошколі.

Змінилася процедура акредитації автошкіл

Акредитацією займатимуться регіональні сервісні центри МВС: документи розглядатимуться за місцем розташування автошколи.

Таким чином, з 19 жовтня 2019 року заяви подаються за місцезнаходженням закладу:

- про затвердження робочих програм і планів та матеріали для проведення державної акредитації - до РСЦ МВС;

- про проведення обстеження матеріально-технічної бази - до ТСЦ МВС.

Сертифікати про державну акредитацію, видані після 5 липня 2016 року закладам, акредитованим Головним сервісним центром МВС, вважаються безстроковими.

Джерело: https://jurliga.ligazakon.net/ua/news/190311_zmnilis-pravila-otrimannya-vodyskikh-prav