flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Великоолександрівський районний суд Херсонської області

Огляд правових новин минулого тижня (з 23.12. по 29.12.)

03 січня 2020, 09:59

Шановні відвідувачі веб-сайту Скадовського районного суду Херсонської області! Пропонуємо ознайомитися з оглядом правових новин минулого тижня. Кожна новина містить посилання на джерело інформації.

 

  1. Верховний Суд публікує огляд правових висновків ВС

Верховний Суд публікує огляд правових висновків Верховного Суду щодо субсидіарної відповідальності за доведення до банкрутства.

Огляд доступний за посиланням: http://bit.ly/34Nwgvz.

  1. Верховний Суд публікує черговий огляд практики Європейського суду з прав людини

Черговий (сорок п’ятий) і останній у цьому році огляд практики Європейського суду з прав людини містить опис дев’яти справ проти України.

Заслуговує на увагу, окрім іншого, справа MYAKOTIN v. UKRAINE, відповідно до обставин якої органи митного контролю застосували конфіскацію автомобіля заявника як санкцію за порушення ним митних правил, у зв’язку з чим ЄСПЛ констатував порушення ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на мирне володіння майном). Нагадуємо, що обставини цієї справи подібні до обставин справи «Садоха проти України», в якій ЄСПЛ визнав конфіскацію митними органами незадекларованих заявником коштів непропорційним заходом, який поклав на останнього надмірний тягар у значенні ст. 1 Першого протоколу до Конвенції.

Аналіз рішень ЄСПЛ в інших справах проти України, висвітлених у цьому огляді, свідчить про необхідність оперативного вирішення системних структурних проблем у державі, пов’язаних із порушенням прав, регламентованих ст. 3 Конвенції (заборона катування), щодо неналежних умов ув’язнення (RODZEVILLO v. UKRAINE), ненадання органами державної влади належної медичної допомоги під час ув’язнення та жорстокого поводження з заявниками з боку працівників правоохоронних органів (KARDAVA v. UKRAINE); порушення ст. 5 Конвенції (право на свободу та особисту недоторканість) в аспекті надмірної тривалості досудового тримання заявника під вартою (KRASNYUK v. UKRAINE, BURLAKOV AND LYSENKO v. UKRAINE); порушення п. 1 ст. 6 Конвенції (право на справедливий суд) в аспекті надмірної тривалості цивільних та кримінальних проваджень (AZYUKOVSKA v. UKRAINE, SHCHERBAK AND OTHERS v. UKRAINE, BEZOTECHESKA v. UKRAINE); порушення ст. 8 Конвенції (право на повагу до приватного і сімейного життя) в аспекті незабезпечення виконання рішення суду, яким встановлено право одного з батьків участі у вихованні дитини (BONDAR v. UKRAINE).

 

Джерело: https://supreme.court.gov.ua/supreme/pres-centr/news/859447/

 

  1. Перезавантаження держслужби: що важливо знати
  2. Набув чинності Закон щодо перезавантаження держслужби

До 31 грудня 2021 року керівники державної служби у межах економії фонду оплати праці мають право встановлювати держслужбовцям додаткові стимулюючі виплати. З цієї ж дати Кабмін визначатиме розміри посадових окладів та інших складових оплати праці, грошового забезпечення працівників державних органів.

Детальніше

  1. Прийнято Закон щодо вдосконалення окремих питань державної служби та електронного документообігу

ВР дозволила оформляти трудові відносини електронно і обмежила оклади в судовій владі. З 1 січня 2020 року норми і положення законів, якими визначені розміри посадових окладів та інших складових оплати праці, грошового забезпечення працівників державних органів, крім Апарату ВР, ДБР, НАБУ, ВАКС, САП, НАЗК, Рахункової палати та членів ЦВК, застосовуються в порядку та розмірах, встановлених Урядом.

Детальніше

  1. Запущено процес цифровізації держслужби

Національне агентство державної служби запустило в дослідну експлуатацію інформаційну систему управління людськими ресурсами PoClick. До системи PoClick вносяться всі відомості про всіх, хто має сьогодні статус держслужбовця, від їхніх завдань та обов'язків до розміру заробітної плати.

Детальніше

  1. Кабмін спростив конкурсну процедуру на посади держслужби

Cпрощено й удосконалено процедуру проведення конкурсу на зайняття посад державної служби: тестування на знання спеціального законодавства зробили не обов'язковим, а додатковим; перед співбесідою кандидата перевірятимуть на доброчесність; кандидати на зайняття посад категорії "А" розв'язуватимуть ситуаційні завдання у Центрі оцінювання письмово з використанням комп'ютерної техніки у присутності не менш як двох адміністраторів Центру оцінювання.

Детальніше

  1. Змінено порядок проведення конкурсів на посади держслужбовців у судах

Запроваджено новий етап конкурсу - перевірка поданої особою інформації на відповідність кваліфікаційним вимогам. Тестування на зайняття посад державної служби всіх категорій у судах, органах та установах системи правосуддя здійснюється на технічній базі судів, органів та установ системи правосуддя, а у разі неможливості - за попереднім погодженням на базі органів та установ, що належать до сфери управління Національного агентства України з питань державної служби.

Детальніше

  1. Для професійного навчання держслужбовців створять портал управління знаннями

Портал управління знаннями - це державна спеціалізована інформаційно-телекомунікаційна система, що забезпечує доступ до безоплатних інформаційних послуг у сфері професійного навчання державних службовців, голів місцевих державних адміністрацій, їх перших заступників і заступників, посадових осіб місцевого самоврядування через Інтернет.

Детальніше

  1. Діє порядок повідомлення держслужбовцю інформації електронною поштою

Інформацію або документи надсилатимуть держслужбовцю з використанням засобів телекомунікаційного зв'язку виключно на його адресу електронної пошти чи за іншими контактними даними, про які він повідомив службі управління персоналом під час вступу чи проходження державної служби та які зазначені в його особовій справі.

Детальніше

  1. Як здійснюватиметься дисциплінарне провадження щодо держслужбовців

Для здійснення дисциплінарного провадження з метою визначення ступеня вини, характеру і тяжкості вчиненого дисциплінарного проступку утворюється дисциплінарна комісія.

Детальніше

Джерело: https://jurliga.ligazakon.net/ua/news/191905_perezavantazhennya-derzhsluzhbi-shcho-vazhlivo-znati

 

  1. Закон про перезавантаження ДБР набув чинності

Документ опубліковано в газеті "Голос України" 26 грудня

Розпочався процес перезавантаження Державного бюро розслідувань.

Відповідний Закон № 305-IX щодо удосконалення діяльності Державного бюро розслідувань набрав чинності сьогодні, 27 грудня. Закон було опубліковано в газеті "Голос України" 26 грудня.

У Законі закріплюються такі положення:

- змінюється правовий статус ДБР: Бюро стане державним правоохоронним органом, на який покладаються завдання щодо запобігання, виявлення, припинення, розкриття та розслідування злочинів, віднесених до його компетенції;

- уточнюється система ДБР, порядок затвердження його організаційної структури та утворення територіальних управлінь. Систему ДБР складають центральний апарат, територіальні управління, спеціальні підрозділи, навчальні заклади та науково-дослідні установи. У складі Державного бюро розслідувань діють слідчі, оперативні підрозділи, підрозділи внутрішнього контролю та інші підрозділи. Організаційну структуру ДБР визначатиме Президент;

- змінюється гранична чисельність центрального апарату та територіальних управлінь ДБР. Вона становитиме 1600 осіб;

- уточнюється порядок призначення Директора ДБР та його повноваження. Установлюється, що Директор ДБР призначається на посаду Президентом за поданням комісії з проведення конкурсу на зайняття посади Директора ДБР (далі - Конкурсна комісія). Директор ДБР звільняється з посади Президентом за наявності визначених чч. 4 і 5 ст. 10 Закону підстав.

До складу Конкурсної комісії увійдуть:

1) три особи, визначені Президентом;

2) три особи, визначені Верховною Радою за поданням комітету ВР, до предмета відання якого належать організація та діяльність органів досудового розслідування;

3) три особи, визначені Кабінетом Міністрів на підставі пропозицій міжнародних організацій, з якими Україна співпрацює у сфері запобігання і протидії корупції відповідно до міжнародних договорів України.

Інформація про початок роботи, час і місце проведення засідань Конкурсної комісії з проведення конкурсу на зайняття посади Директора Державного бюро розслідувань оприлюднюється на Офіційному інтернет-представництві Президента України.

Керує діяльністю ДБР Директор, який має першого заступника та двох заступників.

Директор ДБР, його перший заступник і заступники призначаються строком на п'ять років. Одна і та сама особа не може обіймати одну і ту саму посаду або іншу із зазначених більше двох строків поспіль;

- уточнюється норма щодо переведення працівників ДБР. Державні службовці можуть бути переведені у системі Державного бюро розслідувань за їхньою згодою без обов'язкового проведення конкурсу на іншу нижчу або рівнозначну вакантну або тимчасово вакантну посаду, за умови їх відповідності кваліфікаційним вимогам та критеріям професійної придатності для відповідної посади, у порядку, визначеному Законом «Про державну службу»;

- унормовуються підстави притягнення працівників ДБР до дисциплінарної відповідальності. Такими підставами визначено: невиконання чи неналежне виконання обов'язків; незаконне розголошення інформації з обмеженим доступом, що стала відома працівнику у зв'язку з виконанням ним своїх повноважень; перевищення своїх повноважень, якщо таке перевищення не містить складу злочину або адміністративного правопорушення; публічне висловлювання, що є порушенням презумпції невинуватості; негативні результати перевірки на доброчесність або моніторингу способу життя працівника; порушення правил професійної етики; використання повноважень в особистих (приватних) інтересах або неправомірних особистих інтересах інших осіб; інші підстави, передбачені Законом "Про державну службу" для працівників ДБР, які є державними службовцями, Дисциплінарним статутом Нацполіції для працівників ДБР, які є особами рядового і начальницького складу, та КЗпП;

- з метою запобігання і виявлення правопорушень у діяльності працівників ДБР у складі центрального апарату та його територіальних управлінь діятимуть підрозділи внутрішнього контролю;

- для забезпечення безперервності та ефективності досудових розслідувань слідчі органів прокуратури, прокурори можуть бути переведені за їхньою згодою до ДБР без обов'язкового проведення конкурсу, якщо вони до спливу строку, передбаченого абз. 2 п. 1 р. XI «Перехідні положення» КПК проводили досудове розслідування або здійснювали процесуальне керівництво (не менше чотирьох місяців поспіль входили до складу груп слідчих або прокурорів) у кримінальних провадженнях щодо подій, які мали місце під час мирних акцій протесту у період з 21 листопада 2013 року по 22 лютого 2014 року, що підлягають передачі за підслідністю до ДБР, але не пізніше 11 січня 2020 року.

Джерело: https://jurliga.ligazakon.net/ua/news/192013_zakon-pro-perezavantazhennya-dbr-nabuv-chinnost

 

  1. Діти з Криму зможуть самостійно перетинати український кордон

Наразі для такої поїздки діти потребують супроводу обох батьків та/або нотаріально посвідченої згоди іншого з батьків

Уряд змінює процедури перетину межі Херсонської області з півостровом Крим для дітей віком до 16 років.

Рішення Уряду передбачає спрощення порядку в'їзду та виїзду з території Кримського півострова дітей, які навчаються на території інших регіонів України. Так, діти віком з 14 до 16 років зможуть самостійно перетинати КПВВ за наявності паспорта України (ID картки) або паспорта громадянина України для виїзду за кордон та наявності інформації про навчання в Єдиній державній електронній базі з питань освіти (до якої працівники Держприкордонслужби на КПВВ матимуть доступ).

У Кабміні зазначили, що це допоможе максимально сприяти інтеграції дітей та їх заохоченню отримувати освіту в українських навчальних закладах.

Наразі для такої поїздки діти потребують супроводу обох батьків та/або нотаріально посвідченої згоди другого з батьків.

Водночас у разі подальшої мандрівки дитини для виїзду за кордон буде застосовуватися стандартна процедура для перетину кордону України.

Дізнатися більше про правила перетину кордону дітей можна тут.

Джерело: https://jurliga.ligazakon.net/ua/news/191998_dti-z-krimu-zmozhut-samostyno-peretinati-ukranskiy-kordon

 

  1. НАЗК роз'яснило особливості декларування банківського рахунка

Відомості про банківський рахунок декларуються незалежно від наявності коштів або закінчення строку дії банківської карти

З 1 січня 2020 року суб'єкти декларування мають внести в декларацію відомості про всі банківські рахунки, відкриті на ім'я суб'єкта декларування або члена його сім'ї, незалежно від наявності залишку коштів на них станом на 31 грудня звітного періоду. Це роз'яснило Національне агентство з питань запобігання корупції.

«Завершення строку дії банківської карти не тягне за собою автоматичне закриття банківського рахунка. Тому відомості про такий рахунок необхідно також зазначити у відповідному розділі декларації», - зазначила представник Департаменту перевірки декларацій та моніторингу способу життя Юлія Кулікова.

Джерело: https://jurliga.ligazakon.net/ua/news/192026_nazk-rozyasnilo-osoblivost-deklaruvannya-bankvskogo-rakhunka