flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Великоолександрівський районний суд Херсонської області

Огляд правових новин минулого тижня (з 03.02. по 9.02.)

12 лютого 2020, 09:52

Шановні відвідувачі веб-сайту Скадовського районного суду Херсонської області! Пропонуємо ознайомитися з оглядом правових новин минулого тижня. Кожна новина містить посилання на джерело інформації.

 

  1. Верховний Суд публікує огляд судової практики ВС у спорах щодо забезпечення права на доступ до публічної інформації

Огляд судової практики з актуальних питань доступу до публічної інформації містить правові позиції Верховного Суду за 2018–2019 роки.

Розділи огляду присвячені таким питанням: визначення поняття «публічна інформація», інформація з обмеженим доступом, оформлення запитів на інформацію, відмова у задоволенні запиту на інформацію, право на оскарження рішень, дій чи бездіяльності розпорядників інформації.

Огляд дає системне бачення щодо сутнісного обов’язку органів державної влади щодо доступу до публічної інформації.

Джерело: https://supreme.court.gov.ua/supreme/pres-centr/news/879875/

 

  1. Держслужбовцям відкрили онлайн-доступ до освітніх програм

Національне агентство з питань державної служби вже запустило в режимі дослідної експлуатації Портал управління знаннями. Про це йдеться на Урядовому порталі.

Портал надає безоплатний доступ до каталогу інформаційних послуг у сфері професійного навчання для держслужбовців, голів місцевих держадміністрацій та їхніх заступників, посадових осіб місцевого самоврядування.

Йдеться про освітньо-професійні та освітньо-наукові програми підготовки за спеціальністю "Публічне управління та адміністрування", загальні та спеціальні програми підвищення кваліфікації.

Після створення особистого кабінету публічні службовці отримують доступ до всіх функцій Порталу: перегляд програм, запис на навчання, оцінювання тренерів/викладачів, формування плану професійного розвитку тощо.

Функціонал Порталу дає змогу зареєстрованим користувачам:

- шукати програми за ключовими словами з назви, видами та тривалістю навчання, назвою регіону, напрямом підготовки та підвищення кваліфікації, датою проведення навчання;

- здійснити електронну реєстрацію на навчання за обраною програмою.

Наразі на Порталі зареєстровано більше 70 провайдерів. Загальна кількість програм на Порталі складає понад 400.

У ролі провайдерів (надавачів освітніх послуг) можуть виступати не лише заклади вищої, післядипломної освіти, а ще й неурядові організації, програми міжнародної технічної допомоги. При цьому викладачі можуть формувати запити на співпрацю з провайдерами щодо залучення їх до проведення навчання.

У НАДС нагадали, що Портал управління знаннями створено на базі Концепції реформування системи професійного навчання державних службовців, голів місцевих держадміністрацій, їх перших заступників та заступників, посадових осіб місцевого самоврядування та депутатів місцевих рад.

Джерело: https://jurliga.ligazakon.net/ua/news/192790_derzhsluzhbovtsyam-vdkrili-onlayn-dostup-do-osvtnkh-program

 

  1. Хто сплачує податок за договором оренди

Податківці нагадують, що у разі укладення договору оренди нерухомого майна між фізичними особами, які не є суб'єктами господарювання, особою, відповідальною за нарахування та сплату податку на доходи фізичних осіб до бюджету, є платник податку - орендодавець.

Такий орендодавець має самостійно нарахувати та сплатити податок до бюджету в строки, встановлені для квартального звітного (податкового) періоду, тобто, протягом 40 календарних днів, після останнього дня звітного (податкового) кварталу.

Нагадає підприємцям, коли платити податки і подавати звіти бот-бухгалтер ReporTах. Крім того, бот самостійно перевіряє чи немає у вас податкових боргів і штрафів перед державою. Після перевірки - допоможе сплатити борг миттєво.

Суми отриманого доходу, сплаченого протягом звітного податкового року податку та податкового зобов'язання за результатами такого року, орендодавець відображає у річній податковій декларації про майновий стан і доходи та подає її до контролюючого органу за місцем реєстрації (податкової адреси) до 1 травня року, наступного за звітним.

Якщо договір оренди об'єктів нерухомості посвідчувався нотаріально, нотаріус зобов'язаний надіслати інформацію про такий договір контролюючому органу за податковою адресою платника податку - орендодавця. Форма Повідомлення про нотаріальне посвідчення договору оренди об'єктів нерухомості затверджена постановою Кабміну № 1242.

Крім того, податківці звернули увагу, що суб'єкти господарювання, які провадять посередницьку діяльність, пов'язану з наданням послуг з оренди нерухомості (ріелтори), зобов'язані надіслати інформацію про укладені за їх посередництвом цивільно-правові договори (угоди) про оренду нерухомості до контролюючого органу за місцем своєї реєстрації в строки, передбачені для подання податкового розрахунку, за формою, встановленою Мінфіном.

Джерело: https://jurliga.ligazakon.net/ua/news/192894_khto-splachu-podatok-za-dogovorom-orendi

 

  1. Штрафи за продаж пива і сигарет дітям підвищують в 7 разів

5 лютого Верховна Рада прийняла за основу законопроект № 2136 щодо ресторанного господарства.

Зокрема, пропонується збільшити штрафи за порушення Закону «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».

Наразі з суб'єктів господарювання стягують штраф у розмірі 6 800 грн за продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та тютюнових виробів:

1) особами, які не досягли 18 років;

2) особам, які не досягли 18 років;

3) у приміщеннях та на території навчальних закладів, закладів охорони здоров'я, крім ресторанів, що знаходяться на території санаторіїв;

4) у приміщеннях спеціалізованих торговельних організацій, що здійснюють торгівлю товарами дитячого асортименту або спортивними товарами, а також у відповідних відділах (секціях) універсальних торговельних організацій;

5) у закритих спортивних спорудах (крім пива у пластиковій тарі);

6) з торгових автоматів;

7) на полицях самообслуговування (крім тютюнових виробів у блоках та алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових, пива);

8) поштучно (для тютюнових виробів, крім сигар);

9) у споживчих упаковках, що містять менш як 20 сигарет;

10) у невизначених для цього місцях торгівлі.

Законопроектом передбачено підвищити штраф до 10 мінімальних зарплат (47 230 грн).

Відповідальність передбачена і за порушення часових обмежень продажу алкоголю, встановлених місцевою владою.

Зверніть увагу, що суд скасував стару заборону на продаж алкоголю вночі, але втамувати душу все одно не можна.

Крім того, запропоновано зобов'язати суб'єктів господарської діяльності у сфері ресторанного господарства страхувати цивільну відповідальність за шкоду, яка може бути заподіяна життю чи здоров'ю третіх осіб унаслідок проведення такої діяльності.

Джерело: https://jurliga.ligazakon.net/ua/news/192890_shtrafi-za-prodazh-piva--sigaret-dtyam-pdvishchuyut-v-7-razv

 

 

  1. Збільшено штрафи за ігри з вогнем у лісі

На ранковому засіданні 5 лютого Верховна Рада прийняла Закон (проект № 1149) щодо посилення відповідальності за порушення пожежної безпеки в лісах.

Підвищено штрафи за порушення правил пожежної безпеки в лісах: від 25 до 50 НМДГ (425 - 850 грн) для громадян і від 50 до 100 НМДГ (850 - 1700 грн) - для посадових осіб.

За знищення або пошкодження лісу внаслідок необережного поводження з вогнем, а також порушення вимог пожежної безпеки в лісах, що призвело до виникнення лісової пожежі або поширення її на значній площі, громадянам доведеться сплатити від 850 до 1700 грн, посадовим особам - від 1020 до 2040 грн.

Зараз мінімальний штраф становить 85 грн, максимальний - 1 020 грн.

Також читайте:

Рада наполягає на інвентаризації лісів України

За неправдивий виклик поліції або "швидкої" хочуть ввести штраф до 10200 грн

Джерело: https://jurliga.ligazakon.net/ua/news/192877_zblsheno-shtrafi-za-gri-z-vognem-u-ls

 

  1. Рада наполягає на інвентаризації лісів України

5 лютого Верховна Рада прийняла за основу законопроект № 2379 спрямований на створення законодавчих умов впровадження в Україні національної лісової інвентаризації як нової системи збору та узагальнення даних про ліси в загальнодержавному масштабі.

Відповідне рішення підтримали 374 нардепи.

Законопроектом пропонується внести зміни до Лісового кодексу, зокрема, з переліку робіт, які складають лісовпорядкування, виключити інвентаризація лісового фонду України.

Проектом також пропонується доповнити Лісовий кодекс новою ст. 551.

Так, національна інвентаризація лісів - система вибірково-статистичних обстежень лісового фонду України, спрямована на отримання обґрунтованої інформації щодо лісів для потреб планування, у тому числі стратегічного, ведення лісового господарства, державного лісового кадастру, моніторингу лісів.

Порядок проведення національної інвентаризації лісів затверджується Кабінетом Міністрів.

Особи, уповноважені на проведення національної інвентаризації лісів, мають право під час обстежень перебувати на земельних ділянках усіх форм власності, крім випадків, передбачених цим законодавством.

Національна інвентаризація лісів здійснюється за рахунок коштів державного бюджету або за рахунок інших джерел, не заборонених законодавством.

Джерело: https://jurliga.ligazakon.net/ua/news/192871_rada-napolyaga-na-nventarizats-lsv-ukrani