flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Великоолександрівський районний суд Херсонської області

Огляд правових новин минулого тижня (з 02.03. по 08.03.)

11 березня 2020, 09:05

Шановні відвідувачі веб-сайту Скадовського районного суду Херсонської області! Пропонуємо ознайомитися з оглядом правових новин минулого тижня. Кожна новина містить посилання на джерело інформації.

 

  1. Верховний Суд публікує огляд судової практики Касаційного кримінального суду за січень 2020 року

Огляд містить ряд важливих правових позицій Касаційного кримінального суду висловлених під час розгляду кримінальних проваджень у січні 2020 року.

Перш за все огляд містить три постанови об’єднаної палати Касаційного кримінального суду. Перше рішення присвячене питанням перегляду судових рішень за нововиявленими обставинами. Друге рішення присвячене питанням апеляційного оскарження ухвал слідчих суддів про передачу речових доказів в управління АРМА. Третє рішення присвячене питанням відкриття стороні захисту медичних документів, на підставі яких сформовано висновок експерта.

В огляді також висвітлено ряд рішень присвячених питанням кваліфікації злочинів проти життя і здоров’я та у сфері службової діяльності, проведення слідчих (розшукових) та негласних слідчих (розшукових) дій, доказам і доказуванню тощо. Зокрема, у одному з рішень колегія суддів Касаційного кримінального суду сформулювала висновок в якому зазначила, що слід вважати належними засобами доказування наявності таких нововиявлених обставин, як штучне створення або підроблення доказів, або завідомо неправдиві показання свідка, на яких ґрунтується вирок.

Наприкінці огляду містяться судові рішення про передачу кримінальних проваджень на розгляд першої судової палати та об’єднаної палати Касаційного кримінального суду.

Джерело: https://supreme.court.gov.ua/supreme/pres-centr/news/902385/

 

  1. Верховний Суд публікує черговий огляд практики Європейського суду з прав людини

Черговий (восьмий в 2020 році) огляд практики ЄСПЛ містить, окрім іншого, опис справи SIGRÍÐUR ELÍN SIGFÚSDÓTTIR v. ICELAND, згідно з обставинами якої судді, які розглядали справу заявниці щодо вчинення нею фінансових правопорушень на посаді  менеджера банку, були упередженими, оскільки, як виявилося, були власниками акцій цього банку. ЄСПЛ  у зв’язку з зазначеним констатував порушення п. 1 ст. 6 Конвенції.

Також звертаємо увагу на справу PAIXÃO MOREIRA SÁ FERNANDES v. PORTUGAL, яка стосувалася скарги заявника на його засудження національним судом за незаконний запис розмови з підприємцем, який пропонував йому хабар. Заявник передав запис до правоохоронних органів, з якими співпрацював як агент під прикриттям у кримінальному розслідуванні стосовно підприємця.  ЄСПЛ у цій справі констатував порушення п. 1 ст. 6 Конвенції за трьома різними аспектами, у тому числі у зв’язку з притягненням заявника до кримінальної відповідальності судом апеляційної інстанції без фактичної оцінки доказів у справі.

 Джерело: https://supreme.court.gov.ua/supreme/pres-centr/news/904794/

 

 

  1. З 1 березня відвідати Росію можна тільки за закордонними паспортами

У Держприкордонслужбі нагадали, що з 1 березня 2020 року українці не зможуть перетинати державний кордон з України в Росію на підставі паспорта громадянина України (внутрішнього паспорта) або свідоцтва про народження.

Такі зміни передбачені урядовою постановою від 18 грудня 2019 року № 1056. Постанова набрала чинності з дня опублікування (26 грудня 2019 року) та застосовується з 1 березня 2020 року. 

Однак ті громадяни України, які до 1 березня 2020 року вибули до РФ за внутрішнім паспортом або свідоцтвом про народження (для дітей до 16 років), зможуть повернутися в Україну за цими документами.

У Держприкордонслужбі наголосили, що ці нововведення позитивно вплинуть на якість та швидкість прикордонного контролю. Вони дадуть змогу запобігти використанню підробок внутрішніх паспортів і свідоцтва про народження з огляду на низький ступінь захисту цих документів.

Зменшиться ймовірність незаконного вивезення неповнолітніх українців за кордон, адже відсутність фото на свідоцтві про народження не дає можливості встановити приналежність документа конкретній дитині.

Громадянам України, які після 1 березня планують перетинати українсько-російський кордон, Держприкордонслужба рекомендувала завчасно подбати про підготовку документів, щоб не мати зайвих клопотів під час прикордонного контролю.

У Держприкордонслужбі зауважили, що не варто розглядати повідомлення зазначеної Служби як рекомендацію відвідати Російську Федерацію. Адже паспорт громадянина України для виїзду за кордон дає можливість безвізово відвідати чимало країн. Та й часу на виготовлення закордонного паспорта, якщо ви його досі не отримували, залишилося не так багато.

Джерело: https://jurliga.ligazakon.net/ua/news/193430_z-1-bereznya-vdvdati-rosyu-mozhna-tlki-za-zakordonnimi-pasportami

 

  1. Підвищено мінімальний розмір допомоги по безробіттю

Правління Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття установило мінімальний розмір допомоги по безробіттю.

Про це йдеться в постанові правління Фонду від 31 січня 2020 року № 211, зареєстрованій у Мін'юсті 20 лютого 2020 року. Постанова набирає чинності з 1 березня 2020 року, але не раніше дня її офіційного опублікування.

Правління Фонду встановило з 1 березня 2020 року такий мінімальний розмір допомоги по безробіттю:

- для осіб, виплати яким призначаються без урахування зарплати та страхового стажу, у розмірі 650 гривень;

- для осіб, виплати яким призначаються з урахуванням зарплати та страхового стажу, у розмірі 1800 гривень.

Джерело: https://jurliga.ligazakon.net/ua/news/193435_pdvishcheno-mnmalniy-rozmr-dopomogi-po-bezrobttyu

 

  1. Україна підписала Конвенцію про визнання та виконання іноземних судових рішень у цивільних або комерційних справах

Під час засідання Ради із загальних справ та політики Гаазької конференції з міжнародного приватного права Надзвичайний і Повноважний Посол України в Королівстві Нідерланди Всеволод Ченцов від імені України підписав Конвенцію про визнання та виконання іноземних судових рішень у цивільних або комерційних справах.

Про це повідомляє прес-служба Міністерства юстиції.

Конвенцію було прийнято 2 липня 2019 року за результатами 22-ї Дипломатичної сесії цієї міжнародної організації. Участь у ній взяла делегація України, до складу якої увійшли представники Міністерства юстиції, Міністерства закордонних справ та Офісу Президента.

Україна стала другою державою, яка підписала Конвенцію.

Конвенція є універсальним багатостороннім документом, що закріплює для держав, які стануть її Сторонами, загальні правила, за яких гарантується взаємне визнання і виконання судових рішень у цивільних або комерційних справах.

Разом з Конвенцією про угоди про вибір суду 2005 року ця Конвенція має на меті полегшити доступ до правосуддя для учасників ринку, створити для них визначеність, передбачуваність, зменшення витрат, часу та ризиків під час здійснення підприємницької діяльності.

Конвенція набере чинності у перший день місяця, який починається після спливу періоду, протягом якого може бути зроблене повідомлення щодо встановлення відносин відповідно до цієї Конвенції з другою Державою, що здала свою ратифікаційну грамоту, документ про прийняття, затвердження або приєднання.

Джерело: https://jurliga.ligazakon.net/ua/news/193561_ukrana-pdpisala-konventsyu-pro-viznannya-ta-vikonannya-nozemnikh-sudovikh-rshen-u-tsivlnikh-abo-komertsynikh-spravakh