flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Великоолександрівський районний суд Херсонської області

Огляд правових новин минулого тижня (з 30.03. по 03.04.)

07 квітня 2020, 10:07

Шановні відвідувачі веб-сайту Скадовського районного суду Херсонської області! Пропонуємо ознайомитися з оглядом правових новин минулого тижня. Кожна новина містить посилання на джерело інформації.

1. Верховний Суд публікує Огляд судової практики Касаційного кримінального суду 

Огляд містить ряд важливих правових позицій Касаційного кримінального суду, висловлених під час розгляду кримінальних проваджень у лютому 2020 року, зокрема, щодо: 

– форми судового рішення апеляційного суду про призначення особі покарання, яке підлягає реальному відбуванню, замість призначеного судом першої інстанції покарання, від відбування якого її було звільнено з випробуванням;

– тлумачення поняття «злочин, пов'язаний з домашнім насильством» у контексті застосування п. 7 ч. 1 ст. 284 КПК;

– юридичної оцінки суспільно небезпечного діяння особи, яка визнана судом неосудною та про застосування до неї тих примусових заходів медичного характеру, щодо яких відсутні заклади з надання психіатричної допомоги відповідного профілю;

– неможливості визнання недопустимими доказів, один з яких отримано з порушенням вимог КПК, а інший – без такого порушення, за принципом «плодів отруйного дерева»;

– порядку вирішення спору щодо належності речового доказу у разі закриття кримінального провадження;

– доказування факту перебування особи на момент вчинення злочину у стані алкогольного сп’яніння;

– визначення поняття «реабілітуючі підстави закриття кримінального провадження».

Джерело https://supreme.court.gov.ua/supreme/pres-centr/news/918572/

2. Верховний Суд пропонує ознайомитися з черговим оглядом рішень ЄСПЛ

Черговий (дванадцятий у 2020 році) огляд рішень Європейського суду з прав людини містить, окрім іншого, опис двох справ проти України за заявами одного і того заявника – недержавної організації «Центр демократії та верховенства права».

У першій справі CENTRE FOR DEMOCRACY AND THE RULE OF LAW v. UKRAINE заявнику було відмовлено у доступі до публічної інформації, а саме до автобіографій політичних лідерів, що містились у їхніх резюме, поданих до виборчої комісії для участі у парламентських виборах. ЄСПЛ констатував порушення ст. 10 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на свободу вираження поглядів) з огляду на неспроможність національних органів влади дотриматися балансу між потенційною шкодою, що могла би бути завдана приватності політичних лідерів через розголошення їхніх даних з одного боку, і неефективністю забезпечення реалізації організацією-заявником свого права на свободу вираження поглядів з іншого.

Ще одна заява недержавної організації «Центр демократії та верховенства права» (на час подій мала назву «Інститут Медіа Права») до ЄСПЛ (CENTRE FOR DEMOCRACY AND THE RULE OF LAW against Ukraine) також стосувалася дотримання Україною положень ст. 10 Конвенції. Так, заявник скаржився, що Конституційний Суд України відмовив йому у наданні публічної інформації, а саме висновків провідних правничих шкіл держави, які отримав у зв’язку з розглядом ним справи щодо конституційності внесених Парламентом змін до свого Регламенту. На відміну від заяви у попередній справі, цю заяву ЄСПЛ визнав неприйнятною, обґрунтувавши своє рішення тим, що заявник не спромігся належним чином аргументувати підстави, з яких він міг би вважатися прямою чи непрямою жертвою порушення державою-учасницею Конвенції своїх зобов’язань за ст. 10 Конвенції.

Огляд також містить опис ще 23 рішень ЄСПЛ у справах проти інших держав.

Джерело https://supreme.court.gov.ua/supreme/pres-centr/news/920874/

3. Як протидіяти домашньому насильству: юристи дали алгоритм

В умовах вимушеного постійного перебування кількох осіб в обмежених площах квартир під час карантину загострюються конфліктні ситуації, які можуть переростати у домашнє насильство.

Як захистити себе, куди звертатись за допомогою, - про це розповіла заступник начальника відділу правопросвітництва та надання безоплатної правової допомоги Дніпровського місцевого центру з надання БВПД Анастасія Юхименко:

Викликайте “ПОЛІНУ”

Крок 1. Негайно телефонуйте за номером «102». 

ЗАПАМ`ЯТАЙТЕ, що єдиним номером, який є надійним і достовірним для виклику поліції – це «102», а не будь-які інші номери, які можливо знайти в інтернеті (наприклад, телефони Головних управлінь Національної поліції України в регіонах, Управлінь поліції охорони, районних відділень поліції і т. д., які починаються на телефонні коди міст. Наприклад,  + 38 (056).

Виклик поліції саме за номером «102» в подальшому допоможе Вам встановити факт здійснення такого виклику у разі, якщо поліція не приїхала або не вжила належних заходів.

Протокол про адмінпорушення або терміновий заборонний припис

Що далі? За фактом Вашого виклику має

прибути екіпаж патрульної поліції, зафіксувати прояв домашнього насильства у будь-якій формі та вжити такі заходи:

— скласти протокол про адміністративне правопорушення (що передбачене ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення – вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, невиконання термінового заборонного припису або неповідомлення про місце свого тимчасового перебування).

Далі складений протокол про адміністративне правопорушення разом з матеріалами, що зібрані працівниками поліції на підтвердження факту домашнього насильства, надсилається до суду. І вже суд вирішує, чи притягнути кривдника до відповідальності, чи ні.

— за наявності для цього підстав, затримати кривдника максимум на 3 години

— застосувати терміновий заборонний припис стосовно кривдника (виноситься строком до 10 діб у разі у разі існування безпосередньої загрози життю чи здоров’ю постраждалої особи та має на меті такі обмежувальні заходи:)

– зобов’язання залишити місце проживання (перебування) постраждалої особи (така вимога поширюється також на місце спільного проживання (перебування) постраждалої особи та кривдника незалежно від їхніх майнових прав на відповідне житлове приміщення)

–  заборона на вхід та перебування в місці проживання (перебування) постраждалої особи;

– заборона в будь-який спосіб контактувати з постраждалою особою.

Корисно. У разі, якщо з будь-яких причин Ви не викликали поліцію та не зафіксували факт насильства і сім’ї в момент вчинення, вирушайте до територіального відділення поліції та напишіть заяву про притягнення кривдника до відповідальності. Зразок заяви про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173-2 КУпАП – https://bit.ly/2UGgCix

Якщо не можливо залишатися вдома, обдумайте де перечекати небезпеку, візьміть із собою всі необхідні документи та речі.

Своєчасно зафіксувати тілесні ушкодження

Крок 2. У разі, якщо Ви стали жертвою домашнього фізичного або сексуального насильства навіть якщо у Вас не має видимих ознак ушкоджень (наприклад синців чи подряпин), НЕГАЙНО вирушайте на прийом до лікаря у травмпункт/судово-медичного експерта, щоб своєчасно зафіксувати тілесні ушкодження і визначити ступінь їх тяжкості.

Надалі це допоможе притягнути Вашого кривдника до кримінальної відповідальності.

Для зняття таких пошкоджень можна звернутися до бюро судово-медичної експертизи у відповідній  області. В подальшому висновок  експерта буде вагомим доказом у суді.

Складіть письмову заяву про вчинення кримінального правопорушення

Крок 3. У разі вчинення фізичного або домашнього насильства, бажано НЕГАЙНО звернутись до районного відділення поліції для складання письмової заяви про вчинення кримінального правопорушення, до якого слід додати копію висновку судово-медичного експерта, до якого можна звернутися у разі . У такій заяві слід коротко та чітко описати всі обставини справи. Також письмова заява може бути направлена, як цінний лист з повідомленням про доставку.

Важливо. В районному відділенні поліції Ви

також можете зібрати дані, необхідні для кроку №4, у випадку, якщо насильство в сім’ї було систематичним. Зразок запиту на інформацію щодо вчинення насильства в сім’ї – https://bit.ly/3aos9Ka

Що таке обмежувальний припис

Крок 4. Скористайтесь правом на встановлення обмежувального припису.

Обмежувальний припис це – одне або кілька заходів тимчасового обмеження прав кривдника або покладання на нього обов’язків, спрямований на забезпечення безпеки постраждалої особи. Обмежувальний припис виноситься судом строком від 1 до 6 місяців (може бути продовжений до 6 місяців).

Що може входити в обмежувальне припис?

1) заборона перебувати в місці спільного проживання (перебування) з постраждалою особою;

2) усунення перешкод в користуванні майном, що є об’єктом права спільної сумісної власності або особистою приватною власністю особи, яка постраждала;

3) обмеження спілкування з постраждалою дитиною;

4) заборона наближатися на певну відстань до місця проживання (перебування), навчання, роботи, інших місць частого відвідування постраждалою особою;

5) заборона особисто і через третіх осіб розшукувати постраждалу особу, якщо вона за власним бажанням перебуває в місці, невідомому кривдникові, переслідувати її і в будь-який спосіб спілкуватися з нею;

6) заборона вести переписку, телефонні переговори з постраждалою особою або контактувати з нею через інші засоби зв’язку особисто і через третіх осіб.

Про видачу обмежувального припису варто звертатися в суд за місцем проживання (перебування) особи, яка постраждала.

Протягом 72 годин з моменту прийняття такої заяви суд приймає відповідне рішення.

Скористайтесь правом на безоплатну правову допомогу від держави

Крок 5.

Якщо ви потребуєте вирішення юридичних питань – скористайтесь своїм законним правом на безоплатну правову допомогу та звертайтеся до місцевих центрів з надання вторинної правової допомоги.

Однією з категорій осіб, яким надається безоплатна вторинна правова допомога, є жертви домашнього насильства. А це означає, що в разі, якщо Ви стали заручником такої ситуації, то маєте право на безоплатне представництво Ваших інтересів в судах, інших

державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами; складання процесуальних документів та захист.

У місцевому центрі Ви зможете отримати консультацію з правових питань, а також допомогу у складенні таких найтиповіших документів до суду, які випливають із вчинення насильства в сім’ї, а саме:

– позовна заява про розірвання шлюбу;

– позовна заява про визначення місця проживання дитини;

– позовна заява про усунення перешкод щодо участі у вихованні та спілкуванні з дитиною батька/матері, який проживає окремо від дитини;

– позовна заява про визнання особи такою, що втратила право користування житловим приміщенням;

– позовна заява про усунення перешкод у праві

користування житловим приміщенням;

– заява в рамках окремого провадження про видачу обмежувального припису стосовно кривдника;

– позовна заява про поділ майна, набутого під час шлюбу;

– інші правові та процесуальні документи.

Які документи потрібні для отримання безоплатної правової допомоги

Безкоштовну первинну консультацію Ви можете отримати з будь якого питання, а от для призначення юриста чи адвоката потрібно надати такі документи:

копії паспорта та реєстраційної картки платника податків;

один з перелічених нижче документів:

– витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань, у якому міститься інформація про

вчинення злочину, пов`язаного з насильством;

– талон-повідомлення про вчинення кримінального правопорушення, пов`язаного з насильством, виданий уповноваженим підрозділом органу Національної поліції, за формою, затвердженою МВС;

– копія протоколу про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення;

– копія постанови про накладення адміністративного стягнення за вчинення правопорушення, пов`язаного з насильством;

– копія заяви до суду про видачу або продовження обмежувального припису стосовно кривдника;

– рішення суду про видачу або продовження обмежувального припису стосовно кривдника;

– копія винесеного працівником уповноваженого

підрозділу органів Національної поліції термінового заборонного припису;

– направлення постраждалих осіб до центру з надання БВПД, складене за формою, затвердженою Міністерством соціальної політики України (видається районними, районними у м. Києві і м. Севастополі державними адміністраціями, виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад, у тому числі об`єднаних територіальних громад, чи загальними/спеціалізованими службами підтримки постраждалих осіб).

Натомість навіть якщо вищеперелічених документів Ви не маєте, юристи місцевих центрів нададуть Вам первинну консультацію та спрямують до партнерів –  провайдерів надання правової та інших видів допомоги.

Що робити, якщо дитина є свідком або постраждалою від домашнього насильства

Окрім вищевикладеного покрокового алгоритму дій, Ви маєте звернутись до органу опіки та піклування за місцем проживання (перебування) дитини. Для отримання допомоги у складанні такої заяви Ви можете звернутися до найближчого центру з надання безоплатно вторинної правової допомоги за допомогою електронної пошти.

Джерело https://zib.com.ua/ua/142104-yak_protidiyati_domashnomu_nasilstvu_yuristi_dali_algoritm_d.html

4. Спрощено процедуру отримання допомоги по безробіттю під час карантину

Кабмін на позачерговому засіданні у неділю ввечері підтримав рішення про спрощення отримання допомоги по безробіттю на період карантину. Про це на своєму Telegram-каналі повідомив прем'єр Денис Шмигаль.

«Підтримали рішення про спрощення отримання допомоги по безробіттю на період карантину.

Відтепер реєстрація безробітних буде здійснюватися з першого дня після подання відповідної заяви в Центр зайнятості. Призначення виплати у такому разі так само здійснюватиметься з першого дня реєстрації», - йдеться в повідомленні.

Джерело https://jurliga.ligazakon.net/ua/news/193583_tskav-rshennya-verkhovnogo-sudu-shchodo-vdpovdalnost-vodv

5. Нові правила карантину: маски в громадських місцях та самоізоляція старших 60 років

Постановою від 02.04.2020 № 255 Кабмін виклав у новій редакції постанову № 211 "Про запобігання поширенню на території України гострої резпіраторної хвороби COVOD-19", яка набуває чинності з дня її опублікування.

На час карантину (щонайменше до 24 квітня) заборонено:

з 6 квітня 2020 перебування в громадських місцях без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіратора або захисної маски, у тому числі виготовлених самостійно;

з 6 квітня 2020 переміщення групою осіб у кількості більше ніж дві особи, крім випадків службової необхідності та супроводження осіб, які не досягли 14 років, батьками, усиновлювачами, опікунами, піклувальниками, прийомними батьками, батьками-вихователями, іншими особами відповідно до закону або повнолітніми родичами дитини;

- виходити на вулицю без документів, що посвідчують особу;

- перебувати у громадських місцях дітям до 14 років без супроводу дорослих;

- відвідувати навчальні заклади всім, окрім їхніх працівників;

- відвідувати парки, сквери, зони відпочинку, крім вигулу домашніх тварин однією людиною та в разі службової необхідності;

- відвідувати спортивні та дитячі майданчики;

- проведення всіх масових (культурних, розважальних, спортивних, соціальних, релігійних, рекламних та інших) заходів, крім заходів, необхідних для забезпечення роботи органів державної влади та органів місцевого самоврядування, за умови забезпечення учасників засобами індивідуального захисту;

роботу закладів громадського харчування (ресторанів, кафе тощо), торговельно-розважальних центрів, інших закладів розважальної діяльності, фітнес-центрів, закладів культури, торговельного і побутового обслуговування населення;

регулярні та нерегулярні перевезення пасажирів автомобільним транспортом у міському, приміському, міжміському, внутрішньообласному та міжобласному сполученні, зокрема пасажирські перевезення на міських автобусних маршрутах у режимі маршрутного таксі.

- перевезення пасажирів метрополітенами мм. Києва, Харкова і Дніпра;

перевезення пасажирів залізничним транспортом в усіх видах внутрішнього сполучення (приміському, міському, регіональному та дальньому).

- постачальникам електричної енергії та природного газу заборонено відключення послуг;

відвідування установ і закладів, що надають паліативну допомогу, соціального захисту, в яких тимчасово або постійно проживають/перебувають діти, громадяни похилого віку, ветерани війни і праці, особи з інвалідністю, особи із стійкими інтелектуальними або психічними порушеннями, установ і закладів, що надають соціальні послуги сім'ям/особам у складних життєвих обставинах, крім установ і закладів, які надають послуги екстрено (кризово);

- відвідування пунктів тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, та пунктів тимчасового розміщення біженців, крім осіб, які надають правову допомогу особам, які перебувають в таких пунктах;

самовільно залишати місця обсервації (ізоляції).

Джерелоhttps://jurliga.ligazakon.net/ua/news/194316_nov-pravila-karantinu-maski-v-gromadskikh-mstsyakh-ta-samozolyatsya-starshikh-60-rokv

6. Штраф 17 тис. грн за перебування в магазині без маски: рішення суду

Зарічний районний суд міста Сум притягнув до адміністративної відповідальності за порушення правил карантину (ст. 44-3 КУпАП) чоловіка, який перебував у приміщенні продуктового магазину без маски. Судовим рішенням накладено штраф у розмірі 17 тис. грн. Про це повідомляє прес-служба суду.

Відповідно до протоколу, чоловік зайшов до продуктового магазину, без засобів захисту, тобто знаходився у публічному місці без засобів індивідуального захисту (медичної або респіраторної маски), чим порушив п. 2 а рішення виконавчого комітету СМР №172 від 27.03.2020 відповідно до якого на території Сумської міської об'єднаної територіальної громади заборонено знаходитися у публічних місцях, громадському транспорті, без засобів індивідуального захисту, та скоїв правопорушення передбачене ст. 44-3 КУпАП.

У судовому засіданні чоловік не заперечував проти того, що перебував у магазині без маски.

Зазначимо, що відповідне рішення може бути оскаржене в апеляції.

Нагадаємо, що ст. 44-3 КУпАП була введена Законом № 530.

Джерело: https://jurliga.ligazakon.net/ua/news/194230_shtraf-17-tis-grn-za-perebuvannya-v-magazin-bez-maski-rshennya-sudu