flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Великоолександрівський районний суд Херсонської області

Огляд правових новин минулого тижня (з 01.06. по 05.06.)

09 червня 2020, 16:49

Шановні відвідувачі веб-сайту Скадовського районного суду Херсонської області!

Пропонуємо ознайомитися з оглядом правових новин минулого тижня.

Кожна новина містить посилання на джерело інформації.

1. Верховний Суд публікує огляд судової практики ККС ВС (актуальна судова практика) за квітень 2020 року

Огляд містить ряд важливих правових позицій Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду, висловлених під час розгляду кримінальних проваджень у квітні 2020 року, зокрема щодо:

– необхідності перевірки достовірності обставин, які мають бути враховані при укладенні угоди про визнання винуватості;

– підстави для доручення прокурором здійснювати досудове розслідування кримінального правопорушення іншому органу досудового розслідування, а також щодо недопустимості доказів, які отримані під час досудового розслідування органами, які діяли поза межами повноважень, наданих їм процесуальним законом;

– вирішення у межах кримінального провадження питання про спеціальну конфіскацію майна, яке використовувалося як знаряддя вчинення злочину та належало на праві спільної власності кільком особам;

– необхідності забезпечення участі захисника в судовому провадженні щодо неповнолітнього;

– невизнання доказами документів, наданих суду, які лише характеризують особу обвинуваченого і не підтверджують його винуватості у вчиненні злочину;

– необов’язковості участі захисника при відібранні біологічних зразків для проведення експертизи;

– кола осіб, які мають право на окреме оскарження ухвали суду про продовження строку тримання під вартою до вирішення справи по суті.

Джерело: https://supreme.court.gov.ua/supreme/pres-centr/news/948660/

2. Особливості притягнення до відповідальності за неповагу до судуміністративна відповідальність за прояв неповаги до суду передбачена ст. 185-3 КУпАП

Останнім часом в Україні набуває поширення публічна демонстрація такої форми правового нігілізму, як прояв неповаги до суддів та суду. Це явище тягне за собою неможливість виконання судовою владою своїх функцій у повному обсязі, оскільки під час посягань на авторитет судової влади майже нівелюється принцип всебічного, повного та об'єктивного розгляду справи.

Особливості розгляду справ щодо притягнення до відповідальності за неповагу до суду висвітлив відділ забезпечення судового процесу 7ААС, йдеться в повідомленні на порталі «Судова влада України».

До проявів неповаги належать, наприклад, порушення порядку під час проведення судового засідання; вчинення дій, які свідчать про очевидну зневагу до суду та встановлених у суді правил; невиконання сторонами розпоряджень головуючого; злісне ухилення від явки в суд осіб, без яких неможливий розгляд справи, тощо.

У разі вчинення однієї із зазначених дій суд зобов'язаний ініціювати провадження у справі про адміністративне правопорушення.

Зазначене провадження має такі стадії:

- порушення справи про адміністративне правопорушення;

- розгляд справи про адміністративне правопорушення;

- виконання постанови у справі про адміністративне правопорушення.

Адміністративна відповідальність за прояв неповаги до суду передбачена ст. 185-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП). Питання про притягнення учасника справи або іншої особи, присутньої в залі судового засідання, до відповідальності за прояв неповаги до суду суд вирішує негайно, без складання протоколу про адміністративне правопорушення, після вчинення правопорушення (для чого в судовому засіданні із розгляду справи оголошується перерва) або після закінчення судового засідання.

Справу про адміністративне правопорушення розглядає суддя-доповідач зі складу суду, що розглядає справу, під час розгляду якої вчинено правопорушення, передбачене статтею 185-3 КУпАП.

З моменту оголошення судом перерви в судовому розгляді справи для розгляду питання про притягнення особи до відповідальності за прояв неповаги до суду судді переходять в площину адміністративного процесу. У зв'язку з цим суд повинен керуватися нормативними положеннями статей 276 - 285 КУпАП, які визначають загальний порядок розгляду справ про адміністративні правопорушення та винесення постанов щодо них.

Оскільки питання про притягнення до відповідальності за прояв неповаги до суду суд має вирішувати негайно після вчинення правопорушення та без складання протоколу про адміністративне правопорушення, то в таких справах рекомендовано долучати постанову у справі про адміністративне правопорушення до матеріалів справи (провадження), під час розгляду якої допущено прояв неповаги до суду.

Також на відміну від загального правила (відповідно до якого копію постанови протягом трьох днів вручають або висилають особі, щодо якої її винесено) у площині розгляду провадження за статтею 185-3 КУпАП копію постанови вручають одразу на місці вчинення правопорушення.

Сума штрафу, визначена судом за результатами розгляду справи про адміністративне правопорушення, передбачене статтею 185-3 КУпАП, має бути сплачена порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною 1 статті 307 цього Кодексу, постанову про накладення штрафу надсилають для примусового виконання до органу ДВС за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна.

Також у постанові суду, крім розміру штрафу, накладеного на порушника, доцільно визначати також подвійний розмір суми штрафу для його подальшого примусового стягнення органами ДВС. 

Джерело: https://jurliga.ligazakon.net/ua/news/195843_osoblivost-prityagnennya-do-vdpovdalnost-za-nepovagu-do-sudu

3. Діловодство в місцевих та апеляційних судах: діє оновлена Інструкція

Державна судова адміністрація оновила Інструкцію з діловодства в місцевих та апеляційних судах України.

Відповідний наказ № 248 від 3 червня 2020 року набрав чинності з дня видання.

До внесення відповідних змін до автоматизованої системи документообігу суду норми Інструкції застосовуються без урахування положень, що потребують технічної реалізації.

  1. Установлено, що після завершення автоматизованого розподілу судові справи передаються судді(судді-доповідачу) для розгляду під підпис у загальному реєстрі судових справ або окремо складених реєстрах судових справ на кожного суддю (суддю-доповідача) у порядку, визначеному в суді.

Реєстри судових справ зберігаються в окремих справах за номенклатурою.

Список судових справ, призначених до розгляду, за будь-який період, по конкретному судді та по суду в цілому, роздруковується та надається в разі надходження відповідного запиту. 

  1. У разі фіксування перебігу судового засідання технічними засобами абопроведення судового засідання в режимі відеоконференції носії інформації із технічним записом засідання вкладаються в конверт, який вклеюється на внутрішньому боці обкладинки в кінці відповідного тому справи.

У внутрішньому описі судової справи, в хронологічному порядку, вказується наявність технічного носія у справі, а в примітках зазначається його фактичне місцезнаходження: "у конверті в кінці тому". 

  1. У суді можуть засвідчуватися копії документів, що створюються в ньому, за винятком копій документів, які відповідно до законодавства потребують засвідчення в нотаріальному порядку.

Копії документів інших осіб, організацій та установ з їх оригіналів можуть виготовлятися і засвідчуватися у таких випадках:

на вимогу судових та правоохоронних органів відповідно до законодавства;

під час вирішення питань щодо прийняття громадян на роботу, навчання тощо, а також під час формування особових справ працівників суду (копії дипломів, свідоцтв про одержання освіти тощо).

Копія документа засвідчується тільки в разі пред'явлення його оригіналу. Не дозволяється засвідчення копій документів з копій, що засвідчені іншими особами, організаціями та установами, за винятком передбачених законодавством випадків. 

  1. З дня початку функціонування Єдиного державного реєстру виконавчих документів усі виконавчі документи, на підставі яких відповідно до закону здійснюється примусове виконання судових рішень,підлягають обов'язковому внесенню до Єдиного державного реєстру виконавчих документів.

До дня початку функціонування Єдиного державного реєстру виконавчих документів оформлення і видача виконавчих документів буде здійснюватися в паперовій формі.

  1. У разі задоволення подання уповноваженого органу з питань пробації про скасування звільнення від відбування покарання з випробуванням, звільнення від відбування покарання у зв'язку із закінченням іспитового строку, якщо вирок у кримінальному провадженні постановлено судом, до якого подано таке подання, це подання з усіма документами долучається до матеріалів кримінального провадження, а особова справа повертається до уповноваженого органу з питань пробації. Якщо вирок у кримінальному провадженні постановлено іншим судом, матеріали подання оформляються в окрему справу, особова справа засудженого повертається до уповноваженого органу з питань пробації, а копія ухвали надсилається до суду, яким постановлено вирок, для долучення до матеріалів кримінального провадження.

У разі відмови у задоволенні судом такого подання, якщо вирок у кримінальному провадженні постановлено судом, до якого внесено подання, - усі матеріали подання долучаються до матеріалів кримінального провадження, а особова справа повертається до уповноваженого органу з питань пробації для подальшого виконання. Якщо вирок постановлено іншим судом, подання оформляється окремою справою, особова справа засудженого повертається до уповноваженого органу з питань пробації, а копія ухвали надсилається до суду, яким постановлено вирок, для долучення до матеріалів кримінального провадження. 

Джерело: https://jurliga.ligazakon.net/ua/news/195885_dlovodstvo-v-mstsevikh-ta-apelyatsynikh-sudakh-d-onovlena-nstruktsya

4. ТОП-10 правових подій тижня 

  1. Встановлено нові штрафи за неповідомлення нотаріусами податківців про укладення договорів оренди

Роз'яснює Головне управління ДПС у Сумській області. Детальніше 

  1. Діють важливі зміни до процедури реєстрації нерухомості

Внесено зміни до деяких урядових постанов у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень. Детальніше 

  1. Держмито за вчинення деяких нотаріальних дій хочуть збільшити у сотні разів

Профільний комітет проголосував за прийняття відповідного законопроекту в першому читанні. Детальніше 

  1. Відомості з ЄРДР можна отримати на адвокатський запит: рішення ВП ВС

Велика Палата роз'яснила, яку інформацію зобов'язана надати ГПУ на адвокатський запит. Детальніше 

  1. Самозайнятих осіб звільнять від подвійного ЄСВ з 2021 року: опубліковано Закон

Закон набирає чинності з 1 січня 2021, крім пункту 5 розділу I. Детальніше 

  1. Верховний Суд прийняв рішення щодо видів послуг адвоката, які відносяться до правової допомоги

ВС роз'яснив, що підготовка відзиву на апеляцію, яка залишилась без задоволення, враховується до витрат на правову допомогу. Детальніше 

  1. Заповіт: особливості складення

Роз'яснює Центральне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Київ). Детальніше 

  1. Верховний Суд визначив, коли роботодавець не може відсторонити працівника від роботи

Верховний Суд зазначив, що невиконання вимог керівника не може бути підставою для відсторонення працівника. Детальніше 

  1. Спрощено процедуру реєстрації земельних ділянок

Уряд запроваджує принцип екстериторіальності в державній реєстрації земельних ділянок. Детальніше 

  1. Порушення законодавства про працю: затверджено форму попередження про відповідальність

Наказ Мінекономіки набере чинності з дня офіційного опублікування. Детальніше 

Джерело: https://jurliga.ligazakon.net/ua/news/195903_top-10-pravovikh-pody-tizhnya