flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Великоолександрівський районний суд Херсонської області

Огляд правових новин минулого тижня (з 08.06. по 12.06.)

17 червня 2020, 10:05

Шановні відвідувачі веб-сайту Скадовського районного суду Херсонської області!

Пропонуємо ознайомитися з оглядом правових новин минулого тижня.

Кожна новина містить посилання на джерело інформації.

1. Верховний Суд пропонує ознайомитися з черговим оглядом практики ЄСПЛ

Черговий (двадцятий перший) у 2020 році огляд рішень Європейського суду з прав людини містить опис трьох справ проти України, які здебільшого стосувались порушень прав на свободу та особисту недоторканність: RASPRYAKHIN v. UKRAINE – стосовно ст. 3 (заборона катування) та пунктів 1 та 3 ст. 5 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на свободу та особисту недоторканність); VYSHNEVSKYY AND OTHERS v. UKRAINE – щодо пунктів 1 та 3 ст. 5 Конвенції та ROMANOV v. UKRAINE – стосовно пунктів 1, 3 та 4 ст. 5 Конвенції.

Важливою в практиці правозастосування Конвенції подією є надання ЄСПЛ 29 травня 2020 року консультативного висновку на запит Конституційного суду Вірменії в порядку Протоколу № 16 до Конвенції щодо її ст. 7 (ніякого покарання без закону) в аспекті зворотної сили кримінального закону та застосування відсильних методів.

Огляд містить низку цікавих справ і щодо інших питань застосування Конвенції. Так, справа P. T. v. THE REPUBLIC OF MOLDOVA стосувалась дотримання ст. 8 Конвенції (право на повагу до приватного і сімейного життя) в аспекті розкриття інформації про стан здоров'я особи в довідці про її звільнення від проходження військової служби, розглянувши яку ЄСПЛ констатував наявність порушення цієї статті Конвенції.

Джерело: https://supreme.court.gov.ua/supreme/pres-centr/news/950996/

2. Верховний Суд публікує черговий тематичний огляд практики КЦС ВС

Верховний Суду пропонує ознайомитися з черговим тематичним оглядом практики Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду у спорах, що виникають у сфері надання житлово-комунальних послуг.

Огляд умовно поділений на чотири розділи:

Загальні питання, що виникають у зв’язку з наданням житлово-комунальних послуг, де вміщені правові висновки щодо: стягнення заборгованості за оплату житлово-комунальних послуг зі спадкоємця; права загальних зборів ОСББ запровадити диференціацію щодо розміру тарифу на обслуговування будинку залежно від виду об’єкта нерухомого майна (квартира чи нежитлове приміщення); визнання договору про реструктуризацію боргу недійсним та ін.

Спори, що виникають при наданні окремих видів житлово-комунальних послуг, серед яких, зокрема, спори щодо надання послуг: із постачання та розподілу електричної енергії; з постачання теплової енергії;  з централізованого водопостачання та водовідведення тощо.

Спори щодо надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, зокрема, стосовно:  неврахування особам з інвалідністю внаслідок війни площі місць загального користування до опалювальної площі  житла;  правових наслідків позбавлення особи статусу інваліда війни на користування пільгами та ін.

Вимоги у справах зі спорів, що виникають у сфері надання житлово-комунальних послуг, які не підлягають судовому розгляду, зокрема, про зобов’язання не порушувати права споживача у майбутньому тощо.

Джерело: https://supreme.court.gov.ua/supreme/pres-centr/news/951742/

3. Верховний Суд пропонує ознайомитися з оглядом практики ЄСПЛ за 2019 рік

Вперше оприлюднюємо переклад аналітичної частини щорічного звіту Європейського суду з прав людини (за 2019 рік), в якому цей Суд аналізує розвиток своєї практики за минулий рік, та висвітлює ключові проблемні питання, які виникали при розгляді справ.

Зокрема, це стосується правових позицій, пов’язаних із:

правом, яке регулює відеоспостереження на робочому місці та права працівників на повагу до їхнього приватного життя (López Ribalda and Others v. Spain);

дотриманням основоположних прав при влаштуванні вразливої дитини в прийомній сім’ї та подальше її усиновлення (Strand Lobben and Others v. Norway);

аспектами реалізації права не бути притягнутим до суду або покараним двічі (Mihalache v. Romania);

правом на спілкування, особисто і в відділку поліції, між адвокатом і його затриманим клієнтом (Altay v. Turkey (no. 2);

аспектами генетичної експертизи у справі про встановлення батьківства (Mifsud v. Malta) та багатьох інших позицій.

Аналітична частина щорічного звіту містить інформацію не лише про ухвалені рішення, а про те, як ці рішення вплинули на розвиток правових позицій, якою мірою та як правові позиції, що є новелами, слід відрізняти від тих позицій, які існували раніше.

Переклад здійснено за ініціативи Верховного Суду та представників адвокатської спільноти, які поширюють в Україні знання про практику Європейського суду з прав людини.

Джерело: https://supreme.court.gov.ua/supreme/pres-centr/news/952282/

4. Будь-яка реакція на кризу має обов’язково ґрунтуватися на принципах верховенства права – Європейська комісія з питань ефективності правосуддя

10 червня Європейська комісія з питань ефективності правосуддя (CEPEJ) під час спеціальної заочної пленарної зустрічі затвердила Декларацію «Вивчені уроки і виклики, з якими стикнулась судова влада протягом і після пандемії COVID-19».  

Декларація принципів є основою нової програми («оперативного плану») CEPEJ для надання державам-членам плану дій на час кризового періоду, який впливатиме на роботу судових органів.

«Пандемія COVID-19 – це криза у сфері охорони здоров'я із серйозними людськими та соціальними наслідками, з викликами для судів та судових органів у державах-членах. Така криза у сфері охорони здоров’я може повторитися. Судові системи мають бути готовими, зокрема, коли мова йде про ефективні рішення для забезпечення безперервності роботи судів та доступу до правосуддя з дотриманням прав людини».

У Декларації зазначається, що «криза вимагає негайного та невідкладного реагування». Однак будь-яка реакція на кризу має обов’язково ґрунтуватися на принципах верховенства права і повинна поважати та захищати права людини. «Надзвичайні заходи повинні здійснюватися  у відповідності до принципів законності, правової визначеності та пропорційності й потребують здійснення постійного оцінювання. За потреби, необхідно проводити консультування судових органів та представників правничої професії з питань нормативних актів у сфері надзвичайних ситуацій. Будь-які впроваджені заходи повинні мати фіксовану дату закінчення, а  судовий перегляд  має відбуватись у встановлений термін», - наголошується у Декларації.

Забезпечення охорони здоров'я і безпеки усіх працівників системи правосуддя, а також відвідувачів судів, має бути пріоритетним завданням під час та після кризи. Необхідно вживати заходи безпеки для забезпечення необхідного дистанціювання у приміщеннях суду. «Всі заходи мають відбуватися після консультацій і роз’яснення усім зацікавленим сторонам, їх необхідно регулярно оцінювати і адаптувати до нових умов. Все це може вимагати додаткових інвестицій у судову інфраструктуру», - йдеться у Декларації.

Пропонуємо ознайомитися з текстом Декларації принципів (англійською мовою), а також неофіційним перекладом (українською мовою). 

Джерело: https://supreme.court.gov.ua/supreme/pres-centr/news/953535/