flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Великоолександрівський районний суд Херсонської області

Огляд правових новин минулого тижня (з 13.07. по 17.07.)

21 липня 2020, 16:40

Шановні відвідувачі веб-сайту Скадовського районного суду Херсонської області!

Пропонуємо ознайомитися з оглядом правових новин минулого тижня.

Кожна новина містить посилання на джерело інформації.

1. Верховний Суд опублікував черговий огляд рішень ЄСПЛ 

Черговий (двадцятий сьомий у 2020 році) огляд рішень Європейського суду з прав людини вміщує в собі низку яскравих правозастосовчих кейсів з питань дотримання державами Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Справа BALKŪNAS v. LITHUANIA стосувалася відмови суду касаційної інстанції у частковому звільненні заявника від сплати судового збору за подачу касаційної скарги у зв’язку з його скрутним фінансовим становищем. ЄСПЛ, врахувавши конкретні обставини справи та свою прецедентну практику, дійшов висновку про порушення п. 1 ст. 6 Конвенції (право на справедливий суд) в аспекті права заявника на доступ до суду.

Велика Палата ЄСПЛ цього тижня розглянула цікаву справу MUGEMANGANGO v. BELGIUM, що стосувалася виборчого спору. Заявник у цій справі вказував, що його скарга щодо результатів виборів була розглянута органом, який одночасно виконував функцію судді та сторони у цьому спорі, що, на думку заявника, є порушенням Конвенції. Велика Палата ЄСПЛ, оцінивши цю справу на предмет відповідності вимогам Конвенції, констатувала порушення ст. 3 Першого протоколу до Конвенції (право на вільні вибори) та ст. 13 Конвенції (право на ефективний засіб правового захисту) у поєднанні зі ст. 3 Першого протоколу до Конвенції. 

Джерело: https://supreme.court.gov.ua/supreme/pres-centr/news/969828/

2. Щотижневий огляд рішень, ухвалених Верховним Судом (за період з 6 липня по 10 липня 2020 року)

6 липня 2020 року Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду, розглянувши справу № 163/555/17, визнав неправомірними дії територіального органу Пенсійного фонду України, який відмовив колишньому викладачеві в нарахуванні й виплаті грошової допомоги в розмірі десяти місячних пенсій станом на день призначення, мотивуючи це тим, що посада завідувача педагогічною частиною не передбачена в Переліку закладів і установ освіти, охорони здоров’я та соціального захисту і посад,  робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 4 листопада 1993 року № 909.

КАС ВС погодився із висновками судів попередніх інстанцій про те, що позивач має право на пенсію за вислугою років відповідно до ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», а оскільки на момент призначення йому пенсії за віком він працював у санаторії також на посаді вчителя, то має і право на отримання грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій за віком, що передбачено п. 7-1 розд. XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

7 липня Касаційний кримінальний суд у складі ВС залишив без задоволення касаційну скаргу захисника засуджених, котрі у квітні 2014 року брали активну участь у масових заворушеннях, які супроводжувались захопленням будівлі Харківської облдержадміністрації та Харківської облради. Скаржник просив скасувати судові рішення щодо своїх підзахисних та закрити кримінальне провадження стосовно них.

8 липня Велика Палата ВС залишила без задоволення заяву про перегляд рішень національних судів на підставі рішення Європейського суду з прав людини у справі «Петухов проти України № 2». Порушення, констатоване ЄСПЛ, полягає в тому, що покарання заявника у виді довічного позбавлення волі є таким, яке неможливо скоротити.

Велика Палата ВС дійшла висновку, що оскільки ЄСПЛ не встановив порушень прав заявника, пов’язаних з несправедливістю розгляду його справи, то перегляд судових рішень, постановлених щодо нього, не є належним способом поновлення його прав. Натомість ЄСПЛ установив системну проблему в законодавстві України, яку можна подолати лише заходами загального характеру, тобто шляхом внесення змін до законодавства.

Джерело: https://supreme.court.gov.ua/supreme/pres-centr/news/968955/

3. Діють оновлені правила приймання іспитів для отримання водійських прав 

Наказом № 408 від 6 липня МВС затвердило:

- Інструкцію про порядок приймання іспитів для отримання права керування транспортними засобами та видачі посвідчень водія;

- Інструкцію про використання технічних засобів контролю під час складання іспитів (у тому числі за допомогою фото- та відеотехніки), збереження отриманої за допомогою них інформації та доступ до неї.

Наказ набув чинності сьогодні, 17 липня.

Встановлено, що теоретичний та практичний іспити записуються на відео.

Зазначається, що технічні засоби контролю складання іспитів у режимі реального часу забезпечують:

- відеозапис протягом усього часу іспиту;

- відеозапис особи та її дій під час складання іспиту;

- відеозапис екзаменатора та/або спеціаліста закладу з підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації водіїв (у разі присутності) та його (їх) дій під час приймання іспиту;

- фіксацію дати, часу, тривалості складання іспиту;

- збереження відеозапису процесу складання іспитів на електронному носії, що забезпечує його цілісність у разі відключення живлення.

Відеозапис процесу складання іспитів зберігається три місяці з дати їх складання, після чого знищується автоматично.

У разі подання особою скарги щодо проведення іспиту та/або його результатів видалення запису блокується на строк розгляду скарги. 

Джерело: https://jurliga.ligazakon.net/ua/news/196899_dyut-onovlen-pravila-priymannya-spitv-dlya-otrimannya-vodyskikh-prav

4. Карантин: Кабмін прийняв рішення про повне та часткове звільнення від сплати орендної плати

Уряд звільняє орендарів державної власності від орендної плати або ж надає знижки в 50 % та 75 % залежно від типів їхньої діяльності на період карантину.

15 липня Кабінет Міністрів ухвалив ініційовану та підготовлену Фондом державного майна постанову.

Метою прийнятого рішення є надання підтримки бізнесу, який несе збитки у кризових умовах, спричинених пандемією коронавірусної інфекції.

Відповідно до постанови до переліку орендарів, які повністю звільняються від орендної плати за користування нерухомим державним майном на час карантину, належать:

  • ті, які орендують приміщення в учбових корпусах закладів освіти державної форми власності;
  • ті, які орендують приміщення для розміщення приватних закладів освіти і державних закладів освіти, що частково фінансуються з державного бюджету, закладів освіти, що фінансуються з місцевого бюджету, державних та комунальних закладів позашкільної освіти (крім оздоровчих закладів для дітей та молоді) та закладів дошкільної освіти, фізкультурно-спортивних закладів, діяльність яких спрямована на організацію та проведення занять різними видами спорту, бібліотек, музеїв та інші;
  • ті, які орендують приміщення з метою організації концертів та іншої видовищно-розважальної діяльності, побутового обслуговування населення; здійснення туроператорської та турагентської діяльності.

До переліку орендарів, для яких орендна плата за нерухоме державне майно знижена на 50 %, належать:

  • ті, які використовують нерухоме державне майно для розміщення закладів харчування, ксерокопіювальної техніки, комп'ютерних клубів та інтернет-кафе, торговельних об'єктів з продажу промислових товарів (крім таких, що здійснюють роздрібну торгівлю засобами гігієни) і продажу непродовольчих товарів, що були у використанні, виставок образотворчої та книжкової продукції, виробленої в Україні, виставок непродовольчих товарів без здійснення торгівлі, отелів, транспортних підприємств з перевезення пасажирів, офісних приміщень;
  • українські юридичні та фізичні особи, що є суб'єктами малого підприємництва, які провадять виробничу діяльність безпосередньо на орендованих виробничих площах;
  • суб'єкти кінематографічної діяльності, основною діяльністю яких є кіновиробництво або технічне забезпечення і обслуговування кіновиробництва за умови, що вони внесені до Державного реєстру виробників, розповсюджувачів і демонстраторів фільмів.

Третя категорія орендарів, які отримали знижку в розмірі 75 %, - орендарі, які використовують нерухоме державне майно для розміщення на території аеропортів:

  • кафе, барів, кафе-барів, закусочних, буфетів, кафетеріїв,
  • ресторанів, ресторанів з нічним режимом роботи;
  • їдалень, буфетів, які не здійснюють продаж товарів підакцизної групи;
  • торговельних об'єктів. 

Джерело: https://jurliga.ligazakon.net/ua/news/196866_karantin-kabmn-priynyav-rshennya-pro-povne-ta-chastkove-zvlnennya-vd-splati-orendno-plati

5. До Києва або Львова з міжнародного аеропорту «Херсон» можна літати без паспорта

Віднині Міжнародний аеропорт «Херсон» приймає мобільний додаток «Дія» на паспортному контролі під час внутрішніх авіаперевезень. Отже, відлітати до Києва чи Львова можна без наявності з собою паспорта. Для цього достатньо під час проходження контролю надати ID-картку чи закордонний паспорт у мобільному додатку. Херсонський аеропорт одним з перших почав використовувати сучасні способи ідентифікації особи для внутрішніх авіаперевезень в межах пілотного проекту. Додаток «Дія» є електронним аналогом звичайного паспорту громадянина (або біометричного закордонного). Його використання дозволить пройти перевірку на летовищі швидко і безперешкодно. Щоб скористатися послугою, достатньо в аеропорту, на пункті контролю, відкрити мобільний додаток «Дія» з вашим ID-паспортом громадянина чи закордонним біометричним паспортом. Працівник авіабезпеки зчитає QR-код з «Дії» через планшет і здійснить всі необхідні процедури, аби ви могли відправитись на борт літака.

Варто запам’ятати! Використовувати додаток «Дія» замість паспорта можна ТІЛЬКИ в українських аеропортах і для внутрішніх рейсів.

Джерело: http://fakti.ks.ua/svezhie-novosti/28815-do-kiyeva-abo-lvova-z-mzhnarodnogo-aeroportu-herson-mozhna-ltati-bez-pasporta.html

6. Як обміняти посвідчення, видане на 2 роки: інструкція для водіїв

Головний сервісний центр МВС нагадує водіям про обов’язковий онлайн-обмін посвідчення водія, видане на 2 роки.

Слід відсканувати і завантажити:

  • паспорт;
  • ІНН;
  • чинну медичну довідку за формою 083/о (одним файлом);
  • наявне посвідчення водія.

Документ видається під ОСОБИСТИЙ підпис та виключно після закінчення терміну його дії.

Обмін посвідчення можна зробити онлайн через електроний кабінет водія, через додаток ДІЯ, або ж особисто у одному із сервісних центрів.

Джерело: https://sud.ua/ru/news/auto/174882-yak-obminyati-posvidchennya-vidane-na-2-roki-instruktsiya-dlya-vodiyiv