Шановні відвідувачі веб-сайту Скадовського районного суду Херсонської області!
Пропонуємо ознайомитися з оглядом правових новин минулого тижня.
Кожна новина містить посилання на джерело інформації.
1. Щотижневий огляд рішень, ухвалених Верховним Судом (за період із 14 по 18 вересня 2020 року)
14 вересня 2020 року Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду розглянув справу, у якій АТ«Оператор газорозподільної системи «Харківгаз» звернулося до Харківського управління Офісу великих платників податків ДФС України із позовом про скасування податкового повідомлення-рішення.
КАС ВС залишив без змін рішення суду першої інстанції про відмову в задоволенні позовних вимог АТ, погодившись із висновком про те, що оператор газорозподільних мереж, який придбаває природний газ для виробничо-технологічних і нормованих витрат, а також для надання послуг балансування обсягів природного газу, зобов’язаний нараховувати та сплачувати екологічний податок з викидів метану в атмосферне повітря, оскільки такий газ не споживається кінцевими споживачами, а обсяги такого газу (метану) фактично є викидами в атмосферне повітря. (Постанова КАС ВС від 14 вересня 2020 року у справі № 520/9364/18)
15 вересня КАС ВС ухвалив рішення на користь позивача (фізичної особи – підприємця), який оскаржував рішення виконкому Рахівської міської ради щодо зміни режиму роботи дискобару з 06:00 до 23:00. Цим рішенням місцевий орган влади скасував своє попереднє рішення, що дозволяло суб’єкту господарювання працювати у вихідні та святкові дні з 22:00 до 04:00. Суди першої та апеляційної інстанцій позов задовольнили, а касаційний суд залишив ці рішення без змін. (Постанова КАС ВС від 15 вересня 2020 року у справі № 305/987/16-а)
15 вересня 2020 року Касаційний кримінальний суд у складі ВС залишив без змін покарання засудженому до довічного позбавлення волі за особливо жорстоке вбивство знайомої йому неповнолітньої. Влітку 2015 року чоловік наніс дівчині численні ножові поранення, від яких вона померла, а після цього вкрав її речі та продав їх. (Постанова ККС ВС від 15 вересня 2020 року у справі № 367/6965/15-к)
16 вересня 2020 року Касаційний господарський суд у складі ВС прийняв постанову, якою відмовив у задоволенні позовних вимог прокуратури Київської області до Бучанської міської ради і ТОВ «ТІС» про визнання недійсними рішення міськради та договору оренди, а також витребування земельної ділянки комунальної власності площею 4,8 га на користь держави.
Рішення судів першої та апеляційної інстанцій мотивовані тим, що спірна земельна ділянка на час її відведення в оренду ТОВ не перебувала в межах (у складі) земель лісогосподарського призначення, призначена саме для містобудівних потреб і не є лісом першої категорії, як зазначив прокурор.
КГС ВС дійшов висновку про законність рішень судів попередніх інстанцій з огляду на те, що судами не встановлено належності спірної земельної ділянки до земель лісового фонду і віднесення її зелених насаджень до категорії лісів першої групи, а також того, що іншими доказами підтверджено законне встановлення меж м. Буча, до якого увійшли спірні землі.
Отже, Бучанська міська рада мала право на розпорядження землями в межах населеного пункту м. Буча. (Постанова КГС ВС від 16 вересня у справі № 911/3297/16)
16 вересня КГС ВС залишив без змін постанову Північного апеляційного господарського суду про відмову у відкритті провадження у справі про банкрутство ПрАТ «Білоцерківська теплоелектроцентраль».
Суд апеляційної інстанції керувався ч. 6 ст. 39 Кодексу України з процедур банкрутства та виходив з того, що в господарському суді існує невирішений спір про право щодо наявності заборгованості за кредитним договором. (Постанова КГС ВС від 16 вересня 2020 року у справі № 911/593/20)
16 вересня Касаційний цивільний суд у складі ВС повернув до апеляційного суду справу про визнання права власності на спадкове майно за заповітом, зробивши кілька важливих висновків.
Зокрема, про те, що апеляційний суд не вказав, чи має відповідачка право на обов’язкову частку, хоча відповідач заявляв про таке її право.
Суд не звернув уваги, що частка в праві спільної часткової власності виступає не як частина речі й не як право на частину речі, а як частина права на всю річ як єдине ціле, і поділив спадкове майно між позивачем та відповідачкою в натурі, до того ж остання позовних вимог про визнання права на частку не заявляла.
Також апеляційний суд не врахував, що він повинен перевірити законність рішення суду першої інстанції в межах тих обставин і подій, які мали місце під час розгляду справи судом першої інстанції.
Джерело: https://supreme.court.gov.ua/supreme/pres-centr/news/997349/
2. Верховний Суд вирішив питання щодо відшкодування моральної шкоди
Суть справи: чоловіка визнано винуватим і засуджено за те, що він, перебуваючи на ігровому майданчику, умисно наніс малолітньому по одному удару правою ногою в ліву ногу та долонею правої руки по голові потерпілого, заподіявши легкі тілесні ушкодження.
Вироком місцевого суду його засуджено за ч. 1 ст. 125 КК до покарання у виді штрафу у розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 грн.
Постановлено стягнути а користь потерпілого:
- 2 075 грн на відшкодування матеріальної шкоди,
- 10 тис. грн на відшкодування моральної шкоди,
-6 тис. грн витрат на правову допомогу.
Ухвалою апеляційного суду вирок місцевого суду в частині вирішення цивільного позову та відшкодування витрат на правову допомогу змінено. Ухвалено стягнути на відшкодування моральної шкоди 30 тис. грн та 15 тис. грн на відшкодування витрат на правову допомогу.
Колегія суддів Кримінального суду ВС погодилась із висновком апеляційного суду, вказавши наступне.
Сталою судовою практикою визначено, що, розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом залежно від характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування, а також з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення. При визначенні розміру відшкодування враховуються вимоги розумності і справедливості.
ВС зазначив, що визначаючи розмір заподіяної моральної шкоди у сумі 10 тис. грн, суд першої інстанції своє рішення не мотивував, обмежившись висновком, що таке відшкодування відповідатиме вимогам розумності та справедливості.
Змінюючи вирок у частині визначення розміру грошового відшкодування моральної шкоди, апеляційний суд врахував, що розмір відшкодування, який визначений судом першої інстанції, не відповідає ступеню моральних страждань малолітнього потерпілого. Зокрема, судом не враховано, що малолітній був побитий дорослим, що неминуче викликає у нього в подальшому страх насильства, побої були нанесені, в тому числі і у область обличчя, потерпілий проходив відповідне лікування, що призвело до зміни його звичайного укладу та способу життя і навчання.
Колегія суддів ВС вказала, що врахувавши глибину і тривалість моральних страждань потерпілого, апеляційний суд обґрунтовано визначив розмір відшкодування моральної шкоди у 30 тис. грн, що відповідає вимогам розумності та справедливості за обставин цього провадження.
3. Не виплатили зарплату при звільненні: як діяти?
Відповідно до Кодексу законів про працю власник або уповноважений ним орган зобов'язаний у день звільнення видати працівникові належно оформлену трудову книжку і провести з ним розрахунок у день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то ці суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред'явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Про нараховані суми, належні працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган повинен письмово повідомити працівника перед виплатою.
Якщо добровільно роботодавець зарплату не віддав, необхідно звертатися до суду і паралельно заявити про стягнення компенсації у формі виплати середньої заробітної плати за весь час затримки по день фактичного розрахунку (відповідно до ст. 117 КЗпП). Згідно з п. 20 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами законодавства про оплату праці» у разі непроведення відповідачем розрахунку з позивачем, як працівником, до розгляду справи суд на підставі ст. 117 КЗпП повинен стягнути на його користь середній заробіток за весь період затримки розрахунку.
Джерело: https://jurliga.ligazakon.net/ua/news/198307_ne-viplatili-zarplatu-pri-zvlnenn-yak-dyati
4. Українці зможуть використовувати електронний податковий номер замість паперового
Кабінет Міністрів затвердив механізм використання цифрової версії податкового номера та електронних копій документів у «Дії».
Що саме передбачено в прийнятій 16 вересня постанові: Е-РНОКПП офіційно стане цифровим аналогом паперового податкового номера. У мобільному застосунку «Дія» він відображається двома способами: у складі е-паспорта (ID-картка чи біометричний закордонний паспорт) або як окремий документ - е-РНОКПП (якщо у користувача немає е-паспорта).
Постановою врегульовано можливість формування електронної копії документів у мобільному застосунку «Дія». Також визначено перелік ситуацій, коли можна скористатися цифровими документами: наприклад, під час:
- надання послуг поштового зв'язку
- здійснення банківських операцій
- на касах супермаркетів для підтвердження віку
- надання послуг з медичного обслуговування
- надання адміністративних послуг
- повернення коштів, сплачених за товар.
Завдяки змінам до постанови торгові мережі, поштові відділення, банки та сервіси зможуть офіційно приймати цифрові документи з державного застосунку «Дія».
Наразі цифровий номер платника податків та електронні копії інших документів доступні лише у версії застосунку "Дія" 2.0 для бета-тестувальників.
5.Нові водійські права: як виглядають і що з них можна дізнатися про власника
Уряд затвердив нові бланки посвідчень водія та свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу.
Відповідну постанову «Про затвердження зразків бланків і технічних описів національного та міжнародного посвідчень водія, свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, тимчасового реєстраційного талона транспортного засобу та зразка розпізнавального автомобільного знаку України та внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів» було прийнято на урядовому засіданні 16 вересня.
зазначеною постановою документи приведено у відповідність до європейських вимог. Новий зразок також на пластиковій карточці. Він тримовний (українською, англійською, частина - французькою мовами), чинний на території всієї Європи та в багатьох країнах світу. Відтепер на посвідченні - група крові (резус-фактор) водія. Це дозволить лікарям оперативно надавати першу медичну допомогу потерпілим у разі ДТП. Також будуть вказані дані згоди або незгоди на донорство.
При цьому інформація про надання згоди або незгоди на посмертне донорство, групу крові (резус-фактор) до посвідчення водія вноситься лише за письмовою згодою особи.
Нове свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу - документ, який повністю відповідає міжнародним вимогам. Він передбачає додавання позначки щодо відповідності авто екологічним нормам «Євро-2» - «Євро-6» або іншому рівню.
Постановою передбачено, що національне та міжнародне посвідчення водія, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, тимчасовий реєстраційний талон транспортного засобу, видані до набрання чинності цією постановою, є чинними протягом строку, на який їх було видано.