flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Великоолександрівський районний суд Херсонської області

ІСТОРІЯ СКАДОВСЬКОГО РАЙОННОГО СУДУ ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

 Місто Скадовськ заснував Сергій Балтазарович Скадовський,  видатна людина дворянського походження(народився 02.03.1863року в м.Херсоні,помер 15.06.1918р.в м.Скадовськ), здобувши агрономічну освіту в Німеччині, у 1886 р. визначений на службу почесним членом «Херсонського губернського піклування дитячих притулків», з 1889 по 1895р.р. – почесний мировий суддя по Дніпровському повіту Таврійської губернії. З 1887 р. та ще двічі у 1890 та 1893 р. обирався предводителем дворянства Дніпровського повіту Таврійської губернії, тричі обирався предводителем дворянства Таврійської губернії, був Камергером Двору Його Імператорської Величності, Дійсним статським радником, головою повітових, а потім губернських Земських зборів(аналог сучасного голови обласної ради). У 1906 році обраний у Державну Раду. З 1913 і до 1917 року був обраний гласним (депутатом земських зборів Дніпровського повіту та одним з чотирьох гласних Таврійської губернії від Дніпровського повіту, також був почесним мировим суддею Сімферопольського повіту. Сам засновник міста визначив дату заснування Скадовська-5 липня 1894 року, але саму назву «Скадовськ» містечко отримало у 1896 році за рішенням Таврійського губернського правління від 02.01.1896 року на прохання самого засновника. В Скадовську коштом С.Б.Скадовського побудована церква, народна школа, лікарня, в яких безкоштовно навчалися та лікувалися бідні.

В Скадовському районі працював суд ще в довоєнні часи, але відомостей про працівників суду тієї пори не збереглися. В грудні 1943 року, після визволення Скадовська від німецько-фашистських загарбників, відновив роботу і районний суд. Перші накази про призначення працівників суду датовані 19 грудня 1943 року, а вже в січні 1944 прийняті перші рішення. В проваджені цивільного судочинства розглядалися справи про стягнення аліментів,уточнення дати народження осіб, документи яких були втрачені в період війни, дітей, які народилися в цей період та звичайно не мали свідоцтва про народження, а також встановлювалися права власності на майно, зокрема на будинки, документи на які були втрачені. Розглядалися також кримінальні справи.

Проводилися виїздні суди. У 1948 році єдиним видом транспорту для суддів був кінь з бідаркою, до штату суду входив конюх, який і опікувався цим «гаражем». Згодом суд отримав для службового користування мотоцикл, а вже значно пізніше – службовий автомобіль.

В повоєнні роки суд розміщувався в одноповерховому будинку по вул.. Комунарів, буд. 59, сьогодні це приміщення районного архіву.

 У 1983 році суд переїхав в будинок по вулиці Комунарів, 123, в якому зараз розташована станція переливання крові.

 У 2005 році рішенням Скадовської районної ради від 02.11.2005 за № 295 у власність районному суду, у безкоштовне користування передана будівля з господарськими забудовами в м.Скадовську по вул. Пролетарській, 39 – об’єкт спільної власності територіальних громад району(будинок, в якому до цього розміщувався Райпромкомбінат). У цьому приміщенні Скадовський районний суд працює і до тепер.

В архіві суду збереглися справи повоєнних років, документи в яких написані на бухгалтерських бланках, газетах, шматочках різного паперу, листках шкільних зошитів, пергаменті, але справи оформлені з додержанням всіх вимог судочинства, які, до речі, діють і сьогодні. Рішення підписані призвіщами: Гайлун, Дерябкіна, Лакович, Мальченко, але відомості про цих людей не збереглися.

З 1982-2005 рік суд очолював Забавський Анатолій Никифорович.